World of Warcraft: Odkrywanie Kalimdoru mocno krytykowanego za przedstawianie rasistowskich stereotypówEksploracja Azeroth: Kalimdor to najnowsza książka o wiedzy Blizzarda. Podążając za Zekhanem, ambasadorem Hordy, i Rexxarem, słynnym łowcą i bohaterem, książka dokumentuje ich podróż po kontynencie Kalimdor. Książka spotkała się z dużą krytyką, zwłaszcza za wzmacnianie negatywnych, szkodliwych i rasowych stereotypów w radzeniu sobie z rasami i postaciami Hordy – z których wiele jest zakodowanych w BIPOC.

Jego poprzednik, Odkrywanie Azeroth: Wschodnie Królestwa, mogła być jedną z lepiej przyjętych książek o wiedzy Blizzarda. Książka, której autorem jest Christie Golden, podąża za notatkami Mathiasa Shawa i Flynna Fairwinda, którzy podróżują przez Wschodnie Królestwa. Ponieważ kontynent znajduje się obecnie w większości pod jurysdykcją Sojuszu, książka jest mocno skoncentrowana na królestwach Sojuszu, historii, rasach i perspektywach – i została nawet opisana jako „list miłosny do Sojuszu”.

Niestety, Eksploracja Azeroth: Kalimdor, którego autorem jest Sean Copeland, główny historyk Story & Franchise Development w Blizzard Entertainment, nie wydaje się traktować historii i kultur Hordy z taką samą miłością i troską.

Zekhan

Jedną z najczęstszych krytyki jest obsługa postaci Zekhan – popularnej, ale dość nowej postaci Hordy. Po raz pierwszy pojawiający się w filmikach Battle for Azeroth, Szaman został memfiedowany przez społeczność World of Warcraft, która nadała mu przydomek „Zappy Boi”. Później Zekhan zagrał u boku Saurfanga w filmie Stary żołnierz, reprezentujący młodych i idealistycznych członków Hordy, którzy tworzą przyszłość Hordy. Zekhan stał się ważną główną postacią w powieści Madeline Roux Powstanie cieni, gdzie został ambasadorem Hordy i miał za zadanie pomóc Talanji w walce z rosnącym zagrożeniem przeciwko jej rządom, a także przekonać ją do zajęcia jej miejsca w Radzie Hordy.

Choć młody, Zekhan pokazał, że jest rozważny, inteligentny, honorowy i życzliwy – cechy, których wielu uważa, że ​​brakuje w jego przedstawieniu w Eksploracja Azeroth: Kalimdor. Zamiast tego jest przedstawiany jako uprzedzony – szczególnie wobec Goblinów, które nieustannie obraża w całej książce – osądzający i niewykształcony.

Przypis, w którym Zekhan wspomina, że ​​Lor’themar Theron uczył go czytać i pisać, co sugeruje, że osiągnął dorosłość w większości jako analfabeta. Nie ma to większego sensu, ponieważ starożytne tabliczki do pisania pokazują, że Trolle były piśmienne od wieków.

Jako szaman, Zekhan powinien dużo rozumieć o elementach, z którymi pracuje, ale tutaj pokazano, że nie zna znaczenia słowa „erozja”.

Typowy przykład tego, jak Zekhan mówi o Goblinach.

Osądające komentarze Zekhana o agresywnych nocnych elfach po Spaleniu Teldrassilu.

Gazlowe i Gobliny

Kolejna poważna krytyka dotyczyła portretu Goblinów i ich przywódcy Gazlowego. Jako rasa, ze swoimi dużymi, haczykowatymi nosami i chciwością, Gobliny już mogą być winne czasami wzmacniania antysemickich stereotypów w stylu nazistowskim. Chociaż niekoniecznie oznacza to, że Gobliny w World of Warcraft są z natury antysemickie, oznacza to, że ich postępowanie powinno być wrażliwe na ten problem. Dlatego to tak niepokojące Eksploracja Azeroth: Kalimdor zawiera wzmiankę o goblinach zatruwających wody. Zatrucie krwi to dobrze znany stereotyp antysemicki.

Niektóre z pogardy Zekhana dla Goblinów można również zobaczyć tutaj.

Wielu jest również zdenerwowanych postępowaniem z postacią Gazlowe, Handlowym Księciem Goblinów. Gazlowe, główny inżynier wynajęty przez Thralla do budowy Orgrimmaru, ma długą historię przyjaźni z Hordą i jest zwykle szanowany i lubiany jako zrównoważony, ciężko pracujący pracownik, którego awans na Księcia Handlowego był w pełni zasłużony. Gracze Hordy mogą pamiętać Gazlowe’a z zadań, które odblokowały Mechagon („Załoga Gazlowe’a zawsze otrzymuje zapłatę”) oraz jako inżyniera, który pomógł zbudować Garnizon Hordy w Draenorze.

W Exploring Azeroth: Kalimdor Galzlowe jest przedstawiany jako arogancki i niegrzeczny. W rzeczywistości brzmi tak bardzo jak Książę Handlu Gallywix, niektórzy zastanawiali się, czy sekcje z nim związane były pierwotnie przeznaczone dla Gallywixa, ale zmieniły się w ostatniej chwili.

To po prostu nie brzmi jak Gazlowe, ale zdecydowanie brzmi jak Gallywix.

W sumie, Eksploracja Azeroth: Kalimdor wielu fanów czuje się zawiedzionych i łatwo zrozumieć, dlaczego. Chociaż prawdą jest, że czasami starsza wiedza może zawierać stereotypy, które są dziś przestarzałe i uznawane za szkodliwe, prawdą jest również, że nowa wiedza powinna próbować zająć się tym i poprawić – zamiast wzmacniać te szkodliwe stereotypy.

Source : https://www.wowhead.com/news=325248/world-of-warcraft-exploring-kalimdor-heavily-criticized-for-depicting-racial