Kryptowaluty są jak gospodarka „World of Warcraft”, a legitymizacja ich regulacjami zaszkodziłaby systemowi finansowemu, mówi ekonomista


W następstwie upadku FTX wśród amerykańskich prawodawców wzrosły wezwania do uregulowania kryptowalut. Ale zrobienie tego nadałoby legitymację przemysłowi kryptograficznemu, argumentował w tym tygodniu wybitny ekonomista, a to z kolei mogłoby doprowadzić do bardziej rozległych szkód gospodarczych.

Stephen Cecchetti, ekonomista i profesor w Brandeis International Business School, zwrócił uwagę na wewnętrzną gospodarkę Świat Warcraftainternetowa gra wideo z milionami graczy.

„Myślę, że najsilniejszym argumentem przeciwko regulacjom jest nadanie legitymacji” – powiedział podczas debaty kryptograficznej zorganizowanej przez Brookings Institution.

„Myślę, że wiele z tych rzeczy jest jak gra wideo, więc jeśli spojrzę na analog, to Świat Warcrafta ma 120 milionów graczy i ma w sobie ekonomię” – kontynuował. „Na szczęście żaden federalny regulator finansowy nie jest odpowiedzialny za nadzorowanie Świat Warcrafta. I chociaż w grę wchodzą pieniądze, nie sądzę, aby ktokolwiek z nas wezwał ich do nadzorowania gier online dla wielu graczy. Jak Świat WarcraftaMoim zdaniem kryptowaluty nie wspierają realnej gospodarki, więc legitymizacja ich po prostu wysysa kreatywne zasoby z produktywnych działań”.

Regulamin kryptowalut

Argumentował, że stworzenie regulacji specjalnie dla kryptowalut wpłynęłoby na podejście banków do tego sektora.

„Legitalizacja kryptowalut zachęci banki do bezpośredniego zakupu aktywów kryptograficznych i pożyczania ich jako zabezpieczenia” – powiedział. „Wyobraź sobie, gdzie byśmy byli, gdyby lewarowani pośrednicy finansowi trzymali kryptowaluty w listopadzie 2021 r. przed spadkiem wartości”.

Kryptowaluty drastycznie straciły na wartości od końca zeszłego roku. Bitcoin, największa kryptowaluta, stracił w tym roku ponad 60% swojej wartości.

Jeśli „praktycznie wszystkie transakcje w świecie kryptograficznym pozostaną w świecie kryptograficznym bez powiązań z realną gospodarką”, powiedział Cecchetti, to „byłoby tak, jakby te rzeczy działy się na Marsie i opuściłyby tradycyjny system finansowy system nienaruszony. To powinno być naszym celem.

Jeśli chodzi o niewłaściwe zachowanie w branży – jego zdaniem „cechę definiującą świat kryptograficzny” – prokuratorzy mogą zająć się tym poprzez „agresywne egzekwowanie istniejących przepisów i, w stosownych przypadkach, ściganie celebrytów, którzy promują te rzeczy”. powiedział.

Założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, został oskarżony o osiem zarzutów, w tym dwa zarzuty oszustwa elektronicznego i sześć zarzutów spisku związanego z oszustwami związanymi z papierami wartościowymi i towarami, praniem brudnych pieniędzy i naruszeniem przepisów dotyczących finansowania kampanii.

„Niech krypto płonie”

Wezwania do większej regulacji nabrały rozpędu w ostatnich tygodniach po epickim upadku FTX.

W zeszły weekend senator Sherrod Brown, przewodniczący senackiej komisji bankowej, wezwał do większej regulacji i pozostawił otwartą możliwość zakazania kryptografii, choć przyznał, że byłoby to „bardzo trudne, ponieważ pójdzie za granicę i kto wie, jak to będzie działać”. ”.

W oświadczeniu wydanym po aresztowaniu Bankmana-Frieda na Bahamach Brown powiedział: „Rzeczy, które wyglądają i zachowują się jak papiery wartościowe, towary lub produkty bankowe, muszą być regulowane i nadzorowane przez odpowiedzialne agencje, które służą konsumentom… Krypto nie dostaje się darmowa przepustka, ponieważ jest jasna i błyszcząca”.

Cecchetti uważa, że ​​dobrym podejściem byłoby „pozwolenie krypto płonąć”, jak on i Kim Schoenholtz, profesor Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim, napisali w niedawnym Financial Times kolumna.

„W następstwie upadku FTX władze powinny oprzeć się pokusie stworzenia równoległych ram prawnych i regulacyjnych dla branży kryptograficznej” – napisali. „O wiele lepiej jest nic nie robić i po prostu pozwolić krypto płonąć”.

Dodali, że aktywna interwencja „zapewniłaby oficjalną pieczęć aprobaty dla systemu, który obecnie nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej i doprowadziłaby do wezwań do pomocy publicznej, gdy kryptowaluty nieuchronnie wybuchną ponownie”.

Ta historia została pierwotnie opisana na Fortune.com

Więcej od Fortuny:
Osoby, które pominęły szczepionkę przeciwko COVID, są bardziej narażone na wypadki drogowe
Elon Musk mówi, że bycie wygwizdanym przez fanów Dave’a Chapelle’a „było dla mnie pierwszym w prawdziwym życiu”, co sugeruje, że jest świadomy luzów
Pokolenie Z i młodzi milenialsi znaleźli nowy sposób na kupowanie luksusowych torebek i zegarków — mieszkanie z mamą i tatą
Prawdziwy grzech Meghan Markle, którego brytyjska opinia publiczna nie może wybaczyć – a Amerykanie nie mogą tego zrozumiećŹródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63a9389234684365921bd449397f22fb&url=https%3A%2F%2Fuk.finance.yahoo.com%2Fnews%2Fcrypto-world-warcraft-economy-legitimizing-204617827.html&c=5781428024883401782&mkt=fr-fr