Główny programista World Of Warcraft Classic opuszcza Blizzard w proteście przeciwko „głęboko niesprawiedliwemu” systemowi ocen personelu


Dziennikarz Bloomberg, Jason Schreier, w materiale zamieszczonym na stronie internetowej publikacji opowiedział historię jednego z czołowych deweloperów World of Warcraft Classic, Briana Birmingham, który został wyrzucony z Blizzard Entertainment za krytykę systemu oceniania personelu.

Źródło obrazu: Activision Blizzard

Od 2021 roku Blizzard prowadzi ranking, w którym menedżerowie oceniają swoich podwładnych. Pewien procent pracowników (5%) wymaga od menedżerów nadania specjalnego „statusu rozwojowego”, który pozbawia pracowników niektórych premii i perspektywy awansu w niedalekiej przyszłości.

„Te zasady zachęcają do rywalizacji między pracownikami, sabotują pracę innych, dążą do dołączania do zespołów o słabych wynikach, aby być najlepszymi, a ostatecznie podważają zaufanie i niszczą kreatywność”.napisał Birmingham w liście do kolegów.

    Birmingham

Birmingham

Birmingham powiedział, że jemu i innym menedżerom zespołu World of Warcraft udało się ominąć niski limit ocen personelu przez ostatnie dwa lata, ale ostatnio został zmuszony do nadania członkowi personelu „statusu rozwoju”. Zamiast podwładnych szefom działów zabroniono przypisywania sobie takiej oceny.

Kierownictwo Blizzarda uzasadniało potrzebę wprowadzenia systemu, powołując się na znaczenie pomocy najbardziej narażonym pracownikom w awansie zawodowym. Rzecznik firmy powiedział Bloombergowi, że proces oceny obejmuje rozmowy z wieloma menedżerami, co może również wpływać na status pracownika.

    System ocen pracowniczych przyszedł do Blizzarda z firmy macierzystej

System oceny pracowników przyszedł do Blizzarda z macierzystej firmy, w skład której wchodzą Activision, Blizzard i King (ABK).

Nie mogąc zaakceptować obecnego stanu rzeczy, Birmingham zdecydowało się odejść: „Jeśli ta polityka zostanie usunięta, być może mój Blizzard da się jeszcze uratować i będę szczęśliwy, mogąc tam dalej pracować. Jeśli nie odejdą, Blizzard Entertainment, w którym chcę pracować, przestanie istnieć i będę musiał znaleźć inną pracę”..

Zanim Birmingham wysłał list do swoich kolegów, został wezwany do działu kadr, gdzie został zwolniony. Deweloper został poproszony o niepubliczną krytykę systemu ocen („Nie chcemy, aby dyrektorzy Activision przychodzili i pogarszali sytuację”), ale nie chciał się zamknąć.

    Microsoft, który chce przejąć Activision Blizzard, wypadł z rankingu jeszcze w 2013 roku

Microsoft, który chce przejąć Activision Blizzard, wypadł z rankingu jeszcze w 2013 roku

Warto zauważyć, że wkrótce po wydaniu opublikowano oświadczenie na swoim mikroblogu Mówiony samym Birminghamie. Według niego był zaskoczony, widząc artykuł Bloomberga. Publikacja nie skontaktowała się z nim ani nie poprosiła o kopię wspomnianego e-maila, ale cytaty były prawidłowe.

Już były twórca World of Warcraft Classic dodał, że pracownicy są pozbawiani uczciwie zarobionych dochodów „głęboko niesprawiedliwe”a kierownictwo firmy macierzystej powinno się wstydzić: „Mam nadzieję, że pozytywna kultura Blizzarda może przejąć truciznę od ABK, ale jak dotąd nie była w stanie”..

Źródło : https://technewsspace.com/world-of-warcraft-classic-lead-developer-is-leaving-blizzard-in-protest-at-the-deeply-unfair-staff-rating-system/