Załogi czołgów na froncie w Ukrainie walczą w grze wideo „World of Tanks”

Soldierzy na froncie na Ukrainie spędzają wolny czas grając w gry wideo, w których walczą czołgami, donosi NYT. Jeden z żołnierzy, który stał się znany dzięki swojej umiejętności prowadzenia czołgu, powiedział, że gra w World of Tanks „kiedy mam chwilę wolnego czasu.” Gry pomagają żołnierzom radzić sobie z nudą, a niektórzy przypisują im rozwijanie taktyk walki w prawdziwym życiu.

Sztuka wojenna w wirtualnym świecie

Kiedy ukraińscy żołnierze nie operują czołgami i artylerią na froncie walki, wielu z nich zwraca się w stronę gier wideo, w tym jednej, w której walczą czołgami. Tak donosi The New York Times, który informuje, że granie w World of Tanks, wieloosobową strzelankę czołgową, staje się coraz bardziej popularne wśród załóg czołgów ukraińskich, jak również innych jednostek, którzy pragną odpocząć od chaosu wojny z Rosją.

„Gram od czasu do czasu, kiedy mam chwilę wolnego czasu” – powiedział porucznik Nazar Vernyhora dla The Times. Vernyhora stał się sławny w zeszłym roku dzięki swojemu ekspertyzowi w prowadzeniu czołgu podczas bitwy przeciwko rosyjskim jednostkom pancernej.

Inny żołnierz, który służy w jednostce czołgów na froncie mówi, że „uwielbia” grę World of Tanks. A sierżant stwierdził, że dla niektórych żołnierzy z pierwszej linii, gra stała się „pewnego rodzaju uzależnieniem”.

Ćwiczenia wirtualne a rzeczywistość

To nie pierwszy raz, kiedy żołnierze ukraińscy mówią o graniu w gry wideo podczas wojny. Faktycznie, jeden z żołnierzy powiedział niedawno agencji Reuters, że zawdzięcza swoje umiejętności skutecznego atakowania celów rosyjskich za pomocą dronów swojej obsesji na punkcie gier wideo.

Inny żołnierz powiedział The Guardian w wywiadzie, że ćwiczenie, które obejmowało użycie zestawu wirtualnej rzeczywistości i dżojstika, było „jak granie w grę komputerową”.

Nie jest także rzadkością, że gry, niektóre z nich bardziej zorientowane na symulacje, są używane jako narzędzia szkoleniowe dla wojsk. Na wczesnym etapie pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli wchodzić do czołgu lub symulatora razem, niektóre załogi czołgów Armii Stanów Zjednoczonych korzystały z bezpłatnej gry wieloosobowej online – War Thunder do celów szkoleniowych.

W World of Tanks, „w pewien sposób uczysz się pracować w zespole i rozwijasz taktykę w grze” – powiedział żołnierz ukraiński dla The Times. Dodał, że często „staram się wykorzystać te same manewry, które stosujemy w prawdziwym życiu”.

Odpoczynek od wojennej rzeczywistości

Jednak dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na froncie, granie w World of Tanks to mniej o naukę umiejętności w prawdziwym świecie, a bardziej o oderwanie się od prowadzenia czołgów i innych broni w rzeczywistym życiu, poprzez ich wirtualne operacje.

Ta wiadomość przyszła jako szok dla żołnierzy ukraińskiego oddziału dronów, z jednym z nich pytającym The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy to tuż obok?”

Źródło : www.bing.com