Załogi czołgów na froncie w Ukrainie spędzają swój czas wolny walcząc w grze wideo „World of Tanks”

Ukraińscy żołnierze wykorzystują gry wideo jako sposobność na odpoczynek

Kiedy ukraińscy żołnierze nie prowadzą czołgów i artylerii na froncie, wielu z nich korzysta z gier wideo, w tym jednej, w której walczą czołgami. Tak przynajmniej wynika z doniesień The New York Times. Gra World of Tanks, wieloosobowy strzelanina czołgowa, jest coraz bardziej popularna wśród załóg czołgów ukraińskich oraz innych oddziałów, jako przerwa od chaosu wojny z Rosją.

„Gram od czasu do czasu, gdy mam trochę wolnego czasu” – powiedział porucznik Nazar Vernyhora. Vernyhora stanął w centrum uwagi w zeszłym roku dzięki swojemu ekspertyzmem w dowodzeniu czołgiem podczas bitwy z rosyjską artylerią. Inny żołnierz w jednej z jednostek czołgowych powiedział, że „uwielbia” World of Tanks, podczas gdy sierżant przyznał, że dla niektórych żołnierzy jest to „być może uzależnienie”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy ukraińscy żołnierze mówią o graniu w czasie wojny. Pewien żołnierz niedawno powiedział Reutersowi, że to właśnie jego obsesja grami wideo pozwoliła mu efektywnie atakować cele rosyjskie za pomocą dronów. Inny żołnierz zdradził The Guardianowi w wywiadzie, że ćwiczenie z wykorzystaniem zestawu wirtualnej rzeczywistości było „jak granie w grę komputerową”.

Gry wideo, zwłaszcza te, które są bardziej symulatorowe, często są używane jako narzędzia szkoleniowe dla wojska. W czasach pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli wspólnie wsiadać do czołgu czy symulatora, niektóre załogi czołgów amerykańskiej armii korzystały z darmowej gry wieloosobowej War Thunder w celach szkoleniowych.

W World of Tanks „nauczysz się pracować w zespole i opracowywać taktykę w grze” – powiedział ukraiński żołnierz dla The Times. Dodał, że często „stara się stosować te same manewry, co w prawdziwym życiu”.

Jednak dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na froncie, granie w World of Tanks to nie tyle nauka umiejętności praktycznych, co szansa na przerwę od operowania czołgami i bronią w realnym życiu, operując nimi w wirtualnym świecie.

Ta wiadomość zaskoczyła jednak żołnierzy ukraińskiego oddziału dronowego, z jednym z nich pytającym The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy to tuż obok?”.

Źródło : www.bing.com