Załogi czołgów na froncie w Ukrainie spędzają czas na walce w grze wideo 'World of Tanks’

Ukraińscy żołnierze spędzają czas wolny na graniu w gry wideo, w których walczą czołgami – donosi The New York Times. Gry pomagają żołnierzom znaleźć ukojenie w nudzie, a niektórzy twierdzą, że dzięki nim rozwijają taktyki walki w realnym świecie.

Gry wideo jako sposób na ukojenie

Kiedy ukraińscy żołnierze nie operują czołgami i artylerią na pierwszej linii frontu, wielu z nich gra w gry wideo, a w szczególności w jedną z nich, w której walczą czołgami. Tak twierdzi The New York Times, który donosi, że gra World of Tanks, która polega na wieloosobowym strzelaniu z czołgów, staje się coraz popularniejszym sposobem dla załóg czołgów oraz innych oddziałów, by odpocząć od chaosu wojny z Rosją.

„Gram od czasu do czasu, kiedy mam trochę wolnego czasu” – powiedział The Times porucznik Nazar Vernyhora. Vernyhora zdobył rozgłos dzięki swojej ekspertyzie w dowodzeniu czołgiem podczas walki z rosyjskimi siłami pancerznymi. Kolejny żołnierz z jednostki czołgów na froncie powiedział, że „uwielbia” World of Tanks. A sierżant stwierdził, że dla niektórych żołnierzy frontowych gra jest „rodzajem uzależnienia”. Ten trend nie jest nowością, bowiem już wcześniej ukraińscy żołnierze rozmawiali o tym, że grają w gry wideo podczas wojny. Jednego żołnierza, niedawno powiedział Reutersowi, że przepuszcza swoje uzależnienie od gier wideo ze swoją umiejętnością skutecznego atakowania rosyjskich celów za pomocą dronów. Kolejny żołnierz, w wywiadzie dla The Guardian, powiedział, że przeprowadzane ćwiczenia z użyciem gogli wirtualnej rzeczywistości i dżojstika były „jak granie w grę komputerową”. Nie jest też niczym niespotykanym, że gry, w tym niektóre o bardziej symulacyjnym charakterze, są używane jako narzędzia szkoleniowe dla armii. Wczesnym etapie pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli spotykać się w jednym czołgu ani symulatorze, niektóre załogi czołgów armii amerykańskiej korzystały z darmowej wieloosobowej gry online War Thunder w celach szkoleniowych.

Przydatne umiejętności wirtualnych bitew

W World of Tanks „uczymy się pracować w zespole i opracowywać taktyki w grze” – powiedział ukraiński żołnierz The Times. Dodał, że często „stara się stosować te same manewry, co w życiu codziennym”. Ale dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na froncie, granie w World of Tanks to mniej o naukę umiejętności w realnym świecie, a bardziej o odpoczynek od operowania czołgami i innymi bronią w realnym życiu, operując nimi wirtualnie. Było to szokujące wieści dla żołnierzy jednostki dronów na Ukrainie, z czym zgadzał się jeden z żołnierzy pytając The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro możemy to robić w rzeczywistości?”

Źródło : www.bing.com