Załogi czołgów na froncie w Ukrainie biją wirtualne bitwy w grze „World of Tanks”

Polski artykuł

Ukraińscy żołnierze korzystają z gier wideo jako przerwy od walk na froncie

Podczas gdy ukraińscy żołnierze spędzają czas na pierwszej linii frontu, grają w gry wideo, w których walczą czołgami, donosi The New York Times. Jednym z żołnierzy, który stał się sławny dzięki swojej umiejętności dowodzenia czołgiem, jest gracz w World of Tanks, który powiedział: „Gram od czasu do czasu, gdy mam chwilę wolnego czasu”. Gry pomagają żołnierzom radzić sobie z nudą, a niektórzy przypisują graczom pomaganie im w rozwijaniu taktyki walki w rzeczywistym świecie.

Popularność gry World of Tanks na froncie wojennym

Według doniesień The New York Times, gra World of Tanks, będąca wieloosobową strzelanką czołgową, stała się coraz bardziej popularna wśród ukraińskich załóg czołgów oraz innych żołnierzy jako sposób na oderwanie się od chaosu związanego z wojną z Rosją. „Grywam od czasu do czasu, gdy mam chwilę wolnego czasu” – powiedział Lt. Nazar Vernyhora dziennikowi The Times. Vernyhora stał się sławny w zeszłym roku ze względu na swoje umiejętności dowodzenia czołgiem w bitwie przeciwko rosyjskim jednostkom pancernym. Inny żołnierz w czołgowej kompanii frontowej powiedział, że „uwielbia” World of Tanks. Sierżant stwierdził również, że dla niektórych żołnierzy walczących na froncie gra jest „czymś w rodzaju uzależnienia”.

Gry wideo jako narzędzie uczące dla żołnierzy

Korzystanie z gier wideo przez ukraińskich żołnierzy nie jest nowe. Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że jeden z żołnierzy przypisuje swoje uzależnienie od gier wideo swojej zdolności do skutecznego atakowania celów rosyjskich za pomocą dronów, a inny żołnierz opowiedział The Guardian w wywiadzie, że ćwiczenia z zastosowaniem słuchawek VR i joysticka były „jak granie w komputerową grę”, nie jest to zjawisko zaskakujące. Istnieje również wiele gier, które można stosować jako narzędzia szkoleniowe dla wojska. Podczas wczesnych dni pandemii COVID-19, gdy żołnierze nie mogli ćwiczyć razem w czołgu lub symulatorze, niektóre załogi czołgów amerykańskiej armii korzystały z darmowej gry wieloosobowej online War Thunder do celów szkoleniowych. W World of Tanks „poznajesz pracę zespołu i rozwijasz taktykę w grze” – powiedział ukraiński żołnierz dziennikowi The Times. Dodał, że często „stara się stosować te same manewry, jak w życiu codziennym”. Niemniej jednak, dla wielu operatorów czołgów i żołnierzy walczących na pierwszej linii frontu, granie w World of Tanks ma na celu przede wszystkim odcięcie się od operacji na rzeczywistych czołgach i innych broniach, identycznymi jak te wirtualne.

Poddanie frontowych żołnierzy grze World of Tanks

Ta wiadomość zaskoczyła żołnierzy ukraińskiej jednostki dronowej, jednak jeden z żołnierzy zapytał The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy takie możliwości tuż obok?”.

Źródło : www.bing.com