Weterani czołgów na froncie w czasie wolnym rozpoczynają wojnę w grze 'World of Tanks’

Ukraińscy żołnierze spędzają swoje wolne chwile grając w gry wideo, w których walczą na czołgach, donosi New York Times. Jednym z żołnierzy, który zdobył rozgłos dzięki swoim umiejętnościom w kierowaniu czołgiem, jest fan World of Tanks i gra w niego „kiedy mam trochę wolnego czasu”. Gry pomagają żołnierzom radzić sobie z nudą, a niektórzy przypisują im rozwinięcie taktyk walki w realnym świecie.

Gry wideo jako forma odpoczynku

Kiedy ukraińscy żołnierze nie operują czołgami ani artylerią i nie walczą na froncie, wielu z nich zwraca się ku grze wideo, w tym zwłaszcza do takiej, w której walczą na czołgach.

Zgodnie z doniesieniami New York Times, gra w World of Tanks, wieloosobowa strzelanka z czołgami, staje się coraz bardziej popularnym sposobem na odpoczynek dla ukraińskich załóg czołgów, jak również innych oddziałów, by oderwać się od chaosu wojny z Rosją.

„Grają od czasu do czasu, kiedy mam trochę wolnego czasu” – powiedział porucznik Nazar Vernyhora Timesowi. Vernyhora zdobył popularność w zeszłym roku dzięki swoim umiejętnościom w dowodzeniu czołgiem podczas bitwy z rosyjskimi siłami pancernymi.

Inny żołnierz z jednostki czołgów na pierwszej linii powiedział, że „uwielbia” World of Tanks. A jeden sierżant powiedział, że dla niektórych żołnierzy na froncie gra jest „pewnego rodzaju uzależnieniem”.

Gry jako sposób na rozwijanie taktyk

To już nie pierwszy raz, kiedy ukraińscy żołnierze mówią o graniu w gry wideo podczas wojny. W rzeczywistości, niedawno jeden z żołnierzy powiedział agencji Reuters, że właśnie swoje obsesje z grami wideo przypisuje swojej zdolności do skutecznego atakowania rosyjskich celów przy użyciu dronów.

Kolejny żołnierz powiedział dziennikowi The Guardian w wywiadzie, że ćwiczenie, w którym używał zestawu do rzeczywistości wirtualnej i dżojstika, było „jak granie w grę komputerową”.

W militarne cele szkoleniowe nie jest czymś niespotykanym wykorzystywanie gier wideo, niektóre z nich skupiają się na symulacji. Na początku pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli ćwiczyć razem w czołgach lub symulatorach, niektóre załogi czołgów Armii Stanów Zjednoczonych korzystały z bezpłatnej gry wieloosobowej online War Thunder do celów szkoleniowych.

W World of Tanks „tak naprawdę uczysz się działać w zespole i opracowywać taktyki w grze” – powiedział ukraiński żołnierz Timesowi. Dodał, że często „staram się stosować te same manewry, co w prawdziwym życiu”.

Sposób na oderwanie się od rzeczywistości

Jednak dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na pierwszej linii, granie w World of Tanks to nie tyle nauka realnych umiejętności, co sposób na oderwanie się od codziennego operowania czołgami i bronią przez operowanie nimi w wirtualnym świecie.

Te informacje były jednak szokujące dla żołnierzy jednostki dronów na Ukrainie, z jednym z żołnierzy pytającym Timesa: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro tu jesteśmy?”

(Spisane na podstawie artykułu z Business Insider)

Źródło : www.bing.com