W wojnie czołgów, ukraińscy żołnierze grają w World of Tanks online.

Pragniesz poznać sekret hobby ukraińskich żołnierzy na froncie wojennym? Otóż jest nim popularna gra komputerowa World of Tanks. To zdumiewające, jak w środku jednej z najbrutalniejszych wojen w Europie od czasów drugiej wojny światowej, żołnierze znajdują czas na rozgrywkę w wirtualnej bitwie czołgów.

Ukraina – gra, wojna, rzeczywistość

Wojna to często monotonia i nuda, dlatego żołnierze sięgają po różne formy rozrywki, aby odciąć się od brutalnej rzeczywistości. World of Tanks to doskonały sposób na zdystansowanie się od krwi, śmierci i zniszczenia wokół nich.

W rzeczywistym świecie, ukraińskie czołgi i inne pojazdy wojskowe często znajdują się w zaciętych starciach, a załogi tych maszyn doświadczają podobnych emocji również na wirtualnym polu bitwy.

Popularność World of Tanks na Ukrainie

World of Tanks jest dostępne w dwóch wersjach: World of Tanks i World of Tanks Blitz. Obie wersje wymagają połączenia internetowego, ale druga dostępna jest również na urządzeniach mobilnych. Trudno jest precyzyjnie określić, jak popularna jest gra na ukraińskim froncie i szeroko rozpowszechniona w kraju, biorąc pod uwagę różne platformy, na których można zagrać: komputery PC, Xbox, PlayStation, Nintendo i Mac. Niemniej jednak, wizyty dziennikarzy z The New York Times na ukraińskim froncie potwierdzają popularność gry wśród żołnierzy.

Wiele wyjaśnień wydają żołnierze ukraińscy, którzy chętnie dzielą się swoją pasją do World of Tanks. Niektórzy widzą w grze formę zabawy, która miała miejsce jeszcze przed wybuchem wojny i po prostu przetrwała do dziś. Inni mówią o uzależnieniu od gry, ale częściej żołnierze się z nią po prostu relaksują, grając z przyjaciółmi w długie wieczory na froncie. Mimo to, nie brakuje również tych, którzy uważają, że w trakcie prawdziwej wojny nie mają ochoty grać w grę opowiadającą o wojnie.

World of Tanks a rzeczywistość wojny

Jednym z ciekawszych aspektów gry jest podobieństwo do rzeczywistości wojskowej. We Wschodniej Ukrainie jednym z popularnych video blogerów jest Anton, dowódca ukraińskiego batalionu czołgów. Na swoim komputerze pokazywał nagrania z walki, w której rosyjski czołg został zniszczony. Ale co ciekawe, na jednym z filmów na rogu ekranu Anton miał ikonę programu World of Tanks – pokazując, że nie tylko wojna jest trudna i stresująca, ale żołnierze również muszą sobie jakoś radzić z napięciem emocjonalnym.

Wargaming Group, firma odpowiedzialna za stworzenie World of Tanks, ma 50% swoich serwerów obsługujących region rosyjski, a pozostałe są rozmieszczone w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Chinach. W siedmioletnim okresie, od 2011 do 2021 roku, najwyższym zarobkiem w e-sporcie w grze World of Tanks osiągnęli Kirill Ponomarev z Rosji i Dmytro Frishman z Ukrainy. Oboje byli członkami tego samego zespołu e-sportowego. Mimo to, popularność gry World of Tanks na Ukrainie spadła, gdyż firma Wargaming Group, pochodząca z Białorusi, była początkowo przychylna Rosji. Po inwazji na Ukrainę, firma Wargaming Group przeniosła swoje operacje do Cypru i ogłosiła zamknięcie swojego studia w Mińsku.

Rozjśnienie i relaks na froncie

Popularność World of Tanks jest zauważalna również na froncie wojennym. Mimo trudnej i stresującej sytuacji, żołnierze potrafią znaleźć chwilę na relaks. Obserwując żołnierzy na froncie w okolicach Bakhmutu, zauważono dwóch strażników granicznych, którzy w chwilach wolnych grali w World of Tanks na swoich telefonach komórkowych.

Wiele żołnierzy postrzega grę jako doskonałą okazję do relaksu po ciężkich i stresujących walkach. Pozwala im to oderwać się na chwilę od brutalnej rzeczywistości i zrelaksować się grając z przyjaciółmi. Zastanawiasz się, dlaczego żołnierze wybierają wirtualną bitwę, skoro mają możliwość uczestniczenia w prawdziwej wojnie? Otóż walka na wirtualnym polu bitwy pozwala im na naukę działań zespołowych i rozwijanie taktyk, które mogą później zastosować w rzeczywistej walce.

Tak więc World of Tanks jest popularną formą relaksu dla wielu ukraińskich żołnierzy, którzy przedzierają się przez trudną rzeczywistość wojny. Gra pozwala im na chwilę oderwania się od brutalnej rzeczywistości i zrelaksowanie się grając w wirtualną bitwę czołgów.

Źródło : www.bing.com