Testy Procesora i Konfiguracja: Kierunek 2024

Nasz test procesora i konfiguracja: Zbliżając się do 2024 roku

Zgodnie z naszą polityką testowania procesorów, wybieramy płytę główną z kategorii premium odpowiednią dla gniazda i wyposażamy system w odpowiednią ilość pamięci o najwyższej oficjalnie wspieranej częstotliwości producenta. Zazwyczaj pracujemy z subtimings JEDEC tam, gdzie to możliwe. Warto zauważyć, że niektórzy użytkownicy nie są zwolennikami tej polityki, twierdząc że czasami najwyższa oficjalna częstotliwość jest dość niska, albo szybsza pamięć jest dostępna w podobnej cenie, albo że prędkości JEDEC mogą stanowić przeszkodę dla wydajności.

Pomimo sensowności tych komentarzy, niewielu użytkowników faktycznie stosuje profile pamięci (zarówno XMP, jak i inne), ponieważ wymagają one interakcji z BIOS-em, a większość osób ucieka się do standardowych prędkości JEDEC – wliczając w to użytkowników domowych, jak i przemysłowych, którzy mogą chcieć zmniejszyć koszty lub pozostać w granicach określonych przez producenta. Tam, gdzie to możliwe, rozszerzymy nasze testy, aby obejmować szybsze moduły pamięci, zarówno w tym samym czasie jak przegląd, jak i w późniejszym terminie.

Aktualna karta testowa CPU

Podczas testowania procesora Intel Core i9-14900KS korzystamy z następującego zestawu testowego:Nasz zbiór testów CPU 2024: Co można się spodziewać

Ostatnio zaktualizowaliśmy nasz zestaw testów CPU do 2023 roku, ale zdecydowaliśmy się zaktualizować go ponownie, gdy zbliżamy się do 2024 roku. Nasz nowy zestaw zawiera bardziej zróżnicowany wybór testów i benchmarków, skupiając się na zestawach instrukcji z prawdziwego świata oraz nowszych bibliotekach enkodowania i dekodowania, takich jak AV1, VP9 i HVEC. Dodaliśmy również szereg obciążeń pracy i benchmarków skoncentrowanych na sztucznej inteligencji, ponieważ obserwujemy bezpośrednią zmianę ze strony producentów w celu uwzględnienia jakiejś formy przetwarzania sztucznej inteligencji w chipie, takiej jak Ryzen AI i Intel’s Meteor Lake AI NPU.

Pomimo że zachowaliśmy niektóre z bardziej popularnych, takie jak CineBench R23, dodaliśmy ostatni benchmark Maxon’s CineBench 2024 do naszego zestawu testowego. Zaktualizowaliśmy również najnowsze wersje (w momencie włączenia zestawu) w benchmarkach takich jak Blender, V-Ray i y-Cruncher.Nasze testy CPU skoncentrowane na procesorze obejmują między innymi:

ZasilanieRenderowanieNauka i symulacjaSztuczna inteligencja i wnioskowanieObecnie korzystamy z gier z naszego zestawu testów CPU 2023. Nasze obecne gry w testach CPU i te przedstawione w tej recenzji to między innymi:Jak już wspomniano, aktualizujemy nasz zestaw testów CPU 2024 o nowe gry, w tym najnowsze tytuły. Obecnie je testujemy i będą gotowe, gdy będziemy recenzować nową generację procesorów AMD i Intel.

Podsumowując, choć zwykle analizujemy opóźnienia od rdzenia do rdzenia na nowych CPU, faktem jest, że 14. i 13. generacja Intela są identyczne pod względem architektury, dlatego zdecydowaliśmy się pominąć to z naszych testów. Dotyczy to również Core i9-14900KS, który dzisiaj recenzujemy, ponieważ technicznie jest to ta sama architektura i układ scalony pod maską.

Źródło : www.anandtech.com