Tak długo i Czołgi dla wszystkich czołgów: Zwiedzanie Muzeum Pojazdów Wojskowych


Droga na wschód od Parku Narodowego Grand Teton wije się przez doliny, zakręca w górę i przez wzgórza, a także wznosi się na przepaść kontynentalną na wysokości 9658 stóp nad poziomem morza. Droga jest pusta, ale nad moim małym samochodem piętrzą się sterty śniegu. Słońce świeci tak mocno, że zdjąłem dach i czuję się prawie jak wiosna.

To opuszczona droga, wijąca się między parkami i rezerwatami. Ten obszar o naturalnym pięknie wydaje mi się mało prawdopodobnym miejscem na znalezienie muzeum poświęconego czołgom. Nie byle jakie muzeum czołgów, ale jedno z najlepszych na świecie.

Narodowe Muzeum Pojazdów Wojskowych, niedaleko Dubois w stanie Wyoming, to światowej klasy kolekcja szerokiej gamy czołgów, transporterów opancerzonych i innych historycznych maszyn z ostatnich 100 lat. Podczas niedawnej podróży na krótko zjechałem z parków narodowych, aby zobaczyć to imponujące muzeum. Oto, co znalazłem.

Witamy w świecie czołgów

Zwiedziłem muzea na całym świecie. Większość z nich znajduje się w pobliżu dużych miast, w odległości krótkiej przejażdżki lub szybkiej jazdy komunikacją miejską, ale wciąż trochę z dala od miasta, więc nieruchomości są tańsze. W końcu, kiedy wystawiasz duże maszyny, takie jak samoloty, pociągi i samochody, potrzebujesz dużo miejsca.

Wyjątkiem od tej reguły jest Narodowe Muzeum Pojazdów Wojskowych. Jest, delikatnie mówiąc, pośrodku niczego. Miasto Dubois liczy 911 mieszkańców. Najbliższe „miasta”, Jackson na zachodzie i Riverton na wschodzie, mają po około 10 000 mieszkańców. Nie jest to obszar silnie zaludniony. A jednak muzeum ma nie tylko imponującą kolekcję pojazdów, ale są one pięknie zaprezentowane i wszystkie jeżdżą. Tak, ponad 500 czołgów i innych pojazdów, wszystkie odrestaurowane i zdolne do poruszania się o własnych siłach. To co najmniej niezwykłe.

Wystawa Bitwa o Ardeny.

Geoffreya Morrisona/CNET

Muzeum zostało założone iw dużej mierze sfinansowane przez Dana i Cynthię Starków. Dan jest byłym dyrektorem generalnym branży medycznej i poświęcił trochę czasu, aby oprowadzić mnie po swoim muzeum. Wraz z wieloma pytaniami dotyczącymi różnych pojazdów, musiałem zadać oczywiste pytanie: Dlaczego tutaj? Okazało się, że on i jego żona zakochali się w okolicy (co zrozumiałe, to wspaniała okolica). Tu miał przejść na emeryturę, więc tu miało powstać muzeum. Słusznie.

Każdy cal muzeum o powierzchni 140 000 stóp kwadratowych ma niezliczone ekspozycje przedstawiające różne epoki i pojazdy. Niektóre stoiska są razem w dioramach, inne są na własną rękę. Jest tu wszystko, od stosunkowo małych czołgów z czasów II wojny światowej i wcześniejszych, po masywne toczące się behemoty z czasów zimnej wojny. Wiele z tych ostatnich jest dość rzadkich, nie tylko dlatego, że wyprodukowano je w mniejszej liczbie niż większość czołgów z okresu II wojny światowej, ale także dlatego, że mniej trafiło do muzeów.

Mobilna artyleria z czasów zimnej wojny obok wieży strażniczej w Narodowym Muzeum Pojazdów Wojskowych.

Wystawa Wietnam.

Geoffreya Morrisona/CNET

Chociaż jest to przede wszystkim muzeum pojazdów kołowych, jest też kilka łodzi i samolotów. Jest nawet ogromny skarbiec, w którym znajdują się setki rzadkiej historycznej broni palnej, w tym muszkiet szeregowca Johna Simpsona, który oddał pierwszy strzał w bitwie pod Bunker Hill i pomógł rozpocząć wojnę o niepodległość.

Trzy w jednym

Nie można zaprzeczyć, że Narodowe Muzeum Pojazdów Wojskowych jest oddalone. Jednak wycieczka do Grand Tetons lub Yellowstone, coś, co każdy powinien zrobić, wymaga podróży lub wypożyczenia. Dojazd stamtąd do muzeum prowadzi jedną z najbardziej malowniczych autostrad w kraju. To z pewnością jeden z moich ulubionych odcinków dróg, jakimi kiedykolwiek jeździłem.

Dla każdego, kto chce zbliżyć się do zmechanizowanej historii, zdecydowanie warto ją odwiedzić. Możesz zwiedzić muzeum, drogę i parki narodowe podczas jednej wycieczki. A jeśli zachodnie Wyoming nie jest w twoich planach podróży, sprawdź powyższą galerię.


Geoff zajmuje się nie tylko telewizją i innymi technologiami wyświetlania, ale także robi wycieczki fotograficzne po fajnych muzeach i miejscach na całym świecie, w tym atomowe okręty podwodne, ogromne lotniskowce, średniowieczne zamki, epickie wycieczki samochodowe o długości 10 000 mil i nie tylko. Sprawdź Tech Treks dla wszystkich jego wycieczek i przygód.

Napisał bestsellerową powieść science-fiction o okrętach podwodnych wielkości miasta i kontynuację. Jego przygody możecie śledzić na Instagramie oraz na jego kanale YouTube.

Źródło : https://www.cnet.com/culture/so-long-and-tanks-for-all-the-tanks-touring-the-museum-of-military-vehicles/