Stworzył boty dla „World of Tanks” i został oskarżony. Nietypowy proces w Rosji


W Rosji toczy się nietypowy proces sądowy o stworzenie szkodliwych programów komputerowych. Jak zwykle w takich sytuacjach chodziło o hackowanie oprogramowania, teraz chodzi o pisanie… botów do gier komputerowych. Firma Wargaming – wydawca popularnych gier online World of Tanks i World of Warships – wylicza szkody na kilkaset milionów rubli.

Mieszkaniec Jekaterynburga, Andrei Kirsanov, jest oskarżony o tworzenie, używanie i rozpowszechnianie szkodliwych programów komputerowych, poinformował „Kommiersant”. Zwykle w takich sprawach chodziło np. o pisanie wirusów, ale pierwszy raz ktoś jest oskarżony o tworzenie botów do gier komputerowych. Poszkodowanym jest białoruska firma Wargaming, wydawca popularnych gier online World of Tanks i World of Warships.

Gracze przejmują kontrolę nad czołgami i okrętami wojennymi i biorą udział w bitwach. Za zwycięstwa otrzymujesz kredyty i złoto. Według przedstawicieli Wargaming, przez lata użytkownicy stworzyli wiele botów, które ułatwiały rozgrywkę, m.in. wspomagające celowanie. Część z nich zyskała w ten sposób nieuczciwą przewagę. Inne boty całkowicie przejęły kontrolę nad czołgiem lub statkiem gracza i zdobyły za to kredyty i złoto. Według Wargaming takie działania spowodowały, że niektórzy użytkownicy chcący grać uczciwie stracili zainteresowanie rozgrywką. A tak przy okazji, sama firma traciła, bo złoto w grze można też kupić za pieniądze w prawdziwym świecie.

Skala jest znaczna, 10 000 użytkowników takich botów zostało wykluczonych z World of Tanks w zeszłym roku. Wargaming twierdzi, że sam Andriej Kirsanow sprzedał ich tysiące w ciągu kilku lat. Pobierał za nie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy rubli (od kilku do ponad 100 zł).

Wargaming twierdzi, że przygotowało analizę, która pokazuje, że boty Kirsanova przyniósł spółce stratę 670 mln rubli (ponad 37,4 mln zł). W sądzie złożymy wniosek o włączenie do akt sprawy. Tworzenie i sprzedaż programów, które naruszają zasady gry i ich wewnętrzną ekonomię, jest tym samym przestępstwem, co kradzież lub oszustwo i należy się nimi zająć w sferze prawnej – powiedział „Kommiersantowi” przedstawiciel firmy Nikita Kuzniecow.

„Kommiersant” podaje, że początkowo sprawa miała być rozpatrzona w specjalnym porządku, gdyż Kirsanow przyznał się do wszystkiego i żałował tego, co zrobił. Jednak po pierwszej sesji odmówił przyznania się do winy. 27 grudnia sąd rozpocznie badanie wszystkich dowodów, a także przesłucha świadków i ofiary.

„To nie jest ten rodzaj cyberpunka, na który czekaliśmy”. 14-latkowie oskarżeni o próbę wysadzenia budynku FSB w Minecraft

Źródło : https://sparkchronicles.com/he-created-bots-for-world-of-tanks-and-was-charged-atypical-process-in-russia/