Polscy żołnierze grają w World of Tanks online

Polacy walczyli o Ojczyznę na froncie, Ukraińcy grają w World of Tanks. Gra wideo, w której gracze kontrolują czołgi i inne maszyny wirtualnego pola walki, staje się coraz popularniejsza wśród ukraińskich żołnierzy. Choć może się to wydawać zaskakujące, że w trakcie krwawej wojny wypełnionej przemocą i krzywdą, żołnierze sięgają po takie powojenne hobby, tak naprawdę jest to dla nich sposób na radzenie sobie z otaczającym ich krwawym konfliktem. Nie widząc żenującej znaczkującej strony praktykowania tej rozrywki, żołnierze korzystają z wolnego czasu na polu bitwy, aby choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w wirtualnym świecie bitewnych czołgów.

World of Tanks: popularność na froncie

World of Tanks to gra, która jest dostępna dla graczy w dwóch wersjach – World of Tanks oraz World of Tanks Blitz. Obie wymagają połączenia z internetem, ale druga z wersji jest również dostępna na urządzeniach mobilnych. Trudno precyzyjnie określić popularność gry na ukraińskim froncie i w całej Ukrainie, ponieważ gracze korzystają z różnych platform, takich jak komputery PC, Xbox, PlayStation, Nintendo i Mac. Jednak podczas wizyt dziennikarzy z The New York Times na ukraińskim froncie, gra często była widoczna i o niej się rozmawiano. Podczas rozmów z ukraińskimi żołnierzami na temat ich hobby związanego z World of Tanks, padło wiele różnych wyjaśnień, dlaczego gra ta wywiera na nich tak duże poszarpanie.

Jednostka dronowa na wschodzie Ukrainy, blisko ponad 120 mil od linii frontu, odrzuciła pomysł na granie w tak brutalną grę w kontekście realnej wojny, w której uczestniczą. „Czemu mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy prawdziwą wojnę tutaj?” – zapytał jeden z żołnierzy. Zamiast tego grają w FIFA, inną popularną grę piłkarską. Jednak wiele ukraińskich żołnierzy czuje się inaczej. Anton, dowódca ukraińskiej kompanii czołgów, pokazał fragmenty bitwy na swoim komputerze. Jego ulubiony klip przedstawiał zniszczenie rosyjskiego czołgu, którego kadłub eksplodował, a wieża wyrzucona została w powietrze. A na rogu ekranu widać było ikonę programu World of Tanks.

„Uwielbiam World of Tanks” – powiedział Anton.

Od wojny do gry

Gra World of Tanks, stworzona przez firmę Wargaming Group, zdobyła dużą popularność w Rosji i na Ukrainie, zarówno wśród graczy, jak i zawodowych e-sportowców. Duża liczba serwerów obsługuje całą Rosję, a reszta znajduje się w USA, Europie, Australii i Chinach. Najwyższe zarobki w e-sporcie w grze World of Tanks od 2011 do 2021 roku uzyskali Kirill Ponomarev, Rosjanin, oraz Dmytro Frishman, Ukrainiec. Obaj byli kiedyś członkami tego samego zespołu e-sportowego World of Tanks. Według publicznie dostępnego serwisu SteamDB, World of Tanks Blitz osiągnął szczyt popularności w połowie grudnia 2021 roku, gdy jednocześnie grało w niego ponad 50 000 osób. Tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, liczba ta spadła do około 31 000. Dmytro Frishman, który obecnie prowadzi klub gier w Charkowie na Ukrainie, wyjaśnił, że popularność gry spadła głównie dlatego, że Wargaming Group, pierwotnie pochodzący z Białorusi i sympatyzujący z Rosją, ogłosił zamknięcie swojego studia w Mińsku, przenosząc swoje operacje do oddzielnej firmy. Dla wielu urażonych żołnierzy, którzy dochodzili do siebie z rannymi poza linią frontu, gra w tak brutalne gry jak PUBG, Counter-Strike czy oczywiście World of Tanks była jedynym sposobem na zrelaksowanie się i granie z przyjaciółmi.

World of Tanks: wirtualna wojna a rzeczywistość

World of Tanks jest grą strategiczną, w której gracze kontrolują czołgi na wirtualnym polu bitwy przypominającym rekwizyty z II wojny światowej. Gracze polegają na szybkości, siły i uzbrojeniu swojego czołgu w porównaniu do innych graczy. Taki sposób walki wymaga taktycznego myślenia, a gracze mogą wykorzystać teren, aby ukryć i chronić swoje bojowe maszyny. Jednak nawet najwięksi entuzjaści gry, tak jak wspomniany wcześniej Anton, zdają sobie sprawę, że w prawdziwym życiu – zwłaszcza na zniszczonych okopach wschodniego frontu Ukrainy – mają zupełnie inną strategię: przetrwanie. Gdy wojna staje się rzeczywistością, w której można stracić życie w każdej chwili, żołnierze skupiają się na celu wojny – przeżyciu.

Bardzo ciekawy artykuł dostępny na stronie The New York Times podkreśla, że World of Tanks stało się popularną rozrywką wśród ukraińskich żołnierzy. Gra pozwala im na oderwanie się na chwilę od brutalnej rzeczywistości wojny i zapewnia im możliwość odpoczynku i zabawy z przyjaciółmi. Mimo że może to wydawać się dziwne, ta forma rozrywki niejako odzwierciedla sposób, w jaki żołnierze radzą sobie z traumą i stresem związanym z walką w wojnie.

Źródło : www.bing.com