Podkasterzy z Canberry podbijają świat tanków

Całkowicie odmienić i rozwijać tekst, zachowując jedynie główne pomysły i usuwając wszelkie odniesienia do autora artykułu.

Podróż do fascynującego świata czołgów

Podbijanie Centurion Tank było jednym z przywilejów dla młodych odwiedzających Australian War Memorial w latach 80., a dla dwóch mieszkańców Canberra stało się to jednym z powodów do trwającego do dziś zainteresowania wojskowymi czołgami. Dzieląc się swoją pasją z ludźmi z całego świata, para obecnie współprowadzi podcast Totally Tanked.

Znajomi od czasów szkoły średniej, John Griffiths i Robert Dunne spotykają się raz w miesiącu na piwo i rozmowę o czołgach. Temat pojazdów pancerzonych może wydawać się niszowy, ale stworzył on lojalnych i rozproszonych fanów.

„To są interesujące obiekty; dla znacznej liczby ludzi są one bardzo ekscytującymi obiektami” – mówi John. – „Mamy słuchaczy z całego świata … z prowincji w Indiach, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją; Finowie są bardzo zainteresowani nami – to było zabawne doświadczenie na drodze”.

Podzielony odcinek

Każdy odcinek jest poświęcony określonemu czołgowi z historii lub takim, które wciąż znajdują się w aktywnej służbie. Korzystając ze źródeł takich jak artykuły, dokumenty historyczne i filmy na YouTube, para wyróżnia się na tle świata historii wojskowej dzięki swojemu swobodnemu podejściu. Ich przystępne lekcje trafiają do publiczności.

„Słyszeliśmy kilka razy, że 'lubimy słuchać was dwóch opowiadających’, ponieważ nie bierzemy siebie zbyt poważnie” – mówi Rob.

Wyjaśniając, co i dlaczego reprezentują te pojazdy, John mówi, że czołgi fundamentalnie odzwierciedlają koniec wielu czynników społecznych, ekonomicznych i politycznych. Jeśli nie opowiemy o całej historii i celu ich istnienia, to skracamy tę historię.

„Dlaczego je zbudowano, jak wprowadzono, kto podjął decyzje w tym zakresie. Chcemy, żeby te dyskusje się odbywały … Istnieje wiele powodów, dla których czołgi są obecne – niektóre dobre, niektóre złe, ale trzeba być w stanie omawiać obie strony” – mówi Rob.

Twórczość podcastu

John początkowo kupił wyposażenie podcastowe, aby stworzyć program razem z partnerką, która ostatecznie nie polubiła tego procesu. Kiedy zastanawiał się, co zrobić z aparaturą, przyjaciel, Andrew Galan, zaproponował rozpoczęcie podcastu o czołgach; lokalny muzyk Luke McGrath stworzył intro i zaczęli działać.

Rozpoczęli w 2019 roku z planem przeprowadzenia badań historycznych na temat czołgów. Po trzech odcinkach życie stało się bardziej zajęte, a Andrew musiał zrezygnować, wtedy z pomocą przyszedł Rob. Jednocześnie czołgi na całym świecie zaczęły znów widzieć działania.

„W ostatnich czterech latach zaczęły się różne konflikty, m.in. między Azerbejdżanem i Armenią, gdzie nagle zaczęliśmy widzieć nowoczesne czołgi w walce” – mówi Rob. – „Więc tak, zajmujemy się około godziny lub trochę dłużej czołgiem, o którym rozmawiamy, a potem mamy 30 lub 40 minut na omówienie aktualnych wydarzeń i wydarzeń związanych z bitwą czołgów”.

„Zdecydowanie planujemy omówić wojnę na Ukrainie, ale dzieje się o wiele więcej i pojawiają się nowe czołgi” – dodaje John.

Tworzenie społeczności

Z maszynami bojowymi i piwami, większość ich fanów to mężczyźni, co – jak twierdzą – nie jest intencjonalne, po prostu treści, którymi się zajmują, zdają się bardziej interesować mężczyzn.

„Według Spotify, mamy nieznacznie więcej słuchaczek niż osób o innej tożsamości płciowej. Istnieje zdecydowanie znaczna liczba kobiet zainteresowanych czołgami i jesteśmy dla nich” – mówi John.

Zdobycie większej publiczności, niż się spodziewali, obecnie są na równi z najbardziej słuchanym podcastem o czołgach sponsorowanym oficjalnie przez grę World of Tanks. Celem mężczyzn jest nauczenie słuchaczy czegoś nowego o pojazdach i trochę o tym, jak doszło do ich powstania.

„Dlaczego francuskie czołgi nie miały radia? Australijskie czołgi podczas II wojny światowej były całkowicie dzikie i nie jest to historia, która jest opowiadana w tym kraju w całości. Kupiliśmy 1000 czołgów, których nie mogliśmy używać” – mówi John.

Na ich słuchaczy składają się zarówno ci, którzy poświęcili swoje życie na projektowanie czołgów i często wysyłają e-maile, by poprawić szczegóły, jak i polityczni gracze w różnych krajach, a także osoby, które po prostu chcą wysłuchać przyjaciół bawiących się w dobrym towarzystwie.

„To jest kontakt z ludźmi, którzy mówią, że nie mają wiele innych rzeczy w życiu i czują się jak część małej społeczności, którą mogą cieszyć się” – mówi Rob.

Kreując nowe odcinki

Przed wydaniem 50. odcinka szacują, że zbliżają się do połowy czołgów, które mogą omówić. Jednak dzięki odrobinie kreatywności, program będzie kontynuowany po omówieniu wszystkich czołgów.

„Za kilka lat, jeśli skończymy z czołgami, zaczniemy przeglądać konkretne bitwy czołgowe, projektantów czołgów, zawsze są też nowe gry czołgowe, a muzeum czołgów w Wielkiej Brytanii właśnie rozpoczęło ponowną emisję swoich pierwszych odcinków z siedmiu lat temu” – uśmiecha się John.

Śledź Johna i Roberta na kanale Totally Tanked podcast; totallytanked.libsyn.com

Otrzymuj najnowsze informacje z Canberra, sport, rozrywkę, styl życia, konkursy i wiele więcej na swojej skrzynce e-mailowej dzięki Cotidianu dostarczanemu przez Canberra Weekly. Zapisz się tutaj.

Źródło : canberraweekly.com.au