Oto dlaczego procesor graficzny Intel A380 może być naprawdę ukrytą perełką


Intel Arc A380, jedyna obecnie dostępna karta graficzna Arc Alchemist, była właśnie testowana w różnych grach po przetaktowaniu.

Wzrost wydajności spowodowany podkręcaniem pokazuje, że GPU może być znacznie lepszy niż to, co sugerowały niektóre poprzednie testy porównawcze.

Arc A380 Intela był już widziany w wielu benchmarkach i testach, w tym Intelu, który nieco go zrekompensował po serii złych wiadomości. Tym razem GPU został przetestowany przez Pro Hi-Tech, YouTubera, który specjalizuje się w przetaktowywaniu. Dokładnie to zrobił z Arc A380 – wzmocnił kartę, aby odblokować część ukrytej mocy, którą wydaje się posiadać. Wyniki te mogą świadczyć o tym, że Arc A380 jest znacznie lepszy niż początkowo sądzono.

Aby podkręcić GPU, YouTuber musiał przyjąć inne podejście niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ dobrze znane narzędzia zegarowe/napięciowe, takie jak MSI Afterburner, nie obsługują jeszcze Intel Arc. W związku z tym nie zmienił zegarów rdzenia GPU; zamiast tego użył autorskiego narzędzia graficznego Intela, aby dostosować napięcie karty. Pro Hi-Tech dostosował ustawienie GPU Performance Boost do 55%, a przesunięcie napięcia do +0,255mv. Przed przejściem do testowania ulepszonego procesora graficznego w scenariuszu gry, YouTuber włączył także BAR o zmiennym rozmiarze.

Te modyfikacje podniosły zegar Intel Arc A380 nawet o dodatkowe 150 MHz, co oznacza stosunkowo niewielki wzrost o sześć procent. Jednak zużycie energii znacznie wzrosło, z około 35 watów do – czasami – ponad 55 watów. To wzrost aż o 57%, ale to też ciekawa liczba. Intel powiedział, że oficjalny TDP GPU wynosi 75 watów.

To prowadzi nas do wyników testów. Aby dokładnie oszacować wydajność karty, YouTuber porównał wyniki z wynikami zwykłego Arc A380 bez podkręcania oraz GeForce GTX 1650 firmy Nvidia, karty, która często była określana jako bezpośredni konkurent tego podstawowego poziomu. GPU.

Pro Hi-Tech

Pro Hi-Tech przetestował Intel Arc A380 w Cyberpunk 2077, God of War, Doom Eternal, Rainbow Six Siege, Watch Dogs Legionoraz Świat czołgów. Każda gra wykazała wzrost wydajności, co nie jest aż tak zaskakujące, ale wzrosty są wystarczająco duże, aby doprowadzić GPU Arc do poziomu, który jest porównywalny z GTX 1650.

W Cyberpunk 2077wzmocniony Arc A380 faktycznie pokonał Nvidię, osiągając 51 klatek na sekundę (fps) w porównaniu do 42 Nvidii. Niektóre gry, takie jak Wieczna zagłada, pokazują ogromny wzrost liczby klatek na sekundę, z 64 do 102. Średnio standardowa wersja Intel Arc A380 osiągała 55,1 klatek na sekundę w sześciu tytułach; podkręcona wersja osiągnęła 75,6, a GTX 1650 wygrał ze znikomą przewagą z 75,9. Po raz pierwszy zostało to zauważone przez Tom’s Hardware.

Te wyniki testów pokazują, że Intel Arc może kryć się w czymś więcej, niż na pierwszy rzut oka. Jednak teraz to do Intela należy wydobycie tego potencjału i poprawienie wydajności GPU bez konieczności podkręcania go przez użytkowników. Miejmy nadzieję, że wszystkie wczesne dane benchmarkowe okażą się przydatne i pozwolą Intelowi zoptymalizować Arc A380.

Rekomendacje redaktorów
Źródło : https://www.digitaltrends.com/computing/intel-arc-a380-overclocked-and-benchmarked/