Misja Artemis II: NASA wykorzysta komunikację laserową | Game News 24

Misja Artemis II wykorzysta komunikację laserową

NASA planuje zainstalować terminal laserowy systemu komunikacji optycznej (O2O) na statku kosmicznym Orion, który zostanie wykorzystany podczas misji Artemis II. System ten pomoże przesyłać i edytować obrazy i filmy w wysokiej rozdzielczości z regionu księżycowego oraz umożliwi obserwację Ziemi na Księżycu. Astronauci testują tę technologię, aby postępować zgodnie z planem.

Nowe technologie NASA

W ostatnich latach NASA wystrzeliła kilka satelitów, aby pokazać nowe technologie, takie jak Laser Communication Relay Demonstration (LCRD) w grudniu 2021 r. oraz CubeSat TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) w 2022 r. Ten ostatni pokazał szybkość transmisji danych do 200 Gb/s.

NASA projektuje cyfrowy procesor osi AP/L (LCRD), który działa z terminala wzmacniacza na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), który ma zostać wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną jeszcze w tym roku i zostanie zainstalowany na module eksperymentalnym w Japonii.

Misja Artemis II

W listopadzie ubiegłego roku NASA pomyślnie zakończyła trzytygodniową misję Artemis z źle przykręconym statkiem kosmicznym Orion. Podczas podróży, która rozpoczęła się wraz z wystrzeleniem superciężkiej dwustopniowej rakiety Space Launch System (SLS), przetestowano działanie systemów statku kosmicznego, które pokonały w tym czasie około 2,25 mln km.

Ośmiodniowa misja Artemis II zaplanowana jest na 2024 rok i obejmuje 4-osobową załogę astronautów na pokładzie misji na Księżycu. Pierwsze lądowanie na Księżycu od czasów misji Apollo i pierwsza w historii ekspedycja pokazująca astronautki mają na celu powrót ludzi na powierzchnię Księżyca. Około 6 astronautów poleci na Księżyc statkiem kosmicznym Orion. Dwa z nich wylądują w Rejonie Bieguna Południowego Księżyca, by realizować program naukowy przygotowany z okazji Dnia Ziemi. Po wykonaniu zadań polecą na Ziemię i wrócą na Oriona w latach 2025-2026, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że opóźnienie spowoduje problemy technologiczne i brak funduszy.

Eksperyment ILLUMA-T

Ilustracja pokazuje, jak kilka satelitów, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i stacja naziemna będą współpracować w eksperymencie ILLUMA-T.

Ilustracja eksperymentu ILLUMA-T

Źródło: Game News 24.