Materiały z gier wideo, które myląco przepakowano jako materiały z wojny na Ukrainie


UJĘCIA Z GRY WIDEO udostępnione w mediach społecznościowych podszywające się pod klipy z konfliktu na Ukrainie były stałym tematem dezinformacji w Internecie od wybuchu wojny.

Jedno nagranie czarno-białego interfejsu z celownikiem wycelowanym w samoloty na pasie startowym zostało przesłane na Facebooka z podpisem: „Dron całkowicie zniszczył śmigłowce i myśliwce z rosyjskiej bazy lotniczej”.

Zrzut ekranu 2022-06-02 o godzinie 14.39.33

Zrzut ekranu z materiału z gry błędnie oznaczonego jako klip wojenny

Źródło: Facebook

Film, opublikowany na Facebooku 12 maja 2022 r., zebrał ponad 394,00 wyświetleń w momencie pisania.

Jednak klip nie był nakręcony na wideo z konfliktu ukraińskiego; zamiast tego został usunięty z gry wideo o tematyce wojskowej o nazwie Arma 3.

Arma 3 jest opisywana jako „prawdziwa rozgrywka bojowa w ogromnej wojskowej piaskownicy” według strony internetowej dewelopera.

Odwrotne wyszukiwanie obrazów ujawniło, że klipy zostały pierwotnie przesłane do YouTube przez konto, które wyraźnie opisywało filmy jako symulację z Arma 3.

Użytkownik YouTube stwierdził, że klip nie jest autentyczny, dodając do niego napis: „Ostrzeżenie: to tylko gra symulacyjna (Arma 3 ). Ten film nie przypomina prawdziwego życia”.

Rzecznik prasowy Bohemia Interactive, twórcy Arma 3, również potwierdził, że: Dziennik że klipy zostały zaczerpnięte z ich gry Arma 3.

W innym filmie przesłanym na Facebooka 1 czerwca 2022 r. można zobaczyć wieczorne nagranie zestrzeliwania helikopterów na wsi.

Zrzut ekranu 2022-06-02 o 14.47.44

Materiał przedstawiający zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca KA-52 przesłany do Facebooka. 1 czerwca 2022

Źródło: Facebook

Towarzyszący mu podpis brzmiał: „Rosyjski śmigłowiec KA-52 wylądował w niewłaściwym miejscu, a następnie został zestrzelony”.

Podobnie, odwrotne wyszukiwanie obrazów pokazuje, że materiał został przesłany przez profil YouTube, co wyraźnie wskazuje, że klip również pochodzi z Arma 3.

Towarzyszący mu podpis brzmiał: „Rosyjski śmigłowiec KA-52 wylądował w niewłaściwym miejscu, a następnie został zestrzelony”.

Podobnie, odwrotne wyszukiwanie obrazów pokazuje, że materiał został przesłany przez profil YouTube, co wyraźnie wskazuje, że klip również pochodzi z Arma 3.

Dlaczego więc widzimy wiele przykładów nagrań z gier wideo, które są wykorzystywane do promowania fałszywych treści związanych z konfliktem na Ukrainie?

„Czasami trudno jest odróżnić filmy generowane komputerowo i autentyczne, zwłaszcza w mediach społecznościowych” — powiedział John Silva, starszy dyrektor ds. profesjonalnego uczenia się w News Literacy Project. Dziennik.

„Jakość wideo jest zwykle niższej jakości i niełatwa do rozpoznania na ekranie telefonu” – powiedział.

Ten rodzaj dezinformacji jest znany jako dezinformacja o „fałszywych treściach”, wyjaśnił Silva, gdzie fragment treści, taki jak wideo lub obrazy, jest udostępniany online z fałszywym kontekstem, aby zmienić jego znaczenie.

„Mamy również tendencję do akceptowania tego, co widzimy w wartości nominalnej, ponieważ większość naszych mediów społecznościowych jest pasywna. Musimy być bardziej krytyczni wobec napotykanych informacji, praktykować zdrowy sceptycyzm i podejmować kroki w celu zweryfikowania tego, co widzisz” – powiedział.

Dr Kristopher Alexander, profesor projektowania gier wideo na Toronto Metropolitan University, powiedział: Dziennik ważne jest, aby prześledzić taki materiał do jego oryginalnego źródła.

„Wszelkie sugestie, które nie zostały przedstawione przez autora lub autora oryginalnego filmu, mogą zmienić przekaz i/lub narrację” – powiedział.

„Istnieją pewne prezenty techniczne, ale najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie źródła”.

#Otwarte dziennikarstwo

Brak wiadomości to złe wieści
Wesprzyj dziennik

Twój składki pomoże nam w dalszym dostarczaniu ważnych dla Ciebie historii

Wesprzyj nas teraz

W jaki sposób można odróżnić klipy z gier wideo od autentycznych nagrań?

Nawet emerytowany czterogwiazdkowy generał amerykański został przyłapany na ponownym przesyłaniu materiału z meczu, twierdząc, że pochodzi z Ukrainy.

Jedna z technicznych wskazówek, że coś jest materiałem z gier wideo, jest oznaką procesu znanego jako antyaliasing, który jest „techniką grafiki komputerowej używaną do dodawania realizmu poprzez wygładzanie postrzępionych krawędzi artefaktów niezwiązanych z doświadczeniem” – powiedział Alexander.

Popularne gry, takie jak World of Tanks i War Thunder, mają interfejs użytkownika pokazujący statystyki graczy, co jest „znakiem ostrzegawczym” nagrań z gier wideo, według Petera Lyncha, kierownika programu, Game Design w Technological University Dublin’s School of Media .

Głównym celem gier takich jak symulacje wojskowe, powiedział Lynch, jest osiągnięcie „najwyższego możliwego stopnia fotorealizmu przy akceptowalnej minimalnej szybkości renderowania”.

„Ta prędkość wynosi zwykle 24 klatki na sekundę”, co jest „minimem, którego potrzebuje ludzkie oko, aby stworzyć iluzję ruchu”, powiedział.

Jedną z technik, które nadają takim grom hiperrealistyczny wygląd, jest symulowanie oświetlenia w procesie rasteryzacji – ale ta technika również może być kluczową wskazówką, czy klip jest symulacją gry wideo, a nie autentycznym materiałem filmowym.

„Ponadto projektant gry może celowo używać dramatycznego oświetlenia, aby ulepszyć swój świat gry – znowu większość widzów będzie w stanie zauważyć to jako wygenerowane komputerowo” – powiedział.

„Przepaść między światem rzeczywistym a grafiką komputerową zmniejsza się w niewiarygodnym tempie”, powiedział dr Jethro Shell, starszy wykładowca gier i systemów informatycznych na Uniwersytecie De Montfort. Dziennik.

„Najnowsze silniki gier mogą tworzyć hiperrealne obrazy. Wciąż są obszary, w których brakuje mu trochę dopracowania, ale dla kogoś, kto jest mniej otwarty na możliwości takich silników, może to być trudne do zauważenia” – powiedział.

FactCheck czasopisma jest sygnatariuszem Kodeksu zasad Międzynarodowej Sieci Weryfikacji Faktów. Możesz to przeczytać tutaj. Aby uzyskać informacje o tym, jak działa FactCheck, co oznaczają werdykty i jak możesz wziąć udział, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem Czytelnika tutaj. Możesz przeczytać o zespole redaktorów i reporterów, którzy pracują nad sprawdzaniem faktów tutaj.





Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=A641E528ACFB419EBCF8E5A43D109A82&url=https%3A%2F%2Fwww.thejournal.ie%2Furkaine-footage-video-game-5781445-Jun2022%2F&c=5268356374567251497&mkt=fr-fr