Gry komputerowe – jak zachęcają dzieci do wydawania pieniędzy?

Gry komputerowe zachęcają dzieci do wydawania pieniędzy

Nara Ward, matka dwóch synów z Barbadosu, mówi, że śledzenie wydatków swoich dzieci, kiedy grają w ulubione gry komputerowe, to praca na pełny etat. Kiedy jej syn Leif zaczął grać w Roblox, zaczął prosić o walutę gry, aby ulepszać swoją postać lub kupować wirtualne przedmioty. Nara dała mu 200 dolarów kredytu Apple na Boże Narodzenie, ale Leif wydał je w ciągu kilku dni. Leif przeniósł się do World of Tanks, w którym gracze również muszą ulepszać swoje uzbrojenie za pomocą kredytów PlayStation. Pani Ward mówi, że jej młodszy syn musi jeszcze nauczyć się samokontroli i wyczucia pieniędzy.

Zamiast czerpać zyski z początkowej sprzedaży gry wideo, wiele dzisiejszych firm zajmujących się grami polega na przychodach generowanych przez zakupy w grze lub mikrotransakcje. Istnieją jednak oznaki sprzeciwu zarówno ze strony ekspertów, jak i konsumentów. Vicki Shotbolt, dyrektor naczelny Parent Zone, organizacji, która pomaga rodzicom poruszać się po cyfrowym świecie ich dzieci, bardziej szczegółowo opisuje, w jaki sposób gry zachęcają graczy do rozstania się z pieniędzmi.

Manipulacja psychologiczna

Prof. Sarah Mills, profesor geografii człowieka na Uniwersytecie Loughborough, mówi, że firmy zajmujące się grami wykorzystują psychologię behawioralną do manipulowania użytkownikami wydatkami, a związek między grami a hazardem staje się „coraz bardziej rozmyty”. Kontynuacja historii to opis technik, jakie używają firmy zajmujące się grami do manipulowania graczami, aby wydawali więcej pieniędzy.

Zyski

Wpływ mikrotransakcji na graczy zależy od ich wrażliwości. Niektórzy twierdzą, że granie w gry może przynieść korzyści młodym ludziom, a obawy są przesadzone. Zhenghua Yang, założyciel firmy Serenity Forge, mówi, że gry komputerowe mogą być korzystne dla młodych ludzi, a mikrotransakcje mogą przyczynić się do „znaczących, emocjonalnie wpływowych gier, które rzucają wyzwanie sposobowi myślenia”.

Korzyści z gier

Stwierdzono, że gry jako forma zabawy łagodzą stres, pomagają rozwijać zdolności poznawcze i zwalczają samotność. Zhenghua Yang mówi, że gry komputerowe mogą być korzystne dla młodych ludzi. Jako nastolatek, pan Yang spędził dwa lata w szpitalu i grał w wiele gier wideo. Gry dla jednego gracza sprawiły, że poczuł się jak bohater, a gry dla wielu graczy połączyły go z innymi ludźmi. W 2014 roku założył Serenity Forge, firmę zajmującą się grami, której misją jest pomaganie innym.

Porady dla rodziców

Aby chronić dzieci przed wydawaniem zbyt dużo pieniędzy na gry, rodzice mogą skorzystać z kont dzieci i kontrolować wydatki. Mogą również skonfigurować powiadomienia e-mail, aby oznaczyć zakupy i używać kart podarunkowych zamiast kart kredytowych. Vicki Shotbolt radzi również, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat wydatków i ustawiać limity czasu przed ekranem.

Źródło: Yahoo! Style