Gry komputerowe – jak wpływają na wydatki dzieci?

Gry komputerowe zachęcają dzieci do wydawania pieniędzy

Nara Ward, mieszkająca na Barbadosie z mężem i synami, opowiada, że ​​śledzenie wydatków jej dzieci na gry komputerowe to praca na pełny etat. Jej syn Leif, zaczął prosić o robux – walutę gry – w grze Roblox, co doprowadziło do wydania przez niego 200 dolarów kredytu Apple na Boże Narodzenie.

„Ku mojemu szokowi wydał to wszystko w ciągu kilku dni” – mówi pani Ward.

Zamiast czerpać zyski z początkowej sprzedaży gry wideo, wiele dzisiejszych firm zajmujących się grami polega na przychodach generowanych przez zakupy w grze lub mikrotransakcje. Wprowadzają także różne techniki, aby zachęcić graczy do wydawania pieniędzy.

Manipulacja psychologiczna

Firmy zajmujące się grami wykorzystują psychologię behawioralną do manipulowania użytkownikami w wydatkach, mówi prof. Sarah Mills. Związek między grami a hazardem staje się „coraz bardziej rozmyty”. Kontynuując swoje badania, prof. Mills wykazała, że techniki hazardowe sprawiają, że gracze grają dłużej i wydają więcej pieniędzy oraz zachęcają do powtarzania zakupów.

Oznaki sprzeciwu

Istnieją jednak oznaki sprzeciwu zarówno ze strony ekspertów, jak i konsumentów. Niektóre firmy obiecują nowe wydania, które są bezpłatne w grze.

Chociaż wydatki na gry wzrosły, niektórzy twierdzą, że granie w gry może przynieść korzyści młodym ludziom, a obawy są przesadzone. Gry jako forma zabawy łagodzą stres, pomagają rozwijać zdolności poznawcze i zwalczają samotność.

Rozmowa z dzieckiem

Zhenghua Yang, założyciel firmy zajmującej się grami, Serenity Forge, mówi, że wpływ mikrotransakcji zależy od wrażliwości użytkownika. Tymczasem rozmowa z dzieckiem jest najważniejsza.

„Mam teraz dwoje dzieci i zamiast używać gier jako narzędzia do opieki nad dziećmi, upewniam się, że jestem obecny w ich życiu, gdy konsumują media” – mówi Zhenghua Yang.

Rodzice, którzy martwią się, że młoda osoba ma problemy z graniem lub potencjalnymi szkodami związanymi z hazardem, mogą odwiedzić stronę Witryna Parent Hub firmy YGAM (Young Gamers and Gamblers Education Trust) za wsparcie i zasoby.

Źródło: Yahoo Style