Front-line tank crews in Ukraine are spending their down time waging war in the video game 'World of Tanks’ Załogi czołgów na froncie Ukrainy spędzają wolny czas na stawianiu oporu w grze wideo „World of Tanks”

Załoga czołgu ukraińskiej 95. Brygady Powietrznodesantowej, w tym zdobyte rosyjskie czołgi T-72 i T-80, relaksuje się grając w gry wideo związane z walką czołgami – podaje NYT. Jeden ze żołnierzy, który zdobył nagłośnienie za swoje umiejętności w dowodzeniu czołgiem, powiedział, że gra w World of Tanks „kiedy ma trochę wolnego czasu”. Gry pomagają żołnierzom radzić sobie z nudą, a niektórzy przypisują im pomoc w rozwijaniu taktyk walki w realnym świecie.

Relaks poza linią frontu

Kiedy ukraińscy żołnierze nie operują czołgami i działami artyleryjskimi na froncie, wielu z nich najwyraźniej poświęca czas na granie w gry wideo, a zwłaszcza w jedną z nich, w której walczą czołgami. Tak wynika z artykułu The New York Times, który donosi, że granie w World of Tanks, wieloosobową grę strzelankową z czołgami, jest coraz bardziej popularnym sposobem na odpoczynek dla ukraińskich załóg czołgów, a także innych żołnierzy, którzy toczą wojnę z Rosją.

Moja pasja, mój obowiązek

„Gram od czasu do czasu, kiedy mam trochę wolnego czasu” – powiedział The Times porucznik Nazar Vernyhora. W zeszłym roku Vernyhora zdobył nagłośnienie dzięki swojemu biegłemu dowodzeniu czołgiem w bitwie z rosyjskim pancerzem. Inny żołnierz z jednej z liniowych kompanii czołgów powiedział, że „uwielbia” World of Tanks. Sierżant dodał, że dla niektórych żołnierzy na froncie gra jest „czymś w rodzaju uzależnienia”.

Życie wirtualne vs. życie realne

To nie pierwszy raz, kiedy ukraińscy żołnierze opowiadają o graniu w gry wideo będąc na wojnie. Jednego żołnierza niedawno przekonywał, że jego obsesja na punkcie gier wideo pozwoliła mu skutecznie atakować cele rosyjskie przy użyciu dronów. Inny żołnierz powiedział w wywiadzie dla The Guardian, że ćwiczenie, w którym użyto gogli wirtualnej rzeczywistości i dżojstika, było „jak gra komputerowa”. Nie jest także niezwykłe, że gry, niektóre bardziej skupione na symulacjach, są wykorzystywane jako narzędzia szkoleniowe w wojsku. Na samym początku pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli zbierać się w czołgach ani symulatorach, niektóre załogi czołgów Armii Stanów Zjednoczonych używały darmowej multiplayerowej gry online War Thunder w celach szkoleniowych.

W World of Tanks „wydajesz się uczyć pracy w zespole i rozwijać taktyki w grze” – powiedział ukraiński żołnierz The Times. Dodał, że często „stara się używać tych samych manewrów, co w realnym życiu.” Jednak dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na froncie granie w World of Tanks to nie tyle nauka umiejętności na polu walki, co przede wszystkim sposób na oderwanie się od codzienności i operowanie czołgami i innymi broniami wirtualnie. Taka wiadomość była szokiem dla żołnierzy ukraińskiej jednostki dronów, z jednym z nich pytającym The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy to tutaj?”

Źródło : www.bing.com