Ekipy czołgowych załóg na Ukrainie walczą w grze wideo „World of Tanks” w czasie wolnym od frontu.

Polscy żołnierze spędzające czas wolny na graniu w gry wideo, w których walczą czołgami – donosi New York Times. Jeden z żołnierzy, który zyskał zasłużoną sławę dzięki swoim umiejętnościom w prowadzeniu czołgu, powiedział, że gra w World of Tanks „kiedy ma trochę wolnego czasu”. Gry te pomagają żołnierzom radzić sobie z nudą, a niektórzy przypisują im rozwijanie taktyk walki w rzeczywistym świecie.

Żołnierze korzystają z gier wideo na froncie

Kiedy ukraińscy żołnierze nie operują czołgami i artylerią oraz nie walczą na pierwszej linii, wielu z nich apparently włącza gry wideo, w tym jedną, w której walczą czołgami. Tak twierdzi New York Times, który donosi, że gra w World of Tanks, wieloosobowa gra z czołgami, jest coraz bardziej popularnym sposobem na odpoczynek dla ukraińskich załóg czołgów, a także innych żołnierzy, którzy zmaga się z chaos-em wojny z Rosją.

Realistyczny trening czy odpoczynek od rzeczywistości?

„Gryń czasami, kiedy mam choć odrobinę wolnego czasu” – powiedział porucznik Nazar Vernyhora w rozmowie z The Times. Vernyhora stał się sławny z powodu swoich umiejętności w prowadzeniu czołgu w walce z rosyjskimi jednostkami pancerznymi. Inny żołnierz z przedniej linii czołgowej powiedział, że oni „uwielbiają” World of Tanks. Sierżant stwierdził natomiast, że dla niektórych żołnierzy to „jedno z nałogów”.

To nie jest pierwszy raz, kiedy ukraińscy żołnierze opowiadają o graniu w gry wideo podczas prowadzenia wojny. Jednego żołnierza nedawno powiedział, że przypisuje swoją obsesję grami wideo swojej umiejętności skutecznego atakowania rosyjskich celów przy użyciu dronów. Kolejny żołnierz powiedział w wywiadzie dla The Guardian, żećwiczenie, które polegało na użyciu zestawu do wirtualnej rzeczywistości i dżojstika, było „jak granie w komputerową grę”.

Użycie gier wideo w celach szkoleniowych przez wojska nie jest również niczym nowym. Na samym początku pandemii COVID-19, kiedy żołnierze nie mogli trenować razem w czołgu lub symulatorze, niektóre ekipy czołgowe armii USA używały darmowej, wieloosobowej gry online War Thunder do celów szkoleniowych.

Nałóg czy realistyczny trening?

W grze World of Tanks „nauka pracy w zespole i rozwijanie taktyk w grze” są nieodłaczne – mówił ukraiński żołnierz w rozmowie z The Times. Dodał, że często „stara się stosować te same manewry jak w rzeczywistości”. Jednak dla wielu operatorów czołgów i innych żołnierzy walczących na pierwszej linii, gra w World of Tanks ma mniej wspólnego z nauką umiejętności w rzeczywistym świecie, a bardziej z odpoczynkiem od operowania czołgami i innymi bronią w rzeczywistości, dzięki możliwości operowania nimi wirtualnie.

Ta wiadomość była jednak szokująca dla żołnierzy z ukraińskiego oddziału dronowego, z jednym z nich pytającym The Times: „Dlaczego mielibyśmy grać w World of Tanks, skoro mamy to tuż przed sobą?”

Źródło : www.bing.com