Czym jest Intel Stream Assist i jak poprawia streamowanie gier?

Czym jest Intel Stream Assist i co robi?

Intel Stream Assist to technologia Deep Link, która odciąża zadania związane ze streamingiem z dedykowanego GPU do innego silnika graficznego – zintegrowanego GPU twojego procesora. W skrócie, Intel Stream Assist dzieli renderowanie gry oraz zadania związane ze streamingiem na dwa oddzielne procesy GPU, dzięki czemu możesz uzyskać lepszą wydajność w grze podczas streamowania przy takiej samej jakości, jeśli nie lepszej.

To daje twojemu GPU dodatkowy pułap, aby odpowiednio renderować grę. Jednocześnie zintegrowane GPU zajmuje się kodowaniem i innymi zadaniami związanymi ze streamingiem, zapewniając lepszą wydajność niż gdyby dedykowane GPU wykonywało podwójne zadanie. Przynajmniej w teorii.

Stream Assist jest obsługiwany przez kilka głównych aplikacji do streamowania, w tym przez Intel Arc Control. Na przykład, jeśli korzystasz z funkcji wymiany tła w Intel Arc Control, zadanie wnioskowania – podczas którego sieć neuronowa oblicza, jak właściwie wyciąć obiekt z tła – jest wykonywane na zintegrowanym GPU.

Oznacza to, że ilość klatek na sekundę w grze praktycznie nie ulega zmianie, podczas gdy program Arc Control uruchamia swoje funkcje sztucznej inteligencji bez wysiłku z twojego GPU. To zapewnia lepszą wydajność z obu stron.

To naprawdę może być pomocne dla graczy z relatywnie słabszymi CPU i GPU. Ogólnie rzecz biorąc, streamowanie podczas grania w grę może obciążać twój system. Podczas gdy najlepszy sprzęt komputerowy na biurku poradzi sobie z tymi obciążeniami bez problemu, są one także dość drogie, co sprawia, że streamowanie wysokiej jakości staje się kłopotliwe, jeśli twój PC ma niższą specyfikację.

Jakie akcesoria potrzebujesz, aby uruchomić Intel Stream Assist?

O ile Intel Stream Assist jest świetny, ma on bariery wejścia. Po pierwsze, potrzebujesz procesora Intel 11th Gen lub nowszego sparowanego z GPU Intel Arc, co daje ci kolejny powód do przełączenia się na GPU Arc, jeśli rozważasz jego zakup. Intel ma dość mylne wymagania sprzętowe dotyczące uruchomienia Stream Assist.

W chwili obecnej Intel Stream Assist jest obsługiwany na następującym sprzęcie:

Laptopy z GPU Intel Arc

Laptopy z GPU Intel Iris X MAX

Komputery stacjonarne z GPU Intel Arc (gdy są sparowane z procesorem Intel 12th Gen lub nowszym z zintegrowaną grafiką)

Oprócz dość ograniczonej zdolności sprzętowej, tylko cztery aplikacje do streamowania obsługują Intel Stream Assist w chwili obecnej:

Intel Arc Control

Open Broadcaster Software (OBS)

Xsplit

AVerMedia CamEngine

Jedynym promiennym punktem tutaj jest to, że jeśli korzystasz z Stream Assist, konfiguracja powinna być bezproblemowa, ponieważ jest on automatycznie włączany we wszystkich systemach z grafiką Intel Arc. Oznacza to, że musisz po prostu zainstalować jedno z wymienionych wyżej oprogramowań do streamowania, a jesteś gotowy do działania.

Intel Stream Assist jest świetny dla streamerów – jeśli masz odpowiedni sprzęt

Pomijając ograniczone wsparcie sprzętowe i oprogramowanie, jeśli masz odpowiedni sprzęt, Stream Assist ma potencjał zmiany twojej gry w streamowaniu. Nie tylko będziesz w stanie uzyskać lepszą wydajność w grze podczas streamowania, ale także wyciągniesz najwięcej z twojego sprzętu – bez względu na to, czy jest na najwyższym poziomie, czy nie.

Źródło : www.makeuseof.com