Cały spokój na froncie zachodnim na Netflix ma problem z czołgiem


Chociaż wielu miłośników historii I wojny światowej nie było pod wrażeniem Wzięcie Netflixa w niemieckim filmie antywojennym Cisza na froncie zachodnim, nawet ci, którzy znaleźli błąd docenił dobrze wyglądające mundury, wizerunki okopów, a nawet broń. Większym problemem jest to, że film nie był wierny oryginalnej powieści Ericha Marii Remarque, a scenom akcji brakowało autentyczności.

Wielu widzów, którzy znają historię I wojny światowej, było podzielonych co do włączenia tzw Francuskie czołgi szturmowe Saint-Chamond w kluczowej sekwencji w środku filmu. Nigdzie w książce Remarque’a nie było żadnej wzmianki o czołgach, nie mówiąc już o Saint Chamond. Jako weteran rzeczywistej wojny, nie jest jasne, czy Remarque kiedykolwiek napotkał wrogi czołg.

Wydawałoby się, że włączenie miało na celu przedstawienie sekwencji bitwy jako większej i bardziej intensywnej – prawdopodobnie spodoba się fanom hollywoodzkich hitów CGI z superbohaterami.

Poznaj świętego Chamonda

Jako drugi czołg zaprojektowany przez Francję podczas pierwszej wojny światowejbył to również jeden z najbardziej masywnych pojazdów, które trafiły do ​​służby.

Z ośmioosobową załogą tak uzbrojony w główne działo kalibru 75 mmwraz z czterema karabinami maszynowymi Hotchkiss kalibru 8 mm. Wyprodukowano około 400 francuskich czołgów między kwietniem 1917 a lipcem 1918, ale ich użycie bojowe było ograniczone – pierwsze Saint-Chamonds wyruszyły do ​​bitwy dopiero na początku października 1918. Jak pokazano w filmie (SPOILERY), można je było łatwo osłabić przez uszkodzenie utwory.

Złe przedstawienie wojny pancernej

All Quiet on the Western Front ma obecnie 92% ratingu strona z recenzjami Rottomatoes.coma fanom filmów akcji prawdopodobnie spodobały się sceny, w których do akcji wkroczyło wiele masywnych metalowych behemotów – dudnienie silników było tak głośne, że dosłownie zatrzęsło ziemią.

Jest to co najmniej imponująca scena i był to pierwszy (i jedyny) przypadek, gdy czołgi Saint Chamond zostały przedstawione w filmie. Chociaż do dziś zachował się tylko jeden egzemplarz, niektórzy gracze wideo mogą znać ten czołg ze względu na jego przedstawienie w takich tytułach, jak Battlefield 1 i World of Tanks.

Scena ma cały realizm gry wideo iz pewnością nie była dokładnym przedstawieniem tego, jak faktycznie przeprowadzono ataki czołgów. Do momentu rozegrania się omawianej sceny – na początku listopada 1918 r. – alianci lepiej zrozumieli, że czołgi nie mogą po prostu szarżować na piechotę bez wsparcia. Czołgi nie przekraczałyby też okopów, zostawiając wojska wroga na tyłach.

Co więcej, film tak naprawdę przywiązuje zbyt dużą wagę do tego, jak bardzo obawiano się czołgów na tym etapie wojny – jako pierwsze czołgi brytyjskie były użyte podczas bitwy nad Sommą więcej niż dwa lata wcześniej.

„Chociaż wynalezienie i rozmieszczenie czołgów nie mogło w pojedynkę zmienić wyniku I wojny światowej, z pewnością było symbolem rewolucji technologicznej, która miała miejsce podczas wojny” — wyjaśnił John Adams-Graf, redaktor History in Motion, publikacji pt. Towarzystwo Ochrony Pojazdów Wojskowych (MVPS).

„Obecność czołgów na polu bitwy, opracowana jako środek do przełamania impasu wojny okopowej, miała ogromny wpływ na morale zarówno atakujących, jak i obrońców” — powiedział Adams-Graf dla 19FortyFive. „Ważniejsze było jednak odkrycie przez przywódców, jak wykorzystywać czołgi jako część„ połączonego zespołu ”z piechotą – taktyka, która do dziś pozostaje podstawą strategii wojskowej”.

Szkoda tylko, że w filmie nie dopracowano tego szczegółu.

Starszy redaktor 19FortyFive, Peter Suciu jest pisarzem z Michigan. On ma przyczynił się do ponad czterech tuzinów magazynów, gazet i stron internetowych z ponad 3000 opublikowanych artykułów w ciągu dwudziestoletniej kariery dziennikarskiej. Regularnie pisze o sprzęcie wojskowym, historii broni palnej, cyberbezpieczeństwie i sprawach międzynarodowych. Piotr też jest Pisarz współpracujący dla Forbesa i Prace porządkowe. Możesz śledzić go na Twitterze: @PeterSuciu.





Źródło : https://www.19fortyfive.com/2022/11/all-quiet-on-the-western-front-on-netflix-has-a-tank-problem/