10 faktów, o których musisz wiedzieć


T-14 ARMATA to najnowocześniejszy rosyjski czołg, który imponująco zadebiutował podczas parady zwycięstwa 2015 w Moskwie. Ale prawie pięć lat później wciąż jest owiana tajemnicą i okazała się magnesem dla różnych plotek. Zebraliśmy listę dziesięciu faktów, które na pewno znamy.

Mimo tych dziesięciu faktów wciąż trudno mówić o jego osiągach i miejscu w świecie czołgów. Na szczegółowe raporty i ich wykorzystanie na polu bitwy musimy poczekać jeszcze kilka lat. Jak dotąd analiza twierdzi, że jest to nowa generacja czołgów światowych, ale niektórzy inni są sceptyczni.

Platforma pancerna, a nie sam czołg

Armata oznacza program pancerny (platformę) i nie jest nazwą samego czołgu. Platforma Armata przeznaczona jest do montażu modułów w celu stworzenia kilkunastu pojazdów. Oprócz czołgu bojowego T-14, Armata będzie podwoziem dla transportera opancerzonego (APC), artylerii samobieżnej i systemu uzbrojenia przeciwlotniczego.

Platforma Armata to pierwszy całkowicie nowy pancerz opracowany przez Rosję (epoka postsowiecka). System Armata jest wielofunkcyjny i można go przekształcić w kilka rodzajów broni, w tym czołg główny, bojowy pojazd piechoty i samobieżną artylerię. Po raz pierwszy pojawił się podczas obchodów Dnia Zwycięstwa kilka lat temu (Zdjęcie: XY)

Pierwszy czołg w erze postsowieckiej

Armata T-14 MBT (czołg podstawowy) to pierwszy czołg zaprojektowany w całości w okresie postsowieckim. Jak dotychczas wiadomo, program Armata wystartował w 2009 roku. Ujawnia się, że zaprojektowanie i wykonanie niektórych kluczowych elementów – takich jak pancerz i wieże – trzeba było wykonać „od zera”. Oznacza to, że nie jest to kopia innego rosyjskiego projektu.

Innowacyjny projekt i bezzałogowa wieża

Armata T-14 MBT to innowacyjna konstrukcja w świecie czołgów. Posiada w pełni zautomatyzowaną i bezzałogową wieżę. Być może oznacza to najbardziej innowacyjną decyzję technologiczną podjętą przez jej twórców, ale wciąż nie wiadomo, jak to będzie działać. Teoretycznie powinno to zapewnić lepszą ochronę załodze czołgu, która obecnie znajduje się w kadłubie, chociaż zmiana może nastąpić kosztem świadomości sytuacyjnej. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy go na boisku, w realnej akcji.

Pierwszy w historii bezzałogowy czołg bojowy

W rzeczywistości, dzięki rewolucyjnej wieży nowej generacji i polu widzenia tworzonemu wyłącznie przez liczne kamery i czujniki HD, Armata T-14 jest na dobrej drodze, by stać się pierwszym bezzałogowym czołgiem bojowym w historii. Niektóre doniesienia rosyjskiego Ministerstwa Obrony ujawniły, że do przekształcenia go w drona naziemnego potrzebne są tylko ograniczone modyfikacje.

Najpotężniejszy czołg w historii

W przyszłości planowane jest wyposażenie czołgu T-14 Armata w długo oczekiwaną, masywną modyfikację działa kal. 152 mm, która będzie w stanie „przebić się przez metr stali”, jak twierdzi czołowy przedstawiciel rosyjskiej obrony. Jeśli to prawda, będzie to najpotężniejsze działo czołgowe.

Czołg T-14 Armata z długo oczekiwaną, masywną modyfikacją działa kal. 152 mm
Czołg T-14 Armata z długo oczekiwaną, masywną modyfikacją działa 152 mm (zdjęcie: CHINA NEWS SERVICE/GETTY IMAGES)

System aktywnej ochrony Afganit (AAPS)

Czołg podstawowy T-14 Armata jest wyposażony w Afganit Active Protection System (AAPS). Ambitny AAPS wykorzystuje radar do wykrywania nadlatujących pocisków i automatycznego ich przechwytywania. Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, dokładne parametry AAPS są niejasne; Rosjanie twierdzą, że może powstrzymać pociski wystrzeliwane z helikoptera Apache. Eksperci armii amerykańskiej twierdzą, że obrona będzie skuteczna głównie przeciwko granatom i pociskom podkalibrowym.

Lżejszy i szybszy niż większość nowoczesnych czołgów podstawowych

Lżejszy niż większość nowoczesnych zachodnich czołgów podstawowych, Armata T-14 zachowuje jedną z charakterystycznych cech rosyjskich pojazdów opancerzonych – wyższą prędkość maksymalną. Nowy rosyjski najnowocześniejszy czołg może poruszać się z prędkością do 90 km/h, czyli o ponad 20 km/h szybciej niż amerykański czołg podstawowy Abrams M1A2.

Challenger 2 (Wielka Brytania) jako jeden z najlepszych czołgów na świecie
Challenger 2 to kompetentny czołg Czołg ma najnowszy pancerz Chobham i jest jednym z najlepiej chronionych czołgów podstawowych w 8217 obecnie Foto Wiki

Nie tanie, nie drogie

Jeśli spojrzymy na cenę Armaty, mimo że nie jest ona jeszcze w produkcji seryjnej, koszt T-14 Armata oszacowano na 8 milionów dolarów przy aktualnych kursach wymiany za sztukę. Wprowadza T-14 Armata w wyższym przedziale cenowym dla głównych czołgów bojowych, ale nadal pozostaje tańszy niż francuski czołg AMX Leclerc i amerykański czołg M1A2 Abrams i poniżej ceny innych pojazdów tego samego poziomu, takich jak południowokoreański K2 Black Pantera i japońskie czołgi Typ 10.

500 sztuk rocznie

Według publicznych źródeł wojskowych Rosjanie eksploatują obecnie ponad 50 prototypowych modeli czołgu T-14 Armata. Planują wkrótce otrzymać ponad 500 sztuk rocznie, a ostateczne zamówienie ma osiągnąć poziom 2300 sztuk – ponad dwie trzecie jego zdolności opancerzenia.

Klienci zagraniczni

Indie są oznaczone jako możliwy pierwszy zagraniczny klient platformy Armata i głównego czołgu bojowego T-14 Armata, który zastąpi T-90. Indie eksploatują już ponad 900 T-90 zakupionych już w Rosji (Indie są największym nabywcą m.in. rosyjskiego pancerza). Chiny, reszta Azji i Afryka Północna to inne możliwe kierunki dla Armata T-14.

T-14 Armata będzie następcą indyjskich czołgów T-72M1 i T-90
T-14 Armata będzie następcą indyjskich czołgów T-72M1 i T-90 (fot. Indian Army)Źródło : https://special-ops.org/t-14-armata-tank-10-facts-you-need-to-know-about/