Zamknięcie Tango Gameworks: czy Microsoft mógł tego uniknąć?

Xbox zamyka studio deweloperskie Hi-Fi Rush Tango Gameworks: Wyjaśnienie

Przez cały 2024 rok Xbox trafiał na pierwsze strony gazet z powodu kilku dramatycznych decyzji biznesowych, które podjął, w tym zwolnienia ponad 1000 osób i zamknięcia studiów. Wiele osób komentowało i żywo reagowało na zamknięcie Tango Gameworks, dewelopera Hi-Fi Rush. Ale po co zamykać Tango i jakie wysiłki można było podjąć, aby uniknąć takiej decyzji? Variety zapytał Matta Booty’ego, prezesa Xbox Gaming Content and Studios, czy Microsoft próbował znaleźć innego kupca na Tango, i zasugerował, że mogło tak się stać. Przytoczył przykład tego, jak Microsoft był kiedyś właścicielem studia Splosion Man autorstwa Twisted Pixel, zanim zespół odzyskał niepodległość. Wyjaśnił, że Twisted Pixel ewoluował i nie pasuje już do wewnętrznego zespołu Microsoftu i że Microsoft chciał „ustawić ich na sukces”, więc zawarł z firmą umowę, zgodnie z którą znów stanie się prywatna.

Booty nie wdawał się szczegółowo, czy coś takiego mogło się wydarzyć w przypadku Tango, ale stwierdził, że Microsoft „całkowicie rozważa” „możliwe opcje biznesowe”, które mogłyby zmienić właściciela studia. „Czasami te rzeczy się sprawdzają, czasem nie” – stwierdził. W przypadku Tango Booty powiedział, że decyzja o zamknięciu studia nie została podjęta lekko. Powiedział, że najnowsza gra zespołu, Hi-Fi Rush, była „świetną grą”, która „dobrze nam się sprawdziła”. Nastąpiło to po tym, jak raport wskazał, że Hi-Fi Rush nie wygenerował pieniędzy, na jakie liczył Microsoft. Booty powiedział dalej, że rozważając przyszłość Tango, Microsoft wziął pod uwagę kilka czynników, w tym kreatywne przywództwo firmy oraz to, czy zespół to „ten sam zespół”, który dokonał już czegoś udanego. „Musimy spojrzeć na to wszystko razem i zadać sobie pytanie, czy jesteśmy przygotowani na sukces w przyszłości? I choć mogą istnieć czynniki i sytuacje, które wcześniej prowadziły do ​​sukcesu, mogą nie wystąpić wszystkie, jeśli weźmiesz pod uwagę to, co będziesz robić w przyszłości” – dodał.

Uwagę zwraca stwierdzenie o przywództwie i ciągłości zespołu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy decyzja współzałożyciela Tango, Shinjiego Mikamiego o opuszczeniu firmy w 2023 roku, wpłynęła na decyzję Microsoftu o zamknięciu studia. Być może nigdy nie poznamy prawdziwego powodu, dla którego Microsoft zdecydował się zamknąć studio. Booty omówił także, jak Toys for Bob, jedno ze studiów należących do Activision, które Microsoft nabył podczas zakupu Activision Blizzard, oddzieliło się od Microsoft i jest obecnie niezależnym studiem.

Źródło: www.gamespot.com