Xbox Series X vs PlayStation 5: dlaczego niektóre gry działają lepiej na PS5

Spojrzenie na wydajność konsol do gier nowej generacji

Powszechnie przyjmuje się, że konsola Xbox Series X firmy Microsoft jest najpotężniejszą w historii, więc dlaczego niektóre gry działają lepiej na konsoli PlayStation 5 firmy Sony? Na to pytanie w końcu odpowiedzieli eksperci techniczni z Digital Foundry. Obaj giganci wypuścili nową generację konsol w tym samym czasie, w listopadzie 2020 roku, i o ile słabszy Xbox Series S ma problemy z wydajnością, o tyle Xbox Series X to prawdziwy technologiczny potwór; jest w stanie osiągnąć 12 teraflopów wydajności procesora graficznego, podczas gdy PS5 może osiągnąć 10,28 teraflopa.

Nieoczekiwana wydajność PS5

Przedstawiciele Xbox powiedzieli, że chcą uniknąć powtarzania historii z poprzedniej generacji, w której Xbox One był znacznie słabszy niż PlayStation 4, co powodowało brak równowagi w wydajności gier na różnych platformach. W ten sposób Microsoft zrobił wszystko, co w jego mocy, tworząc serię Xbox Ale teraz, gdy zbliżamy się do czwartej rocznicy powstania każdej konsoli, czy ta różnica w mocy opłaciła się w grach, w które gramy? Okazuje się, że niektóre gry działają lepiej na PS5 niż na Xbox Series X. Ale jak to możliwe?

Z rozmów Digital Foundry z programistami wynika, że ​​„połączenie wydajniejszego kompilatora GPU, interfejsów API niższego poziomu i wyższych częstotliwości taktowania pozwala PS5 dorównać lub nawet przewyższyć wydajność Xbox Series X w niektórych scenariuszach. »

Przykładem tego zjawiska jest Elden Ring firmy FromSoftware, który na PS5 działa szybciej niż na Xbox Series, co jest najwyraźniej najmniej wydajną maszyną.

Inne podejście do Xbox Series

Digital Foundry zwraca jednak uwagę, że podejście Microsoftu do Xbox Series X przynosi korzyści także twórcom gier. „Ponadto zdarzają się sytuacje, w których ekosystem i zestaw funkcji Xbox procentują” – wyjaśnia Digital Foundry. „Na przykład, choć Elden Ring działa szybciej na PS5, ograniczone wdrożenie przez Sony obsługi odświeżania ze zmienną szybkością oznacza, że ​​wolelibyśmy grać na Xbox Series w bardziej jednorodny sposób. »

Co więc stanie się dalej? Istnieje wiele spekulacji, że Sony jest gotowe wypuścić PS5 Pro jeszcze w tym roku, podczas gdy Microsoft jest gotowy wypuścić przenośną konsolę Xbox. Digital Foundry w pełni oczekuje, że PS5 Pro będzie „wykorzystywać te same mocne strony, które uczyniły PS5 konkurencyjnym, a nawet wykraczać poza nie – wzrost rozdzielczości PSSR oparty na uczeniu maszynowym powinien działać jak prawdziwy „mnożnik” zwiększonej wydajności procesora graficznego. »

Źródło: www.ign.com