Wiedźmin: Vesemir wyjaśniony – kto jest mentorem Geralta w sezonie 2


Sezon 2 Wiedźmina rozpoczyna się w grudniu, przynosząc znaczna ekspansja obsady postaci i godne uwagi obsady, w tym Adjoa Andoh Bridgerton jako kapłanka Nenneke i Game of Thrones Kristofer Hivju jako przeklęty szlachetny Nivellen.

Jedną z najważniejszych nowych postaci jest Vesemir, w którego rolę zagra Kim Bodnia of Killing Eve (pomimo plotek w pewnym momencie, że rola pójdzie do Mark Hamill). Podczas prezentacji Tudum Netflixa, gigant streamingowy wypuścił nowy zwiastun franczyzy Wiedźmina, z nigdy wcześniej nie widzianymi materiałami z sezonu 2, w tym naszym pierwszym zbliżeniem na portret słynnego Wiedźmina przez Bodnię.

Netflix zbudował oczekiwanie na jego pojawienie się i zapewnił widzom sposób na lepsze poznanie postaci, dając mu główną rolę w prequelu anime Wiedźmin: Koszmar Wilka, gdzie młodszą wersję postaci użyczył Theo James z Divergent.

Ale kim właściwie jest Vesemir? Czytaj dalej lub obejrzyj wideo poniżej lub na górze strony, aby dowiedzieć się więcej!

Vesemir to najstarszy i najbardziej doświadczony żyjący wiedźmin z serialu Netflix oraz zastępczy ojciec Geralta z Rivii. Vesemir dorastał jako sługa szlacheckiego domu, ale uciekł, by szukać szczęścia jako łowca potworów, po tym, jak pomógł wiedźminowi Deglanowi wypędzić potwora, który opętał jego kochankę.

Po przejściu brutalnych prób i treningów wymaganych, by zostać wiedźminem, Vesemir spędził dziesięciolecia ciesząc się swoim zawodem. Kiedy twierdza wiedźmińska Kaer Morhen została zniszczona, a większość starszych wiedźminów zginęła, Vesemir wziął na siebie ochronę i szkolenie ostatnich ze swojego gatunku.

Moce i zdolności Vesemira

Jak wszyscy wiedźmini ze Szkoły Wilka, Vesemir otrzymał intensywne szkolenie w zakresie walki i przetrwania w Kaer Morhen. Przeszedł Próbę Traw, która zmutowała go, aby dać mu te same złote oczy, które również zdobyłby Geralt, i nasycić go nadludzką siłą, zwinnością i wytrzymałością, jednocześnie znacznie spowalniając jego proces starzenia. Proces sprawia również, że ocaleni są bezpłodni.

Vesemir potrafi używać magicznych znaków, aby robić takie rzeczy, jak odrzucanie wrogów lub rozpalanie ognia. Podobnie jak inni wiedźmini, jest również wyszkolony w alchemii, warzeniu mikstur, które mogą wzmocnić jego zmysły lub zostać użyte jako niszczycielskie bomby. Jest szczególnie utalentowanym szermierzem i uczył szermierki nowych rekrutów w Kaer Morhen, kiedy nie wymykał się, by pić i flirtować w pobliskich tawernach. Jako weteran wiedźmin posiada rozległą wiedzę na temat zdolności i słabości potworów. Nosi również medalion Szkoły Wilka, który pozwala mu wyczuć magię używaną w pobliżu.

Obrazy z drugiego sezonu Wiedźmina

Pochodzenie i tło: Mentor Geralta

Vesemir po raz pierwszy pojawił się w Wiedźmińskiej powieści Sapkowskiego Krew elfów, która służy jako źródło większości wątków w 2. sezonie Wiedźmina. Wspomniał o nim wcześniej Geralt w zbiorach opowiadań Ostatnie życzenie i miecz przeznaczenia. Geralt odnosi się do Vesemira jako do ojca, a stary wiedźmin pomaga szkolić własną zastępczą córkę Geralta, dziecko niespodziankę Ciri, w Kaer Morhen. Vesemir jest twardy dla wszystkich swoich uczniów, ale wierzy, że podejście to daje im siłę i determinację potrzebną do przetrwania ich bardzo niebezpiecznego zawodu. Okazuje również współczucie, opowiadając swojemu dziecku historie, które pomogą mu zasnąć i zignorować ból po ciężkim dniu treningu.

Większość wiedźminów ze Szkoły Wilka traktuje Vesemira jak swojego ojca i stara się ich chronić. Ponieważ sekret Próby Traw zaginął podczas masakry w Kaer Morhen, Vesemir wierzy, że będą ostatnimi uczniami, których będzie kiedykolwiek trenował. Jest w pewnym sensie postacią tragiczną, ocalałym z minionego złotego wieku, którego widziani łowcy potworów stają się mniej potrzebni i bardziej znieważani.

Vesemir w Netflixie Wiedźmin, igrzyska i nie tylko

Vesemir (głos) jest kluczową postacią w grach wideo CD Projekt Red. Jest jedną z pierwszych postaci, które Geralt napotyka w Wiedźminie, służąc jako zleceniodawca zadań i przewodnik po Kaer Morhen.

Wiedźmin 3: Dziki Gon również rozpoczyna się razem z Geraltem i Vesemirem, którzy próbują znaleźć czarodziejkę Yennefer. Podczas gdy Vesemir spędza większość gry z powrotem w Kaer Morhen, z dala od akcji, odgrywa znaczącą rolę w kulminacyjnym momencie Wiedźmina 3.

Film animowany Netflixa Wiedźmin: Koszmar wilka znacznie wzbogacił historię Vesemira, przedstawiając jego romans i marzenia z dzieciństwa, jego zarozumiałą młodość jako mistrza łowców potworów oraz jego rolę w zniszczeniu Kaer Morhen. Pokazuje również jego współczucie dla elfów, które większość ludzi traktuje z pogardą lub wręcz eksterminuje. Vesemir miał inne przygody wymienione w grach o Wiedźminie, które potencjalnie mogłyby stanowić materiał do kolejnego filmu.

Przed wejściem na Netflix książki o Wiedźminie były adaptowane w polskim serialu telewizyjnym i filmie Klątwa. Vesemir występuje w serialu granym przez Jerzego Nowaka, ale zamiast wiedźmina jest księdzem. W tej serii mentorem Geralta jest postać nazywana jedynie Starym Wiedźminem. Vesemir pojawił się również na kartach Gwinta (wiedźmińska gra karciana) oraz w komiksach o Wiedźminie.

Więcej informacji o grze Wiedźmin znajdziesz w zwiastunie serii 2, w którym znajduje się więcej Vesemira i Nivellena, naszej recenzji Koszmaru wilka oraz tytułach odcinków 2 sezonu. Premiera 2 sezonu Wiedźmina na platformie Netflix odbędzie się 17 grudnia. Porozmawiajmy o Vesemirze i pozostałych postaciach z Wiedźmina w komentarzach!Source : https://www.ign.com/articles/who-is-vesemir-the-witcher-season-2