Według Circana sprzedaż konsol w USA w maju 2024 r. spadła o 40%.

Według danych firmy Circana wydatki na sprzęt do gier wideo w Stanach Zjednoczonych spadły w maju o 40% w porównaniu z 2023 rokiem. Sprzedaż Nintendo Switch, PlayStation 5, szef firmy Xbox Series i analityk branżowy Mat Piscatella.

Sprzedaż konsoli i wydatki na gry

W maju najlepiej sprzedającą się konsolą pod względem liczby sztuk i dolarów była konsola PlayStation 5. Sprzedaż jednostkowa konsoli jest o osiem procent wyższa od sprzedaży PlayStation 4. Spadek dotyczy nie tylko sprzedaży sprzętu. Wydatki na „treść” gier – czyli gry, walutę i przedmioty w grach – również spadły o trzy procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem wydatki na akcesoria do gier również spadły o osiem procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najlepiej sprzedającym się akcesorium w maju było PlayStation Portal.

Najpopularniejsze gry

Ghost of Tsushima była najlepiej sprzedającą się grą w maju w Stanach Zjednoczonych. Port PC, który wcześniej był dostępny wyłącznie na konsoli PlayStation, został uruchomiony i szybko stał się największą premierą gry dla jednego gracza na PlayStation pod względem liczby graczy jednocześnie. Fortnite utrzymał swoją popularność, a darmowa gra mogła w maju pochwalić się największą liczbą aktywnych użytkowników na PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Trendy na rynku gier wideo w Stanach Zjednoczonych

Całkowite przewidywane wydatki w Stanach Zjednoczonych na sprzęt, treści i akcesoria do gier wideo spadły w maju 2024 r. o sześć procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Według Piscatelli ten roczny spadek można częściowo przypisać pojawieniu się The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom na Nintendo Switch w maju 2023 roku.

Nintendo, Sony i Microsoft planują wypuszczenie nowego sprzętu w najbliższej przyszłości. Microsoft ujawnił niedawno trzy nowe warianty konsoli Xbox o zwiększonej pojemności, które będą dostępne pod koniec roku na wybranych rynkach. Ze swojej strony Sony podobno zamierza wypuścić konsolę PS5 „Pro”, na której będą można uruchamiać gry w 60 klatkach na sekundę z obsługą ray tracingu. Wreszcie Nintendo ogłosiło, że zaprezentuje następcę Switcha – nazwanego Switch 2 – jeszcze w tym roku finansowym, przed 31 marca 2025 r. Oczekuje się, że faktycznie pojawi się on na rynku w pewnym momencie w 2025 r.

Na każdą platformę w dalszym ciągu ukaże się kilka najważniejszych gier wideo w tym roku, w tym tytuły takie jak Legend of Zelda: Echoes of Wisdom, które pojawią się na Switchu we wrześniu, Astro Bot pojawi się na PS5 również we wrześniu, a debiut Indiana Jones and the Great Circle zaplanowano na w 2024 r. na Xbox i PC.

Źródło: www.eurogamer.net