Szef studia RGG wyjaśnia, dlaczego seria Yakuza została zmieniona jak smok na ZachodzieYakuza to nazwa, która stała się dobrze znana na zachodnich terytoriach, takich jak Stany Zjednoczone, ale w Japonii tradycyjnie nazywa się ją Ryu Ga Gotoku, co z grubsza oznacza „Like a Dragon”. Teraz, wraz z ogłoszeniem trzech nowych gier Like a Dragon, wydaje się, że nazwa Yakuza zostanie na dobre wycofana.

W niedawnym wywiadzie przy okrągłym stole, w którym uczestniczył IGN, szef studia RGG Masayoshi Yokoyama omówił odejście od pseudonimu Yakuza, wyjaśniając, że ruch ten został zasadniczo wypróbowany z Yakuza: Like a Dragon.

„W [Yakuza 7], to była Yakuza: Like A Dragon, więc pomyśleliśmy, że jeśli wydamy tę grę nagle znikąd bez żadnej Yakuzy, ludzie zapytają: „Co to za gra? Co się z tym dzieje?’… Reakcja na nazwę Like A Dragon wydawała się całkiem niezła, więc dało nam to pewność, że pozbyliśmy się „Yakuzy” i po prostu kontynuowaliśmy grę Like A Dragon” – powiedział Yokoyama.

Zapytany, czy jest jakiś tematyczny powód zmiany, Yokoyama odpowiedział, że nazwa nie ma sensu w grach takich jak Ishin, których akcja toczy się w XIX wieku.

“[S]torycznie też mówimy o przestępczym półświatku, ale tak naprawdę nie mówimy o Yakuzie” – powiedział Yokoyama. „Więc sensowne jest, abyśmy nie uwzględniali ich w nazwie. Gdybyśmy zachowywali akcent, bylibyśmy Yakuzą: Ishin! To nie Yakuza: Ishin! Nie o to chodzi. Tak jak smok: Ishin! ma więcej sensu.”

Nazwa Yakuza jest pozostałością po tym, jak wersja na PS2 po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych Zapowiadana jako „GTA w Japonii”, początkowo była to klapa, ale później zyskała popularność dzięki Yakuza 0. Dla wielu fanów nazwa Yakuza miała dawno przestało mieć znaczenie, ale było na tyle zakorzenione, że zdołało się utrzymać.

Zmiana nazwy zbiega się z początkiem nowej ery również dla RGG Studio, w którym niedawno odszedł Toshihiro Nagoshi i kilku starszych liderów. Z Yokoyama teraz w pełni rządzi, RGG Studio przygotowuje się do wydania trzech nowych gier z serii, w tym Like a Dragon 8 oraz spin-off skupiony na Kazuma Kiryu zatytułowany Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name. Oprócz zmiany nazwy, RGG Studio rozważa również możliwość przeniesienia serii na Unreal Engine 5.

Kolejną grą, która ma się ukazać w serii, jest Like a Dragon: Ishin, samurajski remake spin-offu, którego akcja toczy się w XIX-wiecznej Japonii. Możesz przeczytać nasze pełne wrażenia z Like a Drago: Ishin tutaj, z datą premiery ustaloną na luty 2023.Źródło : https://www.ign.com/articles/yakuza-renamed-like-a-dragon-in-the-west-explained-why