Steam zakazany w Wietnamie: lokalni programiści wściekli

Fan gier wideo, Steam został zakazany w Wietnamie. Powód zakazu nie jest jasny, ale według GamesIndustry.biz może on mieć związek z działalnością biznesową Valve.

Protest lokalnych deweloperów

Według Vietnam.net wygląda na to, że Steam został usunięty w Wietnamie w następstwie skarg lokalnych twórców gier dotyczących skali i różnorodności katalogu gier Steam. Wietnamscy programiści uważają, że nie mogą konkurować z wydaniami Steam, biorąc pod uwagę, że ich gry wymagają zatwierdzenia przez rząd, podczas gdy tysiące międzynarodowych gier na Steamie nie.

Wietnamskie studia twierdzą, że jest to „niesprawiedliwość wobec krajowych wydawców” i twierdzą, że lokalny rozwój gier „umrze”, jeśli Steam będzie nadal wydawał gry bez poddawania się tej samej kontroli rządowej, co gry krajowe.

Reakcja władz i graczy

W tej chwili nie wydano żadnego oficjalnego oświadczenia władz wietnamskich ani Steama w sprawie tego „zakazu”. Jednak według graczy wszyscy dostawcy usług internetowych w Wietnamie „zablokowali dostęp” do programu uruchamiającego Steam i strony internetowej Steam, co wywołało oburzenie wśród graczy.

Jeden z niezadowolonych użytkowników Steam powiedział: „Krótko mówiąc, wietnamscy monopoliści gier online narzekają, że nie mogą zdobyć udziału w rynku, na który słusznie zapracował nasz Pan i Zbawiciel Gabe Newell”.

„Chcieli więc uznać jego i Steama za nielegalne platformy. Teraz po prostu zablokowali platformę w Wietnamie, zmuszając użytkowników do majsterkowania przy DNS, aby obejść to ograniczenie. »

Odmowa sprzedaży wersji reżyserskiej Ghost of Tsushima

Jednocześnie Steam podjął bezprecedensowy krok, polegający na automatycznym zwracaniu pieniędzy graczom, którzy kupili wersję reżyserską Ghost of Tsushima w krajach, w których PSN nie jest dostępny. Ponieważ deweloper Sucker Punch jest częścią rodziny PlayStation Studios, podjęto decyzję o przedpłacie wszystkich zamówień przedpremierowych graczom, którzy nie mogą legalnie zarejestrować się w PSN, po złym szumie wokół Helldivers 2, który ostatecznie Sony uchylił tę decyzję.

Źródło: www.eurogamer.net