Starfield: następna łatka jest szalona i zmienia wszystko

Następna aktualizacja Starfield na PC, znajdująca się obecnie w fazie testów beta, może być głównym punktem zwrotnym w grze. Według szczegółowej analizy przeprowadzonej przez Digital Foundry, aktualizacja ta stanowi „duży krok naprzód” w grze. Wrażenia z gry na PC, dzięki szczególnie imponująca poprawa wydajności w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Jednym z najbardziej godnych uwagi aspektów tej aktualizacji jest znacząca optymalizacja wykorzystania procesorów wielordzeniowych. W konkretnym teście, przejście Miasto Akila na procesorze Ryzen 7 7800X3D wykazało 20% poprawę wydajności. Optymalizacja ta nie jest zadaniem łatwym; wskazuje na bardziej efektywne i inteligentne wykorzystanie zasobów systemowych, dzięki czemu gra działa płynniej i stabilniej, nawet w wymagających scenach.

Ale na tym ulepszenia się nie kończą. Karty graficzne, będące często sercem gier na PC, również skorzystają na tej łatce. Chociaż procesory graficzne AMD odnotowują niewielki wzrost wydajności, to szczególnie w przypadku kart Nvidia i Intel wzrost jest najbardziej znaczący. To ulepszenie wyrównuje szanse, pozwalając użytkownikom tych kart cieszyć się Starfield z jakością i płynnością porównywalną z oferowaną przez konfiguracje AMD.

Te postępy to nie tylko liczby na papierze; powodują one znacznie lepsze wrażenia z gry. Ruchliwe sceny i rozległe krajobrazy w Starfield, które wcześniej powodowały opóźnienia lub zacięcia, powinny teraz odtwarzać się płynnie. zwiększona płynność i przejrzystość.

Wrażenia wizualne zrewolucjonizowane przez DLSS?

Integracja Deep Learning Super Sampling (DLSS) w kolejnej łatce Starfield to duży krok naprzód, obiecujący zrewolucjonizować wrażenia wizualne w grze.DLSS, technologia opracowana przez Nvidię, wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości grafiki przy jednoczesnej optymalizacji wydajności. Ta aktualizacja zapewnia odpowiednią obsługę skalowania DLSS na procesorach graficznych Nvidia, co jest dobrodziejstwem dla graczy poszukujących zarówno wysokiej rozdzielczości, jak i płynnej rozgrywki.

DLSS działa poprzez renderowanie obrazów w grze w niższej rozdzielczości, a następnie zmianę ich rozmiaru na wyższą rozdzielczość przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Proces ten pozwala uzyskać obrazy wysokiej jakości bez nadmiernego obciążania procesora graficznego. W Starfield oznacza to, że gracze mogą cieszyć się oszałamiającą grafiką bez utraty płynności gry, nawet na słabszych systemach.

Wyniki osiągnięte dzięki DLSS w Starfield są porównywalne, jeśli nie lepsze, z modami DLSS stworzonymi przez fanów. Świadczy to o zaangażowaniu Bethesdy w uwzględnianie opinii społeczności i wdrażanie najnowszych technologii w celu poprawy wrażeń z gry. ostrzejsze teksturylepsze szczegóły i poprawiona ogólna przejrzystość, co jest szczególnie ważne w grze tak bogatej i złożonej wizualnie jak Starfield.

Dla idealnego pola gwiezdnego pozostają wyzwania

Pomimo znacznych postępów wprowadzonych przez łatkę, Starfield stoi przed ciągłymi wyzwaniami, które wymagają szczególnej uwagi, aby zapewnić optymalne wrażenia z gry. Jednym z głównych punktów ulepszeń jest wdrożenie funkcji High Dynamic Range (HDR) na komputerach PC. HDR, kluczowa technologia poprawiająca głębię wizualną i realizm kolorów, nie osiągnęła jeszcze oczekiwanego poziomu doskonałości, w porównaniu z obecnie dostępnymi modami społeczności. Ta luka podkreśla znaczenie dokładnego odwzorowania kolorów i szerokiego zakresu dynamiki, niezbędnych do całkowitego zanurzenia się w bogatym wizualnie wszechświecie Starfield.

Kolejnym znaczącym wyzwaniem jest radzenie sobie z nieprawidłowościami w liczbie klatek na sekundę, czyli płynnością renderowania i wyświetlania obrazów. Zgłaszano „czkawki w czasie wyświetlania klatek”, czyli wahania czasu potrzebnego do wygenerowania każdej klatki. Te nieprawidłowości mogą przerwać immersję i obniżyć jakość rozgrywki, zwłaszcza w tytule, w którym płynność i responsywność są kluczowe dla eksploracji i interakcji w dużym, otwartym świecie.

Warto także zaznaczyć, że nadchodząca aktualizacja Starfield skupia się głównie na poprawie technicznych aspektów gry, bez wprowadzania znaczących zmian czy uzupełnień w samej zawartości. Takie podejście rodzi pytania o priorytety Bethesdy. Chociaż optymalizacja wydajności jest niezaprzeczalnie kluczowa, ten jednostronny wybór ignorowania rozszerzania lub wzbogacania narracji i treści rozgrywki w grze podlega krytyce. We wszechświecie tak bogatym i obiecującym jak Starfield gracze oczekują nie tylko bezbłędnych technicznie wrażeń, ale także dynamicznej i rozwijającej się zawartości, która wzbogaci ich zanurzenie w grze.

Wielu graczy krytykuje grę za to, że jest zbyt pusta i oferuje sztuczną eksplorację, w której otoczenie służy jako przykrywka dla braku dostępnych aktywności. Na przykład obszar Kasyno Almagest, znajdujący się na stacji kosmicznej o tej samej nazwie, jest opuszczony i nie działa. Jeśli uda się tam znaleźć sejf „Jackpot”, fani szczególnie chcieliby móc grać w pokera przeciwko mieszkańcom systemu i turystom z innych galaktyk oraz stawiać pieniądze w grach w ruletkę, blackjacka lub na interaktywne koła fortuny z grami bonusowymi lub bez nich, trochę podobnymi do tej, która jest w centrum rozgrywki w tej grze na żywo. Zamiast tego muszą zadowolić się opuszczonymi ruinami, co w zasadzie nie stanowiłoby problemu, gdyby ich szczęście można było znaleźć gdzie indziej, co nie ma miejsca, ponieważ zadziwiająca liczba miejsc we wszechświecie jest opuszczona. Zaniedbując dodanie nowej zawartości, Bethesda mogłaby sprawiać wrażenie, że spoczęła na laurach i zamierza naprawić błędy z przeszłości, zamiast popychać grę w kierunku nowych horyzontów twórczych, ryzykując w ten sposób zaniedbanie najważniejszego aspektu istotnego dla każdej gry wideo: narracji gracza i przeżycie emocjonalne.

Należy pamiętać, że po całkowitym wdrożeniu aktualizacji do końca listopada na dwóch głównych platformach, na których dostępna jest gra, czyli PC i Xbox, Bethesda nie powinna na tym poprzestać i będzie nadal aktualizować swoją grę, aby zapewnić swoim graczom coraz pełniejsze i jakościowe doświadczenie