Starfield: 6 milionów graczy i 1 milion jednoczesnych użytkowników

Starfield, długo oczekiwana nowa, futurystyczna gra RPG od Bethesda Game Studios, jest wreszcie dostępna i notuje imponującą liczbę premier. Na dzień 7 września gra osiągnęła 6 milionów graczy i 1 milion graczy jednocześnie. Ogromne liczby! Ale jak wypadają w porównaniu z poprzednimi głównymi wydaniami BGS, takimi jak The Elder Scrolls V: Skyrim, Fallout 4 i Fallout 76? Poniżej znajdziesz przegląd kluczowych danych liczbowych dotyczących premier tych gier. Należy jednak zauważyć, że pojawienie się Game Pass zmieniło sytuację, ponieważ gracze mogą wykupić subskrypcję, aby mieć do niej dostęp, zamiast ją kupować. Ponadto Bethesda jest obecnie własnością Microsoftu, co oznacza, że ​​Starfield jest dostępne wyłącznie na konsoli Xbox, natomiast Skyrim, Fallout 4 i Fallout 76 były wydaniami wieloplatformowymi.

Pole Gwiazd

6 września, w dniu oficjalnej premiery Starfield dla każdego, kto śledził okres przedpremierowy dla tych, którzy zapłacili więcej, gra osiągnęła 1 milion jednoczesnych graczy. Liczy się liczba osób grających w Starfield na wszystkich platformach, w tym na komputerze PC, konsoli i w chmurze. Niewiele gier przekroczyło milion równoczesnych graczy, a Starfield jest teraz jedną z nich. Dla porównania, tylko jedna gra, CS:GO, przekroczyła dziś liczbę milionów graczy jednocześnie na Steamie.

Jeśli chodzi o sprzedaż, ocena jest nieco trudniejsza. Microsoft i Bethesda nie potwierdziły wyników sprzedaży Starfield, ale 7 września ogłoszono, że od premiery gra osiągnęła 6 milionów graczy. Najwyraźniej obejmowałoby to wszystkich, którzy grali w Starfield od chwili premiery wersji Premium za 100 dolarów i edycji Constellation za 300 dolarów od 31 sierpnia do 7 września. Starfield dostępny jest w ramach subskrypcji Xbox Game Pass, co oznacza, że ​​wszyscy abonenci programu mogą w niego zagrać bez dodatkowych kosztów.

Jednak każdy, kto grał w Starfield między 31 sierpnia a 5 września, powinien był kupić kopię gry.Abonentom Game Pass, którzy nie chcieli czekać, Microsoft zaoferował również opcję aktualizacji za 35 dolarów, która odblokowała grę 31 sierpnia. Nie wiadomo, czy Bethesda, czy Microsoft ogłoszą konkretną wielkość sprzedaży Starfield. Z drugiej strony Microsoft stwierdził, że Starfield z pewnością zarobi dla firmy pieniądze, po części dlatego, że zachęci do zakupu nowych subskrypcji Game Pass, a to ma prawdziwą wartość. Ostatnio Microsoft ma tendencję do skupiania się bardziej na bardziej mglistych „wskaźnikach zaangażowania” niż na twardych liczbach sprzedaży, dlatego firma nie podaje już danych o sprzedaży konsoli Xbox ani sprzedaży gier. Dzięki Game Pass paradygmat się zmienił.

Fallouta 76

Przed Starfield ostatnią premierą BGS był Fallout 76 z 2018 roku. Krytycy gry nie byli jednomyślni (przynajmniej w momencie premiery), a Bethesda nie ogłosiła danych dotyczących sprzedaży tej gry w Internecie. Jednak firma NPD (obecnie nazywająca się Circana) ujawniła, że ​​gra była czwartą najlepiej sprzedającą się grą w Stanach Zjednoczonych w miesiącu jej premiery, czyli w listopadzie 2018 r. Plasuje się jedynie za Battlefieldem V, Call of Duty: Black Ops 4 i Red Dead Redemption 2. Bethesda nie udostępnia NPD danych dotyczących sprzedaży gier cyfrowych, dlatego czwarte miejsce Fallouta 76, biorąc pod uwagę sprzedaż fizyczną, jest bardziej imponujący wyczyn.

Bethesda przez lata stale udoskonalała i wspierała Fallouta 76, a do końca 2022 roku gra dotarła do ponad 13,5 miliona graczy. Gra może nie sprzedała się w aż tak dużej liczbie egzemplarzy, ale dotarcie do tak dużej liczby graczy to imponujące osiągnięcie.

Fallout 4

Cofając się w historię BGS, znajdujemy Fallouta 4 z 2015 roku, który miał masową premierę. Bethesda ogłosiła, że ​​w dniu premiery gra rozeszła się na całym świecie w 12 milionach egzemplarzy, co stanowi sprzedaż przekraczającą 750 milionów dolarów. Dla porównania, GTA V studia Rockstar w 2013 roku wygenerowało 800 milionów dolarów przychodu w ciągu pierwszych 24 godzin. Najnowszy hit 2023 roku, Hogwarts Legacy, sprzedał się w 12 milionach egzemplarzy w ciągu dwóch tygodni.

Seria Fallout będzie nadal się rozwijać wraz z nowym serialem telewizyjnym Fallout od twórców Westworld, a Fallout 5 planowany jest także na później. The Elder Scrolls V: Skyrim Rok 2011, The Elder Scrolls V: Skyrim, rozpoczął się błyskawicznie, sprzedając 3,5 miliona egzemplarzy w zaledwie 48 godzin, przekraczając 7 milionów w pierwszym tygodniu. W dniu premiery gra odnotowała także ponad 280 000 równoczesnych graczy na platformie Steam.

Skyrim pozostaje najpopularniejszą grą wszech czasów BGS. Sprzedała się w 60 milionach egzemplarzy, co czyni ją jedną z 10 najlepiej sprzedających się gier w historii.

Niezmienny sukces gry stał się czymś w rodzaju mema. W 2018 roku reżyser gry Todd Howard powiedział: „Jeśli chcesz, żebyśmy przestali ją wydawać, przestań ją kupować”. Howard powiedział wówczas, że w Skyrim wciąż co miesiąc grają miliony ludzi. Liczba ta prawdopodobnie spadła w ostatnich latach, ale tysiące ludzi nadal codziennie gra w Skyrim na samym Steamie.

BGS koncentruje się teraz na kolejnej grze z serii Elder Scrolls, The Elder Scrolls VI. Po okresie przedprodukcyjnym gra jest obecnie w fazie aktywnego rozwoju, ale jej wydanie zajmie jeszcze kilka lat.

Źródło: www.gamespot.com