Śmierć Akiry Toriyamy, twórcy Dragon Ball: hołd dla mistrza mangi.

Zmarł słynny artysta mangi i twórca Dragon Ball, Akira Toriyama. Miał 68 lat.

Odejście ikony mangi

Smutną wiadomość ogłoszono wczesnym rankiem w publicznym liście autorstwa studia mangowego Toriyamy, Bird Studio. Ptaka ujawniono w liście opublikowanym na oficjalnym Dragon Ballu Odbył się prywatny pogrzeb, a studio poprosiło fanów o uszanowanie prywatności rodziny Toriyamy. Cały list możesz przeczytać poniżej.

Hołd dla legendy

Drodzy przyjaciele,

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci twórcy mangi Akiry Toriyamy 1 marca w wyniku krwiaka podtwardówkowego. Miał 68 lat.

Z głębokim smutkiem informujemy, że nadal z wielkim entuzjazmem tworzył kilka dzieł. Poza tym miałby jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia.

Jednak pozostawił temu światu wiele tytułów mangi i dzieł sztuki. Dzięki wsparciu tak wielu ludzi na całym świecie mógł kontynuować swoje twórcze poszukiwania przez ponad 45 lat. Mamy nadzieję, że wyjątkowy, twórczy świat Akiry Toriyamy będzie przez długi czas kochany przez wszystkich.

Informujemy Cię o tej smutnej wiadomości, dziękując za okazaną dobroć w trakcie jego życia.

Pogrzeb odbył się z udziałem jego rodziny i nielicznych krewnych. Kierując się jego życzeniami spokoju, z szacunkiem informujemy, że nie będziemy przyjmować kwiatów, prezentów kondolencyjnych, wizyt, ofiar i innych. Dodatkowo prosimy o powstrzymanie się od przeprowadzania wywiadów z jego rodziną.

Przyszły plan spotkania upamiętniającego nie został jeszcze ustalony, będziemy informować Państwa, gdy tylko zostanie on potwierdzony. Serdecznie dziękujemy za jak zawsze zrozumienie i wsparcie.

Dziedzictwo Toriyamy

Akira Toriyama urodził się w 1955 roku i został artystą mangi w wieku 23 lat. Znany głównie z pracy w Weekly Shōnen Jump przy takich dziełach jak Dr. Slump, jego największym osiągnięciem sławy będzie Dragon Ball. Wydany po raz pierwszy w 1983 roku Dragon Ball stał się fenomenem kulturowym, dając początek niezwykle popularnej serii multimedialnej z licznymi tomami mangi, popularną serią anime, kilkoma filmami i mnóstwem towarów. Dragon Ball stała się jedną z najbardziej wpływowych mang wszechczasów, a także ogromną ostoją w świecie gier wideo, z dziesiątkami tytułów na różnych platformach.

Nadchodzące gry oparte na twórczości Toriyamy to Dragon Ball: Sparking Zero, kolejna odsłona serii Budakai Tenkaichi, oraz Sand Land, gra akcji typu RPG, która ukaże się 26 kwietnia na podstawie jego mangi z 2000 roku.

Toriyama użyczył także swojego odrębnego stylu graficznego grom wideo, takim jak seria Dragon Quest, Chrono Trigger i Blue Dragon. Sześć lat temu obecni i byli redaktorzy Game Informera zebrali się, aby porozmawiać o wpływie Toriyamy na branżę gier. Możesz obejrzeć ten film tutaj.

Game Informer składa kondolencje rodzinie i bliskim Toriyamy.

Źródło: www.gameinformer.com