Silne powiązania między hip-hopem i grami wideo

Konwergencja hip-hopu i gier wideo

W grudniu 2023 roku firma Epic Games rozpoczęła kolejny rozdział Fortnite, jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów, ogromnym wirtualnym występem z udziałem Eminema, jego awatara lądującego na scenie przed fanami w odległym świecie. Kto by pomyślał, że hip-hop zajdzie tak daleko?

Wpływ hip-hopu w grach wideo

Ponieważ w zeszłym roku świętowaliśmy 50. rocznicę hip-hopu, czas spojrzeć wstecz na znaczenie muzyki hip-hopowej w grach wideo, od NBA2K, Mortal Kombat i Need for Speed ​​po Cyberpunk 2077 i oczywiście Fortnite.

Mortal Kombat 11 wydany w 2018 roku z ognistym zwiastunem z muzyką 21 Savage, a później Megan Thee Stallion transmitowała na żywo mecz MK11 na Twitchu. Uniwersum Grand Theft Auto stale się rozwija, napędzany najnowszymi aktualizacjami GTA Online z udziałem Dr. Dre i Snoop Dogga. Czas pokaże, jak hip-hop zostanie wykorzystany w Grand Theft Auto VI, które w grudniu udostępniło nam wreszcie zwiastun.

Początki hip-hopu w grach wideo

O ile na początku lat 90. raperzy szybko przedostali się ze swoją muzyką na przedmieścia, o tyle z wkładką Genesis nie było to takie proste. Jedna z pierwszych gier inspirowanych hiphopem, ToeJam & Earl (1991), zawiera dwóch obcych raperów. Potem pojawiły się inne gry, z różnym powodzeniem, takie jak PaRappa the Rapper z 1996 roku. Na początku XXI wieku Def Jam Vendetta, NBA Street i GTA San Andreas potwierdziły miejsce hip-hopu w grach wideo.

Dziś, choć hip-hop jest regularnie obecny w grach, gatunek ten nie zdążył jeszcze zadomowić się na szerszą skalę w grach RPG, strategiach czy science fiction.

Wielkie nazwiska hip-hopu w grach wideo

Wczesne lata XXI wieku upłynęły pod znakiem najważniejszych hip-hopowych gier wideo. Seria Tony’ego Hawk’s Pro Skater oprócz punka miała także takich artystów jak Nas. Całe serie gier wideo zostały zbudowane wokół hip-hopu, w tym Def Jam Vendetta firmy EA, która pojawiła się w 2003 roku z listą zawodników, wśród których znaleźli się Ludacris, Method Man i DMX.

Współtwórca Josh Holmes mówi, że stworzenie listy legend hip-hopu było wspólnym wysiłkiem i jego zespół musiał szybko zmienić nazwę na Def Jam Vendetta. W oryginalnej grze nie było początkowo wszystkich artystów, których chcieli, ale dzięki sequelom Def Jam: Fight for NY i Def Jam: Icon raperzy naprawdę zaczęli ufać serii.

Przyszłość hip-hopu i gier wideo

Kilka gwiazd hip-hopu, które rozmawiały z Game Informerem, jest poważnymi graczami. Przyszłość hip-hopu w grach wideo pozostaje niepewna, ale jasne jest, że branża gier dostrzega teraz ogromny talent twórczy świata hip-hopu. Hip-hop to buntownicza muzyka, która może być dźwiękiem wielu różnych historii i światów, a twórcy gier powinni wziąć to pod uwagę.

Źródło: www.gameinformer.com