Shin Megami Tensei V: Revenge wreszcie tu jest – pełny podgląd!

Shin Megami Tensei V: Zemsta wreszcie tu jest! Oznaczona przez dewelopera ATLUS jako „ostateczna” wersja gry, obiecuje rozszerzenie oryginału o ulepszoną mechanikę, nowe postacie i nową historię skupioną wokół frakcji Qadištu; składa się z demonicznych kobiet, które według niektórych są albo złośliwe, albo niesprawiedliwie traktowane przez społeczeństwo. Ta gra wydaje się być rozszerzeniem za wszelką cenę, ponieważ 13 czerwca firma ATLUS wycofuje oryginał z Nintendo eShop. To pozostawia wiele pytań na temat skłonności ATLUS-a do wydawania ulepszonych wersji swoich gier i tego, czy są one nadal wystarczająco dobre, aby uzasadniać miękkie czyszczenie oryginalnej wersji gry. W tym artykule przyjrzymy się każdej ulepszonej wersji gry w ATLUS-ie. dyskografię i uszereguj je od najgorszego do najlepszego dla trochę zabawy. ATLUS ma długą historię wydawania gier w ten sposób, popełniając zarówno błędy, jak i cofając się w tworzeniu ponownych wydań, które naprawdę ulepszają grę podstawową. Patrząc na to, co zadziałało, a co nie, łatwiej będzie ocenić Shin Megami Tensei V: Vengeance jako nowe podejście do oryginału, zamiast zakładać, że jest to wersja nowa i ulepszona w stosunku do oryginalnego tytułu. Zanim zaczniemy tworzyć tę listę, należy zauważyć, że porty z jednej platformy na drugą nie liczą się jako wersja rozszerzona i nie będą uwzględnione na tej liście. Aby gra spełniała kryteria „ulepszonych”, musi nastąpić znacząca zmiana sprzętowa wykraczająca poza urządzenie, na którym działa gra. W związku z tym kopie kolekcji Etrian Odyssey Origins nie zostaną tutaj uwzględnione, ale omówione zostaną nowe wersje pierwszych dwóch gier Etrian Odyssey na Nintendo 3DS.

Growlanser (remake)

Remake serii gier Growlanser na PSP znajduje się na dole tej listy, ponieważ, co dziwne, nigdy nie został wydany poza Japonią. Wszystkie gry Growlanser 2, 3 i 4 zostały zlokalizowane, ale pomimo ich mieszanego i przychylnego odbioru, ulepszony remake Growlanser pozostał tytułem dostępnym wyłącznie w Japonii. Ponieważ nie ma legalnego sposobu grania w ten tytuł poza Japonią, nie można go szerzej omawiać ani oceniać wyżej.

Persona 2: Niewinny grzech i wieczna kara na PSP

Duologia Persona 2 zawsze wyróżniała się w serii Persona. Chociaż część dawnych fanów uwielbia tę grę za jej dziwaczne motywy, przyciągający wzrok kierunek artystyczny i odrębną oprawę, gry nigdy tak naprawdę nie zyskały dużego uznania poza Japonią. Oryginalna wersja pierwszej gry, Innocent Sin, nigdy nie została wydana poza Japonią; uczynienie drugiej gry, Eternal Punishment, międzynarodowym punktem wejścia. Sytuacja została odwrócona w przypadku ulepszonych remake’ów na PSP, gdzie ulepszona wersja Innocent Sin była dostępna na całym świecie, ale Eternal Punishment nie.

Etrian Odyssey 2 Untold: Rycerz Fafnira

Seria Etrian Odyssey składa się z najlepszych gier z gatunku dungeon crawling. Podobnie jak Dungeon Encounters firmy Square Enix, gry Etrian Odyssey kładą duży nacisk na pętle rozgrywki, takie jak eksploracja i mapowanie lochów, walka turowa i zarządzanie oszczędnością pieniędzy gildią, a nie historią. Dlatego dziwne jest, że Edycja Rozszerzona Etrian Odyssey 2 dodaje tryb fabularny, który odwraca uwagę od głównego aspektu oryginalnej gry. Nie bez powodu firma ATLUS zdecydowała się wykorzystać podstawowe wersje dwóch pierwszych gier Etrian Odyssey w najnowszej kolekcji Etrian Odyssey Origins, a to dlatego, że „ulepszona” część Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight wydaje się bardziej dodatkiem wtórnym niż coś, co opiera się na mocnych stronach gry.

Etrian Odyssey Untold: Dziewczyna milenijna

Wszystko, co dotyczy ulepszonej wersji Etrian Odyssey 2, ma zastosowanie w ulepszonej wersji Etrian Odyssey Untold: The Millennium Girl, która koncentruje się również na treści fabularnej. Właśnie dlatego Dziewczyna Millennium przewyższa Rycerza Fafnira, ponieważ ta edycja rozszerzona na 3DS zdobyła w serwisie Metacritic o kilka punktów więcej niż jej oryginalna wersja.

Katarzyna: Całe ciało

Seria Catherine jest nieco skomplikowana. Z jednej strony rozgrywka oparta na łamigłówkach akcji, obsada dorosłych postaci i nadprzyrodzona fabuła sprawiają, że wydaje się ona stworzona dla starszych fanów Persony 4, z drugiej strony wiele osób sprzeciwiało się swobodnemu lekceważeniu postaci trans w oryginale wersja, a także ulepszona edycja Full Body. Z pewnością wiele osób uznało ekspresję płciową marginalizowanych postaci w obu wersjach Catherine za inspirującą. Jednak gra jest także doskonałym przykładem filozofii „więcej znaczy lepiej” firmy ATLUS w zakresie Edycji Rozszerzonych, zgodnie z którą przeładowanie gry większą liczbą historii i poziomów jest uważane za lepsze doświadczenie. Jednak większe nie zawsze oznacza lepsze, a ta dodatkowa zawartość pogarsza wrażenia z oryginalnej Catherine.

Źródło: www.ign.com