Recenzja Vampire Survivors – Arcydzieło na jeden kij


Odkąd gra trafiła do wczesnego dostępu na Steamie w grudniu zeszłego roku, kult Vampire Survivors rozrósł się i rozprzestrzenił swoją ewangelię daleko i szeroko. W ciągu ostatniego roku ta pozornie prosta gra rozwijała się dzięki stałemu strumieniowi bezpłatnych aktualizacji, dodających zadziwiającą głębię i zawartość. Fantastyczna rozgrywka i przekonujący system postępów w połączeniu z absurdalnie niską ceną sprawiły, że Vampire Survivors jest naprawdę godne polecenia. Ta tradycja jest kontynuowana w pełnej wersji gry, dzięki czemu ponad 50 godzin czystej rozkoszy grania jest dostępne dla szerszej publiczności.

Vampire Survivors zaczyna się dość prosto. Do poruszania się używasz tylko lewego drążka analogowego, a twoje ataki odbywają się automatycznie w regularnych odstępach czasu. Potwory zbliżają się bez przerwy ze wszystkich kierunków, podczas gdy ty omijasz szczeliny i upewniasz się, że znajdują się w twoim promieniu ataku. Wpływ Castlevanii jest wyraźny, gdy zaczynasz od bata i mierzysz się z przerażającymi stworzeniami z klasycznego horroru w grach, a także pomysłowymi oryginalnymi kreacjami. Jeśli wytrzymasz 30 minut, Śmierć natychmiast zaatakuje, ale możesz rozważyć „przebicie” poziomu.

Każda próba rozpoczyna cię na poziomie podstawowym, mając tylko początkową broń twojej postaci. Choć na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać niewystarczające, prawie wszystkie opcje ofensywne można zbudować tak, aby były niesamowite. Wystrzel wąż strażacki z nożami przed sobą, aby oczyścić drogę. Rozpuść kolonię nietoperzy, przedzierając się przez nie okrągłym polem czosnku. Schroń się w chmurze walczących kotów. Każdy rodzaj broni, jaki mogłem sobie wyobrazić, i kilka rzeczy, o których nigdy bym nie śnił, były na wyciągnięcie ręki.

Nieustannie podejmujesz decyzje, rozważając zalety i wady każdego losowego przedmiotu prezentowanego podczas procesu awansowania. Maksymalnie możesz mieć sześć broni strzelających jednocześnie oraz sześć akcesoriów modyfikujących broń i rozgrywkę, takich jak zwiększenie rozmiaru pocisków, skrócenie czasu odnowienia lub zwiększenie szybkości zdobywania doświadczenia. Co więcej, niektóre kombinacje broni i akcesoriów zapewniają ultrapotężne ewolucje, które mogą odwrócić bieg wydarzeń w najciemniejszej godzinie. Trudno wyrazić najwyższą satysfakcję, jaką odczuwasz, gdy niezrozumiała grad ataków sprawia, że ​​wrogowie nie mogą cię zranić, bez względu na to, jak bardzo starasz się kopnąć gniazdo szerszeni. Rzadko robię zrzuty ekranu lub nagrywam filmy z gier, w które gram, ale Vampire Survivors to tak wspaniały program oparty na twoich mądrych wyborach, że nie mogłem się powstrzymać przed udostępnieniem go.

Deweloper Poncle umiejętnie zbalansował wprowadzanie elementów do odblokowania, więc nigdy nie będziesz przytłoczony mieszanką broni i mocy, ale też nigdy się nimi nie zmęczysz. Zawsze do samego końca czeka na ciebie nowa postać, broń, akcesorium lub mechanika. Początkowo zniechęcająca lista celów zapewnia poczucie kierunku i zachęca do eksperymentowania poza strefą komfortu. W jednym biegu spieprzyłbym to lub źle potrząsnął opcjami awansu i umarł bez sprawdzania żadnych celów, ale w następnym miałbym doskonały bieg i wykonałem tuzin zadań. Odblokowania/osiągnięcia spadają w satysfakcjonującą lawinę uderzeń dopaminy. Nawet jeśli ci się nie powiedzie, nauczysz się czegoś i zdobędziesz więcej złota, aby odblokować trwałe ulepszenia w sklepie w grze.

Niemal każda zasada, którą poznajesz (w tym wiele mechanik opisanych powyżej) zostaje całkowicie wywrócona lub przekręcona w miarę postępów w grze. Vampire Survivors uwielbia określać Twoje oczekiwania i całkowicie je obalać. W kilku momentach wykrzyknąłem: „Co się do cholery dzieje? Czekaj, mogę to zrobić ten teraz?” Wszystko jest zbudowane tak, aby nie można było oprzeć się następnej rundzie. „Cóż, muszę zobaczyć, jak gra ta szalenie wyglądająca nowa postać”. „Co to za niepokojący nowy etap?” „Ta inna strategia musi zadziałać. To nie może czekać do jutra”.

Moim jedynym wahaniem w polecaniu go graczom Xbox jest niepożądana obecność błędów uruchamiania, które utrudniają odblokowanie etapu i osiągnięć dla niektórych i innych dziwnych szans. Do tej pory łatanie pomogło i mam nadzieję, że wkrótce będzie tak względnie bezproblemowe, jak wersje na PC.

Pomimo tych wczesnych niepowodzeń konsoli, Vampire Survivors szybko stało się jedną z moich ulubionych gier wszechczasów. Pomyśl o tym, jak chwytam cię za boki głowy i krzyczę: „Zagraj w Vampire Survivors, głupcze!”Źródło : https://www.gameinformer.com/review/vampire-survivors/single-stick-masterpiece