Star Wars Jedi: Survivor – recenzja gry | Grywalność, fabuła i personalizacja | Recenzja gry

Star Wars Jedi: Survivor – recenzja gry

Jeśli odczułeś niedosyt po zakończeniu gry w „Jedi: Upadły Zakon” z 2019 roku, mamy dla Ciebie dobre wieści. „Jedi: Survivor” kontynuuje tam, gdzie poprzednik się skończył, oferując więcej wszystkiego – od większej liczby poziomów dostosowywania postaci, przez większą ilość wrogów i bardziej zróżnicowane podejście do walki i łamigłówek, po rozwój postaci dla fascynującej obsady.

Jednakże, pomimo że niektóre opcje strukturalne i fabularne zaczynają się wyczerpywać, „Jedi: Survivor” jest krokiem naprzód we wszystkich istotnych aspektach. Gra uchwyciła wiele pomysłów tonalnych i tematycznych, które działają w tej fikcji, pomagając umocnić jej miejsce jako jednej z najlepszych w długiej historii gier Star Wars.

Solidne wprowadzenie i elastyczność stylu gry

Kiedy ponownie dołączamy do Cala Kestisa, nie ma cofania się w siłę, którego próbują niektóre kontynuacje gier akcji. Jest pełnoprawnym Rycerzem Jedi, ze wszystkimi mocami Mocy i sztuczkami z mieczem świetlnym, na które tak ciężko pracowałeś ostatnim razem, wciąż na swoim miejscu. Solidne wprowadzanie szybko przenosi się do akcji i historii, dzięki czemu czujesz się potężny i zdolny. Stamtąd rozszerza się elastyczność stylu gry dzięki nowym postawom szabli i wyposażeniu, które zapewniają wybór w konfrontacji z niebezpieczeństwami galaktyki.

Walka i pojedynki wymagają od Jedi cierpliwości, by opanować obronę. Imponujące jest zrównoważenie starć bitewnych w tak dużej grze, jak ta, tak aby stanowiły wyzwanie na każdym kroku, ale nowej przygodzie Cala udaje się to zrobić. Czeka na Ciebie szeroka gama groźnych wrogów, z których każdy wymaga obserwacji i przebiegłej pracy.

Personalizacja i nagrody

Personalizacja ma fundamentalne znaczenie w całej grze i jej systemach nagród, od poprawiania fryzur, kurtek i kolorów szabli po cechy i moce postaci. Obejmuje to zwiększenie własności na całym świecie dzięki możliwości ulepszenia kantyny o ogród, akwarium, nowych gości, a nawet utwory muzyczne. Czułem się zainwestowany w przygodę i ulepszenia, które znalazłem po drodze.

Fabuła i interakcje między postaciami

W swojej długiej kampanii „Jedi: Survivor” obiera początkowo meandrujący kurs, aby znaleźć fabułę, ale ostatecznie łączy się w opowieść o różnych ludziach szukających bezpiecznego domu. Chwilowe interakcje między postaciami i dialogi pomagają podnieść brak koncentracji, z pewnym melodramatem w najlepszych tradycjach fikcji Gwiezdnych Wojen. Rozróżnienie między miłością a przywiązaniem oraz niebezpieczeństwa związane z jednym i drugim często czają się w tle opowieści o Gwiezdnych Wojnach. Tym razem motywy te zajmują centralne miejsce, zapewniając niezapomniane i satysfakcjonujące rezultaty.

Podsumowanie

Deweloper Respawn Entertainment wyraźnie zastosował wyważone i przemyślane podejście do analizy tego, co zadziałało, a co nie w swojej ostatniej grze Star Wars, a „Jedi: Survivor” wydaje się godną próbą ewolucji. Oddaje magię Gwiezdnych Wojen, a także wszystko, co znajduje się w obecnym kanonie, i sama w sobie jest gwiezdną przygodą. Nadal przybijasz fantazję o byciu Jedi? Nie boli.

Źródło: Game Informer.