Recenzja historii piłki nożnej – gra dwóch połówek


Soccer Story to urocza gra fabularna przygodowa, która płynnie buduje radosną i często głupkowatą historię wokół czegoś tak prostego, jak kopanie piłki. Kataklizm eodpowietrznik powoduje soczostanie zbanowany, chyba że usankcjonuje go zła Soccer Inc. (z więcej niż kilkoma podobieństwami do prawdziwej gry FIFA), a ojciec naszego młodego bohatera zaginął podczas katastrofy. Rok później magiczna piłka uderza w życie naszego bohatera. Następnie pojawia się często głupia i zabawna opowieść o przywróceniu piłki nożnej światu, wypełniona antropomorficznymi bramkarzami pandami i złą korporacją piłkarską.

Gracze najpierw wyruszają do Soccertown, aby wykorzystać magiczną piłkę. Miasto jest skorupą samą w sobie. Stadion jest zamknięty, w mieście pojawiają się graffiti na bramkach w akcie buntu, a źli sędziowie Soccer Inc. nieustannie monitorują nielegalne mecze pięcioosobowe. Egzystencja w tym szalonym piłkarskim świecie jest zachwycająca, w dużej mierze dzięki swojej absurdalności.

Główna historia ustawia Leo lub Kaia, w zależności od tego, którego bliźniaka wybierzesz, na ścieżce wyzwolenia Soccertown, rekrutacji członków drużyny i wygrywania meczów piłki nożnej przed wyruszeniem do następnego obszaru. Kiedy twoja drużyna jest ustawiona i przykuwasz uwagę Soccer Inc., sprowadzając piłkę nożną z powrotem do Soccertown, odwiedzasz nowe obszary dla misji fabularnych i różnych zadań pobocznych. Odwiedzisz las, plażę, dziwaczną Strefę Zen wzorowaną na mitycznej, kwitnącej wiśni Japonii i nie tylko, podążając za formułą wkraczania na nowe tereny w celu odkrycia i wyzwolenia. Fajnie jest biegać z piłką nożną w każdym obszarze i satysfakcjonujące jest odblokowanie bramy do nowej strefy. Strefy nigdy nie przestają być mile widziane, zanim przejdziesz do następnej.

Motywacja do ciągłego odkrywania i wypełniania misji NPC jest ogromna, ale nigdy nie czujesz się ugrzęźnięty, ani misje nie są nużące; są zabawne i szybkie do wykonania. Poza tym rozmowa z postaciami niezależnymi zazwyczaj dostarcza komediowych jednolinijek godnych śmiechu.

W trakcie eksploracji i wykonywania zadań jesteś nagradzany monetami i medalami, które można wykorzystać do ulepszenia szybkości, strzelania, energii i siły twojego bohatera. Niektóre misje wręcz dają medale i ważne jest, aby ich szukać z dwóch powodów: Wpływają one na graczy w meczach i na bohatera podczas eksploracji. Jak w każdej dobrej grze fabularnej, ulepszanie statystyk gracza jest satysfakcjonujące.

Wiele misji łączy piłkę nożną w zabawny sposób, na przykład strzelanie do rekinów w celu ochrony pływających dzieci lub wślizgiwanie się krabów w celu uratowania osieroconego plażowicza. Trafienie piłką w poprzeczkę naśladuje rzeczywiste wyzwania, z jakimi mierzą się gracze na boiskach z całego świata. A niektóre zadania są wręcz dziwne; w pewnym momencie w Zen Zone gra zamienia się w turową grę RPG podczas walki z gigantycznymi grzybami. Te momenty sprawiają, że Soccer Story jest o wiele bardziej wciągająca niż zwykłe zadania związane z piłką nożną i nieustannie zanurza się w swojej dziwaczności. Jednak niektóre zadania, takie jak strącanie kokosów, mogą być irytujące, gdy biegasz w kółko w poszukiwaniu ostatecznego celu.

Gdy opuścisz przygodę i misje, Soccer Story słabnie. Chaos i niekonsekwencja ugrzęzły w rzeczywistych meczach piłki nożnej. Bieganie, by walczyć z graczami, jest wyczerpujące, a strzelanie wydaje się losowe. Zwiększenie szans na zdobycie bramki wymaga osłabienia tarcz bramkarzy, uczynienia z ładowanych strzałów ważnych, ale otwarcia się na manewry obronne, gdy jesteś nieruchomy.

Nawet po wlaniu ulepszeń do mojego głównego bohatera, bramkarze odbijali moje najlepsze strzały bez przerywania potu. Innym razem słaby strzał z drugiego końca boiska bez trudu wpadał do bramki. Ten brak spójności jest mylący i obciążający. Wydaje się, że jedynym ulepszeniem, które ma znaczenie, jest szybkość, ponieważ większość ulepszeń na boisku nie wydaje się mieć wpływu, a przegranie meczu po pozornie uzyskaniu przewagi jest frustrujące.

Jest poczucie pewnej kontroli, ale mecze mogą być tak losowe, że to odrażające. Znalazłem dobry rytm strzelania z bliska i wbijania zbiórek do domu w rogi bramki, co było bardziej nużące niż zabawne, i chciałem po prostu wyjść z meczu i wrócić do właściwej przygody. To nie jest dobry znak dla gry RPG opartej na piłce nożnej. Rywalizujesz również w wielu meczach jeden na jednego, ale dzięki podstawowej formule były one bardziej uzupełnieniem niż znaczącymi dodatkami. Faktyczna piłkarska część Soccer Story jest po prostu użyteczna i frustrująco niespójna, co jest kłopotliwe w porównaniu z resztą gry.

Podczas gdy Soccer Story to opowieść o pięknej grze, mecze piłki nożnej schodzą na drugi plan w stosunku do historii i eksploracji. Aspekty przygodowe i fabularne to świetna zabawa, zwłaszcza w przypadku piłki nożnej tak zintegrowanej ze światem, ale słabe mecze piłkarskie sprawiają, że nie jest to naprawdę świetna sportowa gra fabularna. Oparta na czarującym i humorystycznym przesłaniu gra Soccer Story zapewnia satysfakcjonującą przygodę i inny rodzaj gry w piłkę nożną, ale taką, która nie do końca zdobywa hat-tricka.Źródło : https://www.gameinformer.com/review/soccer-story/a-game-of-two-halves