PS5 Pro: ujawniono szczegóły procesora graficznego, 33,5 TF, 2,35 GHz, RDNA3, zwiększona kompatybilność.

Tygodnik DF Direct nr 161: Co nowego w świecie gier wideo

Szczegóły grafiki PS5 Pro

Nowy tydzień rozpoczyna się nowym odcinkiem DF Direct Weekly, który obejmuje tak różnorodne tematy, jak poprawa wydajności Starfield na Xbox Series X, najnowsze plotki na temat Switcha 2, nowe tytuły Capcom RE Engine wykorzystujące więcej śledzenia ścieżki i informacje o Procesor graficzny PlayStation 5 Pro, w tym maksymalne taktowanie 2,35 GHz.

Te szczegóły dotyczące grafiki PS5 Pro przyciągają naszą uwagę, ponieważ rzucają interesujące światło na nadchodzącą konsolę i mogą wyjaśnić niektóre pytania dotyczące wydajności procesora graficznego i kompatybilności wstecznej z istniejącą PS5.

Specyfikacje, które wyciekły z portalu deweloperów Sony, sugerują, że PS5 Pro ma 30 procesorów WGP (procesorów grupy roboczej), zapewniających wydajność 33,5 teraflopa. W porównaniu do standardowego modelu z 18 WGP oferującego równowartość 10,23 teraflopa, jest to wzrost o 227% na powierzchni, z tą różnicą, że te same dokumenty sugerują jedynie o 45% większą wydajność w grach.

Szczegóły dotyczące kompatybilności i wydajności

Jeśli chodzi o kompatybilność wsteczną ze standardowym PS5, pojawiło się pewne zamieszanie. Według ostatnich informacji z ujawnień deweloperów Sony, różnica w wydajności pomiędzy obiema konsolami wydaje się raczej minimalna. PS5 Pro może jednak zwiększyć maksymalną liczbę klatek na sekundę do 2,35 GHz, co stanowi znaczną przewagę nad modelem standardowym. Jednak fakt, że PS5 Pro może osiągnąć tę maksymalną liczbę klatek na sekundę, jest raczej rzadki i ogranicza się do niektórych konkretnych gier.

Ulepszenia techniczne

Struktura pamięci podręcznej nowego procesora graficznego PS5 Pro również ewoluuje, podobnie jak dodanie funkcji DirectX12 Ultimate, których brakowało w oryginalnej konsoli, takich jak sprzętowa obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania i dodatkowe funkcje dla hybrydowego MSAA.

Wreszcie, ulepszenia techniczne i dodatkowe funkcje PS5 Pro wyglądają obiecująco, zapewniając płynniejszą i wyższą jakość rozgrywki w porównaniu z poprzednikiem.

Źródło: www.eurogamer.net