Projektant dźwięku, Yuji Naka, aresztowany za domniemany wykorzystywanie informacji poufnych


Legendarny projektant Sonic i reżyser Balan Wonderworld, Yuji Naka, został aresztowany w Tokio w związku z dochodzeniem dotyczącym wykorzystywania informacji poufnych w związku z ujawnieniem gry Dragon Quest.

Według japońskiego serwisu informacyjnego FNN, w ciągu ostatnich 24 godzin były pracownik Square Enix, Taisuke Sazaki i jego przyjaciel Fumiaki Suzuki, zostali aresztowani pod zarzutem wykorzystywania informacji poufnych. W 2020 roku deweloper Aiming miał ogłosić swoją grę mobilną Dragon Quest Tact, a Sazaki i Suzuki podobno znali szczegóły gry, zanim została ona publicznie ujawniona. Para podobno kupiła z góry łącznie 162 000 akcji Aiming za około 47,2 miliona jenów (czyli ponad 335 000 USD) z zamiarem czerpania zysków z potencjalnie wyższej ceny akcji wynikającej z ogłoszenia Tact.

Yuji Naka jest teraz podejrzany o udział w tym skandalu. Jest oskarżony o zakup 10 000 akcji o wartości 2,8 miliona jenów (około 20 000 USD) w Aiming w tym samym celu, jakim jest czerpanie korzyści z ujawnienia Tact. Naka została zatrzymana przez prokuraturę okręgową w Tokio, a śledztwo jest w toku. Obecnie nie wiadomo, czy podejrzani nadal posiadają swoje udziały, czy też już je sprzedali.

To druga poważna kontrowersja, w którą Naka zaangażował się w tym roku. W kwietniu Naka publicznie skrytykował Square Enix na Twitterze za jego usunięcie ze stanowiska dyrektora Balan Wonderworld przed jego wydaniem, obwiniając Square za krytyczną porażkę gry. Ten wybuch nastąpił po zakończeniu pozwu, który wcześniej złożył przeciwko wydawcy. Naka jest najbardziej znany jako główny programista odpowiedzialny za oryginalne gry Sonic the Hedgehog dla Sega Genesis i Nights into Dreams.

[Source: FNN]Źródło : https://www.gameinformer.com/2022/11/18/sonic-designer-yuji-naka-arrested-for-alleged-insider-trading