Prezes Square Enix, Yosuke Matsuda, ustępuje ze stanowiska


Yosuke Matsuda, prezes i dyrektor przedstawicielski Square Enix, ustępuje ze stanowiska po 10 latach.

Oficjalne ogłoszenie mówi, że zostanie zastąpiony przez stosunkowo nowego Takahashi Kiryu, dyrektora firmy, który dołączył do Square w 2020 roku w ramach restrukturyzacji organizacyjnej. Proponowana zmiana zostanie poddana pod głosowanie na 43. Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w czerwcu. Powód zmiany Square Enix jest następujący:

W obliczu szybkich zmian otoczenia biznesowego otaczającego branżę rozrywkową, proponowana zmiana ma na celu przekształcenie zespołu zarządzającego w celu przyjęcia stale rozwijających się innowacji technologicznych i maksymalizacji kreatywności grupy Spółki w celu dostarczania klientom jeszcze lepszej rozrywki dookoła świata.

Matsuda został prezydentem w 2013 roku, zastępując Yoichiego Wadę w ramach masowej restrukturyzacji. Jego czas na szczycie może być postrzegany jako trochę rollercoaster. Nalegał na innowacje we flagowej serii Square, Final Fantasy, i wyraził zaangażowanie w przeróbkę i ponowne wydanie popularnych tytułów z wcześniejszego katalogu Square, takich jak Final Fantasy VII. Pod jego okiem MMO Final Fantasy XIV również stało się światowym fenomenem, chociaż firma jako całość w dużej mierze walczyła o osiągnięcie ogromnego sukcesu poza serią. W ostatnich latach głośne tytuły publikowane przez Square Enix, takie jak Marvel’s Avengers i Babylon’s Fall, miały rozczarowujące wydania, przy czym pierwszy przestał się rozwijać w tym roku, a drugi został zamknięty w tym tygodniu.

Być może najbardziej niesławny, Matsuda był również na czele burzliwych relacji Square z jego północnoamerykańskimi wydawcami zewnętrznymi, a mianowicie Crystal Dynamics i Eidos Montreal, których tytuły, takie jak trylogia restartu Tomb Raider, Deus Ex i Marvel’s Guardians of the Galaxy, były często uważane za komercyjne rozczarowania. Doszło do szczytu w maju ubiegłego roku, kiedy Square Enix sprzedał te studia i ich adresy IP firmie Embracer Group.

W ostatnim czasie Matsuda był również głośnym orędownikiem gier NFT i blockchain. W styczniu opublikował list szczegółowo opisujący nadchodzące inicjatywy firmy, w tym tworzenie gier wykorzystujących technologię blockchain.Źródło : https://www.gameinformer.com/2023/03/03/square-enix-president-yosuke-matsuda-is-stepping-down