Pozew przeciwko Activision oskarża Call of Duty League o bycie nielegalnym monopolistą

Gracze Call of Duty League wnoszą pozew przeciwko Activision Blizzard za „nielegalny monopol”

Activision Blizzard stoi obecnie przed pozwem złożonym przez dwóch profesjonalnych graczy Call of Duty League, którzy twierdzą, że liga e-sportowa stanowi nielegalny monopol, uniemożliwiający konkurencję i zmuszający graczy i drużyny do zgadzania się na „wymuszone” warunki finansowe.

Zaangażowani gracze i powody skargi

Obydwu graczom nie jest obcy profesjonalny świat Call of Duty. Hector „H3CZ” Rodriguez, prezes Optic Gaming, i Seth „Scump” Abner, drugi gracz w historii gier odnoszący największe sukcesy, domagają się od Activision Blizzard odszkodowania w wysokości 680 milionów dolarów. W skardze zarzuca się, że Rodriguez został faktycznie zmuszony do współpracy z inwestorami-miliarderami, aby spełnić żądania Activision dotyczące jednego z 12 pożądanych miejsc w lidze Call of Duty, co okazało się „niszczycielskie finansowo”.

Powody reklamacji

Przed utworzeniem w 2019 r. należącej do Activision Call of Duty League konkurencyjne turnieje Call of Duty były organizowane przez kilka organizacji, w tym GameStop i Major League Gaming. Zmieniło się to, gdy Activision przejęło Major League Gaming i utworzyło Call of Duty League, skutecznie zamykając wszystkie inne profesjonalne ligi i turnieje Call of Duty inne niż te obsługiwane przez samą Activision.

W skardze zarzuca się, że Activision wykorzystało swój monopol na e-sport w Call of Duty jako „wirtualną broń nuklearną”. W przeciwieństwie do profesjonalnych lig sportowych, Activision jest właścicielem samej gry i może w ten sposób ograniczyć graczom możliwość uzyskiwania przychodów ze źródeł zewnętrznych zatwierdzonych przez Activision.

Kwestionowane warunki finansowe

Aby wziąć udział w lidze, drużyny musiały zapłacić wpisowe w wysokości 27,5 miliona dolarów. Dodatkowo Activision uzyskuje 50% przychodów ze sprzedaży biletów, sponsoringu i innych źródeł przychodów. Graczom zakazano także marketingu treści Call of Duty na platformach takich jak Twitch czy YouTube i zmuszeni są przekazywać Activision potencjalnie lukratywne umowy sponsorskie. W skardze zarzuca się graczom i drużynom, że albo zaakceptowali warunki niekorzystne jedynie dla Activision i jej monopolisty, albo „całkowicie wycofali się z rynku”.

W jednej z dywizji ligi na początku tego roku doszło do masowych zwolnień, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość ligi. Overwatch League firmy Activision Blizzard, na której opierała się liga Call of Duty, przestała istnieć, a duża część działu e-sportu odpowiedzialnego za prowadzenie lig została zwolniona na początku tego roku.

Odpowiedź od Activision Blizzard

W oświadczeniu dla Bloomberga rzecznik Activision Blizzard stwierdził, że skarga „nie ma podstawy faktycznej ani prawnej” i że firma będzie stanowczo bronić się przed zarzutami. W zeszłym roku ta sama firma rozstrzygnęła pozew cywilny dotyczący praktyk antykonkurencyjnych z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Większość przychodów z tych lig generowana jest przez kasyna online, co jest nielegalne we Francji i innych krajach europejskich. Gracze neutralizują duże sumy pieniędzy. Po tym ogłoszeniu nasze zespoły inspektorów postanowiły pogłębić dochodzenie w sprawie tej ligi w celu wszczęcia postępowania sądowego. Odwiedź naszą oficjalną stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji!

Źródło: www.gamespot.com