Ouya – 10 lat! Mikrokonsola za 99 USD dla twórców gier. Towerfall – wielki sukces, brak trybu dla wielu graczy online.

Dzisiaj, 25 czerwca 2023 r., Ouya obchodzi swoje 10. urodziny. Ta niezależnie opracowana konsola, częściowo sfinansowana z kampanii na Kickstarterze, próbowała włamać się na rynek z nietypowym podejściem. Oferując mikrokonsolę za 99 USD, zbudowaną w architekturze Androida, Ouya obiecywała, że każdy, kto ma trochę wiedzy technicznej, może zacząć tworzyć gry na tę platformę. Mimo wielu kontrowersji i krytyki, Ouya stworzyła przystępną przestrzeń open source dla dziwnych dzieł.

Jednak Ouya upadła, ponieważ jej cel został już spełniony przed punktem sprzedaży. Oryginalne opakowanie Ouya zawierało nawet wkładki z hasłami typu „i tak zaczyna się rewolucja” lub „dziękuję za wiarę”. Siła Ouya tkwiła w jego małości. Wielka wizja twórców przełomu nigdy się nie spełniła, ale udało im się zbudować dość przystępną przestrzeń open source dla dziwnych dzieł.

Największym sukcesem Ouya był Towerfall, wieloosobowy wojownik. Najczęściej cytowaną skargą podczas premiery gry był brak trybu dla wielu graczy online. Siłą Towerfall jest szalona obsesja na weekend i okazjonalny mecz w kolejnych latach. W przeciwieństwie do praktycznie każdej większej gry wieloosobowej dostępnej obecnie na rynku, Towerfall nie może zakładać, że przejmie twoje życie. Z definicji jest mały, podobnie jak sama Ouya.

Chociaż Ouya pozwalała na naprawdę małe rzeczy na swojej platformie i stworzyła szereg samouczków programistycznych, jej wysokość była nieco wyższa. Wkrótce po uruchomieniu konsoli zespół Ouya rozpoczął kontrowersyjną kampanię finansowania o wartości 1 miliona dolarów. Rozpoczęte indies mogły otrzymać równowartość dolara za dolara w zamian za sześciomiesięczną umowę na czasową wyłączność.

Komputer osobisty zajął miejsce, które Ouya próbowała przejąć. Przenośne komputery PC, takie jak Steam Deck i ROG Ally, są stosunkowo łatwe do opracowania. Warto też pamiętać, że Steam Deck to najnowszy, odnoszący największe sukcesy rozdział w długiej linii prób Valve, by włamać się do produkcji sprzętu.

Ouya nie jest jedyną małą konsolą z wielkimi marzeniami, którą można wyrzucić na śmietnik historii. Ale podobnie jak wszystkie inne konsole, Ouya wskazuje alternatywne historie i alternatywne przyszłości. Możesz teraz zhakować swoją Ouyę, aby połączyć ją z nowym, zarządzanym przez społeczność serwerem, aby pobierać gry i grać w nie. Po całej swojej historii pozostaje mały, niezależny i żywy.

Źródło: https://www.gamespot.com/articles/the-ouya-dared-to-imagine-an-independent-game-console/1100-6515453/?ftag=CAD-01-10abi2f.