Odkryj Cocoon, genialną i wciągającą grę logiczną!

Cocoon: genialna gra logiczna do odkrycia

Cocoon to gra logiczna, o której trudno mówić, nie widząc jej w akcji. Ta przyjemna gra przygodowa z łamigłówkami została stworzona przez jednego z twórców innych klasyków łamigłówek, takich jak Limbo i Inside, co sprawia, że ​​jej wysoki poziom pomysłowości nie jest zaskakujący. Mimo to jest to gra, która delikatnie warstwuje poziom trudności i prowadzi cię w naturalny sposób do rozwiązań, nigdy nie będąc zbyt wyraźnym przewodnikiem, jednocześnie dając ci wystarczającą ilość wskazówek, aby każde rozwiązanie wydawało się zasłużone i satysfakcjonujące.

Głównym założeniem Cocoon jest wykorzystanie różnych kul, z których każda zawiera unikalny świat, do którego możesz wchodzić i wychodzić według własnego uznania. Po wejściu do środka masz za zadanie eksplorować zupełnie nowy obszar z własnymi łamigłówkami tematycznymi. Jednakże, opuszczając świat, możesz nosić na plecach odpowiednią kulę, którą właśnie odkryłeś i korzystać z jej nieodłącznej zdolności do poruszania się po świecie.

Każdy ze światów Coccon ma swój własny motyw, ale także własną zdolność, którą odblokowujesz po pokonaniu odpowiedniego bossa. Na przykład zabarwiony na pomarańczowo pierwszy świat zawiera łamigłówki skupione wokół niewidzialnych platform, które można przekroczyć tylko po obserwacji z określoną mocą. Krótko po pokonaniu bossa świata moc ta zostaje przeniesiona poza świat, w którym wcześniej istniała, umożliwiając teraz przejście przez niewidzialne przejścia, niosąc ten konkretny świat na plecach.

Później inny świat daje ci możliwość zmiany stanu słupów wody wokół ciebie, przekształcając je z nieprzezroczystych bloków w możliwe do przebycia ciecze, które mogą przenosić cię pionowo do nowych obszarów.

To wtedy cienka linia pomiędzy tym, co istnieje w jednym świecie, a tym, co istnieje we wszystkich innych, zaczyna się zacierać. Zaczynasz zauważać, że przełączanie tego stanu na świecie może zmienić stan kolumn zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co stanowi wyzwanie dla prawidłowego użycia go w świecie, aby wpłynąć na świat zewnętrzny.

Wszystkie te małe światełka służą ostatniej trzeciej części Cocoon, gdzie naciąga ona ustalone zasady i prosi o zebranie ich wszystkich razem. W tym momencie masz kontrolę nad wieloma różnymi sferami, którymi musisz regularnie żonglować, aby móc robić postępy w świecie zewnętrznym.

Do tego czasu zachowywali się odrębnie, ale po zdobyciu ostatecznej umiejętności w grze szybko widać, jak łatwo jest przełamać wspólną logikę między nimi, aby rozwiązać problem.

Zaczyna się od przełącznika, który jest aktywowany poprzez wystrzelenie go w świecie, który aktywuje platformę, ale musi zostać ponownie aktywowany później bez drugiego strzału.

Zajmuje to trochę czasu, ale wkrótce zorientujesz się, że pojedynczy strzał może rozprzestrzenić się w górę przez kombinację kul, co pozwala na wystrzelenie go głęboko w określonym kierunku, aby wykorzystać odblaskowe powierzchnie, które pojawiają się na wyższych poziomach jako pocisk używa portali do podróżowania w górę.

Ta świadomość jest urzekająca nie tylko dlatego, że na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt nieprawdopodobna, aby zadziałała, ale także dlatego, że w miarę rozwoju sytuacji tak dobrze przylega do domniemanej logiki.

Nie chodzi o to, że Cocoon zaskakuje tym zwrotem akcji w końcówce gry, ale raczej o to, że potencjał ten jest tak ostrożnie wykorzystywany przez cały czas, że nie pozbawia to chwili jego świetności.

Zawsze pojawia się sugestia, że ​​każdy z tych światów ma ze sobą więcej wspólnego, niż początkowo zakładano, zwłaszcza gdy natkniesz się na lokalizacje, które wydają się służyć bezpośredniemu celowi twojego bieżącego celu.

Powrót do tych miejsc i wreszcie poznanie ich znaczenia otacza każdy mały świat i sprowadza go z powrotem do miejsca, w którym zaczął, nadając każdemu zakątkowi poczucie ważności, dzięki czemu każda poprzednia obserwacja jest wartościowa i satysfakcjonująca.

Sposób, w jaki Cocoon w dalszym ciągu wykorzystuje tę kombinację sfer, jest jeszcze trudniejszy do jasnego ułożenia i lepszy do osobistego doświadczenia, ale wystarczy powiedzieć, że każda z nich wywołała u mnie radość przed telewizorem, zdumiony, że Cocoon miał głębokość tworzenia czegoś, co wydawało się możliwe są absurdalnie złożone rozwiązania w ramach wąsko zaprojektowanych parametrów.

Sprawienie, że gracz poczuje się jak geniusz, to sztuka, a jednocześnie uniknąć pułapki w postaci łamigłówek, które są zbyt skomplikowane, aby były satysfakcjonujące, ale Cocoon to jedna z rzadkich sytuacji, w których znalezienie równowagi wydaje się łatwe.

To zaskakująco pewna gra logiczna z wyjątkową pętlą, która nieustannie oferuje nowe sposoby rozszerzania zestawu zasad, ale nigdy nie pozostaje zbyt długo. Z pewnością w 2023 roku było dużo większych, bardziej kinowych momentów w grach, ale trudno mi będzie zapomnieć skromną radość z rozwiązywania zagadek w Cocoon.

Źródło: www.gamespot.com