Nowy emulator PS2 na PS5: rozczarowujący, ale obiecujący

Możliwość grania w wybrane klasyczne gry na PS2 w natywnych aplikacjach na PS5 jest teraz częścią oferty PS Plus Premium dzięki magii emulacji. Pierwsze klasyczne gry emulowane przez PS2 pojawiły się w nowych poziomach PS Plus w 2022 r., ale występowały w nich poważne problemy utrudniające ich rekomendowanie, w tym problemy ze zgodnością z PAL/NTSC, wadliwe opcje skalowania i dostarczanie w kontenerze aplikacji PS4. Sony ma szansę zapewnić znacznie lepsze wrażenia z natywnych aplikacji na PS5, ale poprawiona oferta rozczarowuje pomimo wyboru kilku dużych gier, w tym Sly Cooper, Tomb Raider: Anniversary i Star Wars: The Clone Wars.

Brak ostrożności w emulacji

Sednem problemu wydaje się być brak dbałości o emulację, przy czym niektóre z tych samych problemów, które zauważyliśmy w przypadku nierozwiązanej wersji emulatora PS4 dwa lata później, a także nowe problemy, jak John i Rich podkreślili to w ostatni odcinek DF Direct.

Możliwe ulepszenia, ale problemy z wdrażaniem

Chociaż te wersje nie są całkowicie pozbawione zalet, możliwe jest granie w gry na PS2 z natywnymi menu PS5, które umożliwiają ulepszenia gry, takie jak przewijanie do tyłu lub zapisywanie, niestandardowe sterowanie i swobodny wybór między wersjami NSTC lub PAL, dodając opcje powitalne. Problem polega na tym, że wdrożenie tych pomysłów często rozczarowuje, a nawet szkodzi przyjemności z gry.

Problemy z emulacją i jakością obrazu

Zacznijmy od ustawień wstępnych. W Tomb Raider: Anniversary możesz wybrać jedną z czterech opcji: obraz domyślny, nowoczesny (który miażdży czerń), klasyczny salon gier (który dodaje nieprzekonujący filtr CRT) i nowoczesny salon gier (który dodaje nieco inny filtr CRT, ale nieprzekonujący).

Jeśli chodzi o raporty dotyczące skalowania wideo, są one znacznie gorsze. Chociaż doniesienia o tym, że rozdzielczość nie uległa zmianie w porównaniu z oryginałem na PS2, są bezpodstawne, łatwo popełnić ten błąd, ponieważ obraz wyjściowy jest przeskalowany, przez co wygląda tak samo rozmazany jak oryginał. Jest to szczególnie widoczne w przypadku elementów interfejsu, takich jak tekst, który jest zasobami PS2, ale rozciągnięty (z pominięciem pikseli anamorficznych używanych na oryginalnym sprzęcie) i przeskalowany za pomocą prostego filtra dwuliniowego, aby uzyskać niejasny wynik.

Różnice w wydajności i problemy techniczne

Oprócz tych tematów istnieją również pewne drobne różnice w działaniu tych gier. Naprawiono niektóre przypadki spowolnienia na oryginalnym sprzęcie – Sly Cooper działa w 30 klatkach na sekundę na PS5. Jednak w tej samej grze występują problemy, takie jak poziom odtwarzany bez muzyki.

Przetestowaliśmy także aktualny stan emulacji PSP na PS5, w tym Daxter i Lego Star Wars 2: The Original Trilogy. W Daxter zauważyliśmy nieregularne i nierówne dostarczanie klatek, a podobne lub gorsze problemy z synchronizacją klatek zauważyliśmy w innych wersjach PSP na PS Plus.

Ostatecznie trudno zaakceptować wysiłki Sony, skoro społeczność sprzętu retro wspólnie rozwiązała wiele problemów, w tym opracowała szereg naprawdę skutecznych metod i filtrów zwiększania skalowania, których naprawdę chcesz używać.

Źródło: www.eurogamer.net