Najlepsze gry planszowe dla 2 graczy (2023)


Nie potrzebujesz dużej grupy przyjaciół, aby świetnie się bawić przy wielu najlepszych grach planszowych. Jest mnóstwo świetnych gier planszowych dla zaledwie dwóch graczy. Poniżej znajdziesz nasze typy najlepszych gier planszowych dla 2 graczy — od par na randkę po rodzica spędzającego czas z dzieckiem i wszystko pomiędzy.

W rzeczywistości jest tak wiele gier, które są przyjemne z dwoma, że ​​nie moglibyśmy wymienić ich wszystkich. Zamiast tego podzieliliśmy je na trzy kategorie, abyś mógł znaleźć taką, która odpowiada Twojemu nastrojowi: szybka, współpracująca i rywalizująca. Wiele z tych gier obsługuje więcej graczy, ale gra się doskonale, gdy tylko dwóch jest przy stole.

A jeśli szukasz więcej rekomendacji, sprawdź nasze listy najlepszych gier planszowych dla dorosłych i najlepszych gier planszowych dla dzieci.

TL;DR Najlepsze gry planszowe dla 2 graczy

Szybkie gry

Są łatwe do skonfigurowania i grania w mniej niż 30 minut. Idealny na drzemkę dziecka lub zabicie trochę czasu z przyjacielem lub ukochaną osobą bez zajmowania całego wieczoru.

Radlands

Radlands wyszedł z pustkowi i spotkał się z ogromnym uznaniem krytyków. Gracze otrzymują losowo wybrane trzy karty obozów, których muszą bronić napromieniowanymi wojownikami i kartami wydarzeń ze swoich rąk, jednocześnie atakując obóz wroga. Karty kosztują jednak wodę, a zasoby są bardzo ograniczone, co oznacza, że ​​musisz zrównoważyć odrzucanie kart, aby uzyskać krótkoterminowe premie w porównaniu z wydatkami, aby umieścić je w swoich liniach bitewnych. Napięta, tematyczna i bogata w taktyki Radlands zapowiada się na klasyczną grę planszową.

Schotten Totten

Schotten Totten

Teoretycznie Schotten Totten widzi, jak ustawiasz członków szkockiego klanu, reprezentowanego przez znakomitą kreskówkową grafikę, do pojedynku frakcyjnego. W praktyce przypomina to bardziej pokera, gdy próbujesz zebrać trójki kolorów lub liczb, które przypisujesz do jednej z dziewięciu flag. Sekret Schotten Totten polega na tym, że musisz zacząć grać, zanim zbierzesz kompletne zestawy. To sprawia, że ​​każda odkryta karta i każda wyciągnięta karta to agonia oczekiwania, w którym blef i wyczucie czasu są wszystkim. To dobra gra, ale jeszcze lepiej, możesz także użyć kart do grania w pokrewną grę dla 2 graczy, Lost Cities (zobacz ją na Amazon).

Jaipur

Jaipur

Gry handlowe zwykle działają najlepiej z wieloma graczami, więc trzeba się trochę targować. Jaipur rozwiązuje ten problem eleganckim systemem ekonomicznym. Jako indyjski kupiec chcesz zbierać towary, takie jak tkaniny, złoto i herbata, aby sprzedawać je hurtowo. Ale rynek charakteryzuje się malejącymi przychodami. Stwarza to ciągłe napięcie między gromadzeniem towarów a wczesną sprzedażą, aby uzyskać najlepsze ceny i odmówić ich przeciwnikowi. Z innymi inteligentnymi, zazębiającymi się mechanikami, Jaipur jest śliskim klientem. Za każdym razem, gdy poczujesz, że opanowałeś go do perfekcji, ujawnia nowe sztuczki: nagradza więc powtarzanie gry przeciwko tej samej osobie.

Paryż: La Cité de la Lumiere

Paryż: La Cité de la Lumiere

Piękny motyw, ukazujący piękno Paryża z przełomu wieków za pomocą nowo odkrytych świateł elektrycznych, znajduje się na szczycie tej sprytnej abstrakcji dla dwóch graczy. Najpierw gracze muszą zbudować planszę z serii kafelków, starając się ułożyć kształty w swoim kolorze lub wspólnym kolorze fioletowym, których będą mogli użyć w drugiej fazie. Wydaje się, że umieszczają budynki, dlaczego mogą pominąć kafelek planszy, aby zebrać, jak najbliżej jak największej liczby lamp ulicznych, aby zdobyć punkty. To prosta koncepcja, dopracowana do wymagającej i wciągającej perfekcji.

Gry kooperacyjne

Te kooperacyjne gry planszowe są wyzwaniem i tylko ci, którzy pracują razem, mogą liczyć na zwycięstwo. Poza tym nie pozwolą ci iść do łóżka wściekłego na siebie.

Horror w Arkham: gra karciana

Horror w Arkham: gra karciana

Na rynku jest wiele gier opartych na HP Lovecraft. I wielu współpracuje. W końcu, jeśli masz zamiar zwariować w obliczu niesamowitych, wielowymiarowych horrorów, najlepiej zrobić to z przyjacielem. To jest najlepsze z nich, a jako bonus jest dość szybkie i proste. Każdy gracz tworzy talię dla swojej postaci z dostarczonych kart. Następnie odnajdujesz zapomniane sekrety i pokonujesz horrory w scenariuszach, które łączą się w kampanię fabularną. Liczne rozszerzenia dodają nie tylko więcej opcji kart, które można dodać do talii, ale także nowe przerażające scenariusze, które można pokonać… lub zwariować, próbując.

Mgła miłości

Mgła miłości

W grach kooperacyjnych nie walczysz ze sobą. W Fog of Love o nic nie walczycie: jesteście parą, rozgrywającą romantyczny związek. Każdy gracz buduje postać z wybranych kart cech, cech i zawodów. Ci następnie informują, czego chcą i jak się zachowują w scenach, które składają się na każdą grę. Ale jest pewien haczyk: cechy muszą pozostać ukryte, aby partnerzy, podobnie jak w prawdziwym świecie, mogli mieć konkurencyjne cele. Każda sztuka rozkwita w złożoną historię, która może prowadzić do miłości lub utraty lub czegoś pomiędzy. Ich subtelność i realizm rekompensują brak dobrze zdefiniowanych warunków wygranej.

Wyspa Duchów

Wyspa Duchów

Jeśli kiedykolwiek sympatyzowałeś ze słabszym, Spirit Island jest dla Ciebie. Jako starożytne duchy Twoim zadaniem jest pomóc rdzennym wyspiarzom oprzeć się inwazji. Jednak wzrost potęgi na tyle, by odeprzeć kolonistów, jest powolny. Rozwijanie zdolności swojego ducha uzależnia, ale aby wykorzystać swój potencjał, musisz poradzić sobie z tymi nieznośnymi odkrywcami. W każdej turze będziesz musiał przeznaczać cenną energię i działania na niszczenie ich żołnierzy i miast. Trwa to zbyt długo, a ich ekspansja zniszczy krajobraz, powodując przegraną. To ciężka gra zarówno pod względem zasad, jak i głębi, ale doskonale łączy niezwykłą mechanikę z niezwykłym motywem.

Śpiący bogowie

Śpiący bogowie

Jeśli szukasz jednego tytułu, w którym możesz się zanurzyć i cieszyć się tworzeniem własnej narracji, nie szukaj dalej niż Śpiący bogowie. To gigantyczna gra, w której poprowadzisz załogę małej łodzi zagubionej w dziwnym i egzotycznym wymiarze i próbującej wrócić do domu. Z jednej strony jest to gra o przetrwanie, w której musisz zebrać załogę i zasoby w niebezpiecznych starciach, starając się utrzymać wszystkich przy życiu. Z drugiej strony jest to gra narracyjna, z rozgałęzioną historią, wskazówkami i łamigłówkami, które sprytnie wpływają na mechaniczną strategię przetrwania. Jeśli uda ci się dotrwać do końca, dodatkowe sztuki opowiedzą zupełnie inną historię.

Gry konkurencyjne

Rywalizacja, w której idziesz w górę, gdy drugi gracz spada, może wydawać się podła i niesprawiedliwa. Na szczęście wiele projektów gier planszowych znalazło sposoby, aby pary mogły rywalizować bez okrucieństwa.

JINSZ

JINSZ

Nie, nikt nie kichnął. YINSH to najlepsza z serii abstrakcyjnych gier znanych (oczywiście!) jako projekt GIPF. Nie, też nie wiem. Zignoruj ​​nazwy i zamiast tego utknij w tym fascynującym wyzwaniu. Gracze toczą łeb w łeb na sześciokątnej planszy, przesuwając pierścienie, które pozostawiają po sobie znaczniki. Aby wygrać, musisz stworzyć łańcuchy w swoim kolorze, ale poruszające się pierścienie zmieniają kolor na czarny i biały. Musisz więc zaplanować wzorce z wyprzedzeniem, aby uzyskać te połączenia. Z kilkoma pierścieniami w grze, YINSH tka niepokojące sieci w twojej głowie, ale kiedy ukończysz łańcuch, tracisz pierścień. Ten elegancki zwrot akcji sprawia, że ​​strategia jest łatwiejsza, ale wygrywanie jest trudniejsze, a wyczucie czasu jest częścią taktyki.

Wyścig po Galaktykę

Wyścig po Galaktykę

Ikony w tej grze na początku wyglądają jak obcy język, ale Race for the Galaxy jest szybkie i wciągające. Chodzi o zbudowanie międzygalaktycznego imperium z planet, kosmitów i technologii, które masz w ręku. Haczyk polega na tym, że nie zawsze masz kontrolę nad tym, jakie karty możesz zagrać, ponieważ gracze wybierają, jakie fazy gry mają być wykonywane w każdej turze. To sprawia, że ​​​​wszystko staje się trudnym aktem równoważenia, z tysiącem rzeczy do zrobienia, które wpływają na twoje ograniczone działania. Wybierz odpowiednie priorytety i skonstruuj odpowiednie kombinacje kart, a Twoja nagroda to nie tylko wygrana. To prawdziwe poczucie wzrostu i rozkwitu społeczeństwa urodzonego w kosmosie.

Niezrównany: bruk i mgła

Bruk i mgła

Jeśli masz ochotę na odrobinę bezkompromisowej, bezpośredniej walki, nie znajdziesz nic lepszego niż seria Unmatched. Każde pudełko zawiera zestaw unikalnych postaci z własną specjalną mocą i talią kart, za pomocą których można atakować, bronić się i wykonywać specjalne ruchy. Gra polega na łączeniu ruchu taktycznego na ciasnej planszy z zarządzaniem ręką w celu budowania potężnych łańcuchów kart. Pomimo różnorodności, podstawowe zasady są proste i można się ich nauczyć w ciągu kilku minut. Cobble and Fog to jak dotąd najlepszy zestaw, z czterema postaciami z literatury gotyckiej do zabawy, ale wszystkie pudełka można ze sobą łączyć, aby uzyskać jeszcze więcej opcji. Zobacz naszą recenzję Unmatched: Cobble and Fog, aby uzyskać więcej informacji.

Watergate

Watergate

Istnieje cały gatunek gier, w których gra w karty odtwarza kluczowe wydarzenia z prawdziwego życia w celu zbadania alternatywnych historii. Większość z nich jest długa i skomplikowana, ale Watergate sprawia, że ​​ich napięcie i szczegółowość są dostępne dla każdego gracza. Jeden gracz reprezentuje Nixona, drugi Washington Post, ponieważ każdy z nich gra w karty, próbując połączyć lub zablokować połączenia w sieci dowodów i świadków łączących prezydenta ze słynnym skandalem. Wielorazowe karty i huśtawka mechaniki wspomagającej zapewniają dużą głębię i wartość powtórki, a także emocje związane z próbą splotu sieci.

Aby uzyskać więcej pomysłów, zapoznaj się z naszym zestawieniem najlepszych gier planszowych z ciekawostkami i najlepszymi grami planszowymi typu roll and write.Źródło : https://www.ign.com/articles/best-2-player-board-games