Kiedy data premiery gry nie jest datą premiery?Nazwij mnie starym wariatem, jeśli musisz, ale w moich czasach „data premiery”, znana również jako „pierwszy dzień”, była dniem, w którym gra trafiła do szerokiej publiczności, aby kupić i zagrać po raz pierwszy. Chcesz kupić i zagrać wcześniej, nawet jeśli pieniądze nie grają roli? Przepraszamy, nie możesz: nie został jeszcze wydany! To dosłownie oznacza słowo „niewydany”. Jednak w ostatnich latach ta prosta, pozornie niekontrowersyjna koncepcja została w jakiś sposób przekręcona, by oznaczać coś innego – a mianowicie, cokolwiek chce to oznaczać dział marketingu wydawcy. Za odpowiednią cenę możemy teraz kupować i grać w niektóre gry, o których wydawcy mówią nam – z poważną miną – nie będą miały swojego „pierwszego dnia” jeszcze przez kilka dni. Ta cyniczna zabawa z datami premiery, które od dawna były praktycznie wakacjami dla graczy, które nas ekscytuje i na które czekamy jako pierwsza szansa na zagranie w długo wyczekiwaną grę, jest manipulacją, a w niektórych przypadkach wręcz zwodniczą.

Żeby było jasne, nie mam większego problemu z praktyką wypuszczania dołączonego wydania gry po wyższej cenie przed udostępnieniem tańszej wersji samodzielnej. Nie mam ochoty zarabiać na entuzjazmie graczy, aby grać jako pierwsi, ale są dobre powody, aby robić to w ten sposób: zapobiega to przeciążaniu serwerów, ponieważ wszyscy je zaleją naraz, a programiści mogą zauważyć i rozwiązać problemy, zanim większość ludzi zacznie grać. To może pomóc wszystkim w płynniejszym uruchamianiu gier.

Moja skarga jest taka, że ​​wydawcy nie mówią o tym otwarcie i zamiast tego przekazują nam pełne „alternatywne fakty” na temat tego, kiedy gra została, a kiedy nie została wydana. To nic nowego – fałszywe daty premier są coraz bardziej powszechną praktyką od prawie dekady, a większość głównych wydawców w pewnym momencie wykorzystało tę technikę, w tym EA, Microsoft, Sony i Ubisoft. Na przykład do dziś EA twierdzi, że FIFA 23 nie została wydana do 29 września… chyba że „zamówiłeś” przedpremierową edycję Ultimate za 150 USD, w którym to przypadku uzyskałeś pełny dostęp do całej jej zawartości trzy dni wcześniej. Podobna sytuacja miała miejsce z Madden NFL 23, który według EA wyszedł dopiero 19 sierpnia – ale jeśli zapłacisz za 100 $ All-Madden Edition, możesz zacząć grać 16 sierpnia w dniu… minus trzy?

Fałszywe daty wydania są coraz bardziej powszechną praktyką od prawie dekady.


Twierdzę, że jeśli zapłacę pieniądze i od razu otrzymam grę, w którą mogę zagrać, „preorder” zostanie usunięty z „przedsprzedaży”. Jesteś po prostu stary, kupując grę, która jest w sprzedaży praktycznie na całym świecie. To są przykłady próby użycia języka marketingowego, aby nakłonić Cię do przekonania, że ​​dzięki wyższej cenie otrzymujesz coś wartościowego. Kiedy jednak to zepsujesz, ta forma „wczesnego dostępu” (nie mylić z tym, jak używa go Steam) jest tylko „wczesna” w stosunku do oficjalnej daty wydania przez wydawcę. Ale jeśli podana data premiery nie jest rzeczywisty data premiery według jakiejkolwiek rozsądnej definicji, wtedy wcześniejsza data wcale nie jest „wczesna”; to jest prawdziwy Data wydania. Późniejsza data jest po prostu wtedy, gdy ludzie mogą kupić tę samą, już wydaną grę bez dołączania dodatkowych rzeczy, za które nie chcą płacić. W efekcie jest to dzień, w którym gra zostaje przecena do 70 USD po tym, jak została wcześniej wydana w ramach pakietu 100 USD.

Podobne problemy wynikają z używania terminów takich jak „dzień pierwszy”, które stają się jeszcze bardziej etycznie mętne, gdy wprowadza się małpy w daty wydania. „Zagraj w pierwszy dzień w Game Pass” ma wyraźnie na celu zachęcenie ludzi do zarejestrowania się w doskonałej usłudze Xbox, a jedyną rozsądną interpretacją tej obietnicy jest to, że będziesz mógł zagrać w tę grę już pierwszego dnia jest dostępny publicznie. Jednak w niektórych głośnych przypadkach nie to otrzymujemy za naszą opłatę abonamentową. Na przykład oficjalna data premiery gry Forza Horizon 5 to 9 listopada 2021 r., kiedy pojawiła się ona w Game Pass – ale edycja Premium była dostępna dla wszystkich od 5 listopada za 100 USD. Podobnie Back 4 Blood został udostępniony „Dzień pierwszy w Game Pass” 12 października 2021 r. – ale dla każdego, kto jest wystarczająco entuzjastyczny, aby zapłacić 90 USD, prawdziwy dzień był w rzeczywistości 7 października. Można było zapłacić 85 USD za edycję MVP MLB: The Show 22 i grał 1 kwietnia 2022 r., albo można było poczekać jeszcze cztery dni na uruchomienie „Day one on Game Pass” 5 kwietnia.

Argumentem, na którym opierają się wydawcy, jest to, że ta wersja gry – standardowa edycja detaliczna, która nie zawiera żadnych DLC ani innych bonusów – nigdy wcześniej nie została wydana na własną rękę, a zatem jest to pierwszy dzień tej konkretnej edycji. Myślę, że większość ludzi zgodziłaby się z tym, że choć ta mrożąca krew w żyłach logika może usatysfakcjonować sędziego w fałszywym procesie reklamowym, jest to dość nieprzyjemne i rażąco nieszczere dla każdego, kto po prostu chce jak najszybciej zagrać w grę, którą się ekscytuje.

Co gorsza, sprawy stają się coraz bardziej zagmatwane. Kiedy była data premiery Call of Duty: Modern Warfare 2? Jeśli wejdziesz na stronę Activision, dowiesz się, że wyszło 28 października. Ale jest to sprzeczne z faktem, że każdy, kto „zamówił w przedsprzedaży”, mógł pobrać i zagrać przez całą kampanię dla jednego gracza od 20 października; to tryb dla wielu graczy, który miał zostać uruchomiony 28 lutego. Można przekonująco argumentować, że Modern Warfare 2 nie było w pełni wydany do czasu pojawienia się trybu wieloosobowego, ale nie dlatego, że jego wydanie nie było wyraźnie w toku od tygodnia wcześniej.

To prawda, uważam, że ta szykana jest szczególnie irytująca, ponieważ częścią mojej pracy jest prowadzenie listy nadchodzących gier i ich dat wydania w celu uzyskania recenzji. Ale jeśli uważam to za mylące, jestem całkiem pewien, że fani tacy jak ty też. Co więcej, jest to obraźliwa zuchwałość. Jest na tym samym poziomie, co mówienie ci, że niebo nie jest błękitne, a woda nie jest mokra, albo że dziki borsuk jest nadal bezpiecznie w swojej klatce, mimo że ten sam borsuk żarłocznie gryzie twoją nogę.Źródło : https://www.ign.com/articles/when-is-a-games-release-date-not-a-release-date