John Madden, trener NFL Hall of Fame, nadawca i nazwisko kryjące się za Madden NFL Football, zmarł w wieku 85 lat


John Madden, trener Hall of Fame NFL, legendarny nadawca i nazwisko stojące za Madden NFL Football, zmarł w wieku 85 lat.

Jak donosi NFL.com, Madden niespodziewanie zmarł we wtorek, 28 grudnia, ale nie podano dalszych przyczyn.

Źródło zdjęcia: David Dermer/Diamentowe obrazy/Getty Images

„W imieniu całej rodziny NFL składamy kondolencje Virginii, Mike’owi, Joe i ich rodzinom” – powiedział w oświadczeniu komisarz NFL Roger Goodell. „Wszyscy znamy go jako trenera Hall of Fame Oakland Raiders i nadawcę, który pracował dla każdej większej sieci, ale przede wszystkim był oddanym mężem, ojcem i dziadkiem.

„Nikt nie kochał futbolu bardziej niż trener. NFL, czym jest dzisiaj”.

John Madden urodził się w Austin w stanie Minnesota 10 kwietnia 1936 roku i szybko stał się gwiazdą futbolu. Został powołany do draftu w 21. rundzie NFL w 1958 roku do Philadelphia Eagles, ale podczas swojego pierwszego obozu treningowego doznał kontuzji kolana i nigdy nie miał okazji zagrać w NFL.

Choć jego marzenie o grze w NFL skończyło się wcześniej, niż się spodziewał, szybko odnalazł miłość do coachingu. Karierę trenerską rozpoczął w 1960 roku jako asystent trenera w Allan Hancock College i szybko przejął obowiązki głównego trenera w 1962 roku. Przeniósł się do San Diego State, zanim w końcu został zatrudniony w NFL przez Ala Davisa jako trener linebackers w Oakland. Najeźdźcy w 1967 roku.

W 1969 został awansowany na głównego trenera Raiders i został najmłodszym trenerem NFL w tym czasie w wieku 32 lat. Przez cały czas, gdy był głównym trenerem Oakland Raiders, rekord Maddena wynosił 103-32-7 w sezonie zasadniczym i 9-7 w play-offach. Wygrał swój pierwszy i jedyny Super Bowl 9 stycznia 1977 roku, a dwa lata później wycofał się z pracy jako trener. W 2006 roku Madden został wprowadzony do Pro Football Hall of Fame.

Chociaż miał długą i pełną sukcesów karierę w nadawczym, który przyniósłby mu 16 nagród Emmy, jednym z jego największych roszczeń do sławy było użyczenie jego nazwiska do serii EA Madden NFL Football.

W 1986 roku EA chciało stworzyć wyjątkową grę piłkarską, a jej ówczesny prezes Trip Hawkins, programista Robin Atonick i inni pracownicy przedstawili pomysł Johnowi Maddenowi w pociągu na transmisję, do której miał się udać. Szybko dowiedzieli się, że Madden nie był osobą, która chętnie podawała swoje imię.

„Jeśli nie jest 11 na 11, to nie jest prawdziwy futbol” – powiedział Madden. Ze względu na ograniczenia technologii w tamtym czasie EA próbowało ograniczyć graczy po każdej stronie do sześciu lub siedmiu. Maddena to nie obchodziło. „Nie umieszczam na nim mojego imienia, jeśli nie jest prawdziwe” – powiedział wtedy Madden.

Madden współpracowałby z zespołem, aby stworzyć autentyczne doświadczenie NFL dla graczy z całego świata, od podręczników po to, jak gra się w grę. w 1988 roku pierwszy John Madden Football został wydany na Apple II i zapoczątkował jedną z najbardziej udanych i dochodowych serii gier.

Od 2021 roku Madden NFL Football jest jedyną oficjalnie licencjonowaną serią gier wideo NFL, a od 2013 roku wygenerowała ponad 4 miliardy dolarów sprzedaży. Od czasu swojej pierwszej gry seria sprzedała się w ponad 250 milionach egzemplarzy i nie wykazuje oznak zatrzymania.

John Madden pozostawił żonę Virginia i dwóch synów, Josepha i Michaela.

Masz dla nas wskazówkę? Chcesz omówić możliwą historię? Wyślij e-mail na adres newsstips@ign.com.

Adam Bankhurst jest autorem wiadomości dla IGN. Możesz śledzić go na Twitterze @AdamKurs i dalej Skurcz.

Źródło : https://www.ign.com/articles/john-madden-hall-of-fame-nfl-coach-broadcaster-and-the-name-behind-madden-nfl-football-dies-at-85