Jak zbudować MiSTer, najlepsze pudełko do gier w stylu retro?


Od skromnych konfiguracji RetroPie po drogie Analogue Pocket, pudełka do gier w stylu retro to obecnie wielki biznes. Obecna uprawa konsol do gier, takich jak PS5 i Xbox Series X, to świetne maszyny same w sobie, ale nie oferują wiele w sensie retro dobroci – zwłaszcza w porównaniu z samodzielnymi emulatorami. W związku z tym, jeśli chcesz wrócić do przeszłości na swoim telewizorze, zbudowanie dedykowanego pudełka w stylu retro jest prawdopodobnie właściwym posunięciem.

Jeśli zwracasz uwagę na tego rodzaju rzeczy, prawdopodobnie znasz RetroPie, oprogramowanie obsługiwane przez Raspberry Pi, które pozwala grać w generacje gier retro z tanią wersją. Rzeczywiście, nawet najbardziej wymyślna kompilacja oparta na Pi prawdopodobnie uruchomi cię w okolicach 100 USD, co czyni ją świetną opcją dla graczy z ograniczonym budżetem. Jednakże, jeśli chcesz zbudować naprawdę entuzjastyczną maszynę – i nie masz nic przeciwko upuszczeniu na nią odrobiny gotówki – powinieneś rozważyć złożenie MiSTer FPGA. Mimo, że jest to hardcorowa maszyna, nawet najmniej uzdolniony technicznie gracz może ją poskładać.

Pan magia

Ściśle mówiąc, MiSTer to projekt open-source, który tchnie nowe życie w klasyczne konsole na nowoczesnym sprzęcie, a także automaty zręcznościowe. Jednak podczas gdy emulatory programowe mają niewielkie niedokładności i błędy, które mogą wykryć eksperci, MiSTer wykorzystuje technologię FPGA (programowalne macierze bramek) do naśladowania konsoli na poziomie cyklu. To sprawia, że ​​jest w zasadzie identyczna z prawdziwą konsolą – to tak, jakby twoja mama nigdy nie sprzedała twojego SNES-a temu dużemu sprzedawcy za 25 dolarów.

Jako urządzenie do majsterkowania, każda kompilacja MiSTer wygląda nieco inaczej. Takie przypadki można znaleźć na Etsy i u innych sprzedawców.

Tak więc, jeśli jesteś typem hardkorowego purysty, który odrzuca emulatory na rzecz oryginalnego sprzętu, MiSTer jest prawdopodobnie dobrą inwestycją. Jest to jednak inwestycja, ponieważ nieszczęścia w łańcuchu dostaw spowodowały, że koszt budowy wzrósł do około 400 USD. I to nie obejmuje wymyślnych dodatków, które możesz chcieć dorzucić, takich jak odlotowa walizka. Ostatecznie to od Ciebie zależy, czy jest to rozsądna cena za nostalgię, a może ciekawość. Dla mnie zdecydowanie tak było.

Zanim wyruszysz w podróż MiSTer, ważne jest, aby pamiętać, że podstawowa płyta, na której opiera się urządzenie, DE10-Nano, jest często zamówiona lub całkowicie niedostępna. W związku z tym, jeśli masz pecha, być może będziesz musiał czekać tygodnie (lub nawet miesiące) na przybycie tablicy. Większość pozostałych komponentów można bez problemu znaleźć w specjalistycznych witrynach sklepowych, takich jak dodatki MiSTer, ale przed złożeniem zamówienia upewnij się, że wszystko jest w magazynie.

Dwie główne części podstawowej wersji MiSTer to płyta dodatkowa DE10-Nano i SDRAM. Chociaż MiSTer może działać bez dodatkowej pamięci RAM, jest on niezbędny dla wielu „rdzeni” (konsol), w które będziesz chciał grać, dlatego gorąco go polecamy. Osobiście sugeruję kupowanie DE10-Nano bezpośrednio od producenta Terasic, ponieważ ma on tendencję do oferowania największej ilości zapasów w najlepszej cenie. Kartę rozszerzeń SDRAM można kupić w witrynach sklepowych, takich jak dodatki MiSTer, tak jak my.

Konfiguracja MiSTera wymaga małego stosu przedmiotów technicznych, które możesz mieć w domu, zwłaszcza jeśli jesteś graczem PC. Będziesz potrzebować adaptera Wi-Fi USB, czytnika kart microSD i klawiatury USB. Będziesz także potrzebować karty microSD — DE10-Nano jest dostarczany z kartą o pojemności 8 GB, ale zalecamy 32, a nawet 64 GB na miejsce do gry.

Ponieważ DE10-Nano nie jest zaprojektowany jako podstawowe urządzenie do gier, ma tylko jedno gniazdo micro-USB. W związku z tym będziesz potrzebować zasilanego koncentratora USB i konwertera micro-USB-do-USB, aby go podłączyć. Zaufaj nam, naprawdę denerwujące jest poleganie na jednym małym gnieździe dla wszystkich wejść, więc zrób sobie przysługę i kup te przedmioty na Amazon, zanim zamówisz samą tablicę.

Mały stos przedmiotów technicznych, których potrzebujesz do kompilacji MiSTera, może wyglądać onieśmielająco, ale prawdopodobnie większość z nich już leży.
Mały stos przedmiotów technicznych, których potrzebujesz do kompilacji MiSTera, może wyglądać onieśmielająco, ale prawdopodobnie większość z nich już leży.

Istnieje wiele opcjonalnych dodatków, które mogą ulepszyć twoją wersję MiSTer, w zależności od twoich preferencji i celów. Na przykład wielu użytkowników MiSTer zaleca zaopatrzenie się w radiator i wentylator do chłodzenia urządzenia. Chociaż radiator jest łatwy do skonfigurowania – wystarczy odkleić lepki koniec i przymocować go – wentylator jest nieco trudniejszy i ostatecznie niepotrzebny, jeśli planujesz grać na swoim urządzeniu w dobrze wentylowanej przestrzeni. Dodatkowo, jeśli planujesz używać MiSTera z telewizorem CRT, będziesz potrzebować osobnego dodatku do podłączenia odpowiednich wejść.

Kładąc wszystko razem

Faktyczna czynność składania MiSTera jest niewiarygodnie prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to odkręcić górną płytę DE10-Nano, włożyć SDRAM do górnego gniazda (port zasilania powinien być skierowany w lewo), a następnie zamienić domyślną kartę microSD o pojemności 8 GB na większą wersję. Następnie musisz podłączyć kabel HDMI, klawiaturę USB i adapter USB WiFi. Jeśli zdecydowałeś się na radiator, po prostu przyklej go do samego chipa i jesteś gotowy do pracy.

Przed włączeniem MiSTera należy zainstalować Mr. Fusion na karcie SD z oprogramowaniem do obrazowania dysków, takim jak Rufus. Jest to zasadniczo mózg oprogramowania MiSTer. Po włączeniu na ekranie telewizora powinien pojawić się czarny ekran Mr. Fusion, na którym zainstaluje się automatycznie.

Po zainstalowaniu Mr. Fusion, musisz uruchomić skrypty „Wi-Fi” i „aktualizacji”, aby uruchomić i uruchomić MiSTer. Aby to zrobić, naciśnij Escape na klawiaturze USB, przejdź do Skrypty i kontynuuj wybieranie „tak”. W końcu powinieneś być w stanie skonfigurować Internet za pomocą karty Wi-Fi lub kabla Ethernet. Stamtąd wystarczy podłączyć i skonfigurować kontroler USB za pomocą ustawień, co jest dość oczywistym procesem.

Wprowadzanie gier do MiSTera jest podobnie proste. Jak zwykle jedynym legalnym sposobem grania w ROM-y gier na urządzeniu takim jak MiSTer jest zrzucanie posiadanych fizycznych gier za pomocą określonych narzędzi opracowanych do tego procesu. Jeśli masz już kolekcję, zalecamy po prostu umieszczenie plików na karcie microSD MiSTera. Możesz także użyć klienta SFTP, takiego jak FileZilla, do zdalnego logowania się do MiSTer, ale to trochę bardziej skomplikowane. Aby to zrobić, będziesz potrzebować adresu IP MiSTera — nazwa użytkownika to root, a hasło to „1”. Pozostaw port domyślny lub wpisz „22”. Po wejściu możesz po prostu przeciągnąć i upuścić pliki i gotowe. Jeśli masz z tym problem, polecamy przewodnik Jamesa Mackenzie.

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo polecam zakup kontrolera z przyzwoitym D-padem dla MiSTera, ponieważ większość gier, w które będziesz na nim grać, została zaprojektowana z myślą o tym wejściu. Kontrolery 8BitDo mają zwykle dobre D-Pady za uczciwą cenę. Po skonfigurowaniu MiSTer możliwe jest, że zauważysz opóźnienie wejścia. Jeśli tak jest, sprawdź to repozytorium opóźnień kontrolera, aby określić, czy używasz szczególnie „wolnego” padu. Pamiętaj też, aby ustawić telewizor w „trybie gry”, jeśli taki ma, ponieważ może to mieć ogromne znaczenie. I to naprawdę wystarczy, aby skonfigurować pudełko do gier w stylu retro, które może odtwarzać wszystko równie dobrze, jak prawdziwa konsola.

Omawiane tu produkty zostały niezależnie wybrane przez naszych redaktorów. GameSpot może otrzymać udział w przychodach, jeśli kupisz coś, co znajduje się na naszej stronie.Źródło : https://www.gamespot.com/articles/how-to-build-a-mister-the-ultimate-retro-gaming-box/1100-6509064/?ftag=CAD-01-10abi2f