Jak grać w gry Resident Evil w porządku chronologicznym?


Dzięki (prawie) konsekwentnej doskonałości, innowacjom i długowieczności gry Resident Evil zasłużyły na swoją koronę jako król przetrwania horroru. Capcom zadebiutował w swoim świecie mutantów i najemników w 1996 roku i od tego czasu Resident Evil rozwinął się w multimedialną franczyzę, która obejmuje ponad dwa tuziny gier konsolowych, sześć filmów, dwie ostatnie serie Netflix, powieści, komiksy, a nawet sztuki teatralne.

Może to być ekscytująca seria do zbadania, biorąc pod uwagę ilość treści, które zawiera, choć z tego samego powodu może być równie zniechęcająca seria. Ten artykuł skupia się wyłącznie na grach wideo i odcina splot, przedstawiając dwa sposoby grania tylko w najważniejsze narracyjne i dostępne gry Resident Evil w kolejności.

Skocz do:

Ile jest gier Resident Evil?

10 podstawowych gier Resident Evil: RE 0-7, Wioska i Kod: Veronica. Jednak całkowita liczba gier na konsole Resident Evil – w tym spinoffów i przeróbek – wynosi około 30. Liczba ta wzrasta do prawie 60, biorąc pod uwagę gry mobilne i pachinko.

Jak grać w gry Resident Evil w porządku chronologicznym?

Na tej liście skupiamy się na 12 grach Resident Evil: wszystkich 10 podstawowych wpisach i dwóch spin-offach Revelations. Podczas gdy wiele innych jest uważanych za kanon, nie jest to wyczerpująca chronologia, ale raczej przystępny przewodnik po tym, jak wejść i cieszyć się światem gier wideo Resident Evil.

Brakuje na tej liście gier mobilnych i pachinko, lekkich pistoletów i strzelanek Wii (Resident Evil Survivor, Survivor 2, Dead Aim, Umbrella Chronicles, Darkside Chronicles) oraz niekanonicznych/nieistotnych/trudnych do uzyskania spin-offów (Resident Evil Gaiden , Epidemia, Epidemia: Plik #2, Mercenaries 3D, Operation Raccoon City, Resistance, Umbrella Corps, Re:Verse)

Mając na uwadze nowicjuszy w serii, poniższe krótkie streszczenia fabuły zawierają tylko łagodne spoilery, takie jak obszerne punkty fabuły i wprowadzenie postaci.

1. Resident Evil 0

Resident Evil 0 jest piątą grą z serii, ale pierwszą chronologicznie. Akcja toczy się tuż przed wydarzeniami z Resident Evil, a medyczka Special Tactics and Rescue Service (STARS) Rebecca Chambers i były żołnierz piechoty morskiej Billy Coen odkrywają pociąg pełen zombie w górach Arklay (siedziba Spencera Mansion). Billy i Rebecca odkrywają cenne informacje dotyczące złoczyńców serialu Alberta Weskera i Williama Birkina. Dowiadujemy się również więcej o początkach złowrogiej korporacji Umbrella i jej śmiercionośnego wirusa T. Gra kończy się wraz z Rebeccą skierowaną do rezydencji, gdzie miała służyć jako postać drugoplanowa w RE 1.

2. Mieszkaniec zła

Pierwszy Mieszkaniec Zła trafił na PlayStation w 1996 roku, ale dla tych, którzy przyjdą do franczyzy w 2022 roku, będziesz chciał zagrać w remake z 2002 roku (lub jego nowszy remaster HD), ponieważ poprawia rozgrywkę i rozwija historię.

RE 1 pojawia się zaraz po RE 0. Grasz jako jeden z dwóch agentów STARS — Chris Redfield lub Jill Valentine — którzy przybywają do Spencer Mansion podczas śledztwa w sprawie serii morderstw w lasach poza Raccoon City. Chris/Jill spotyka mordercze, zmutowane ofiary wirusa T i odkrywa kluczowe informacje na temat Umbrelli i jego biologicznych eksperymentów.

3. Resident Evil 2

Odbywa się dwa miesiące po RE 0 i 1, Resident Evil 2 wprowadza dwóch nowych bohaterów — nowicjusza Leona Kennedy’ego i Claire Redfield (siostrę Chrisa) — każdy z własną, połączoną, ale odrębną kampanią. RE 2 wprowadza również powracającą postać Adę Wong i kultowego wroga Tyrana.

Dowiadujemy się więcej o Williamie Birkinie i jego pracy nad jeszcze groźniejszym wirusem zwanym wirusem G. Leon/Claire odkrywają więcej niepokojących szczegółów na temat tajnej pracy Umbrelli, a także jej powiązań z Departamentem Policji Szopów.

4. Resident Evil 3

Chronologia staje się ryzykowna Resident Evil 3, ale dla uproszczenia zalecamy zagranie go po 2. Pierwsza część RE 3 ma miejsce przed wydarzeniami z RE 2; druga część ma miejsce po. Ty mógłby zagraj w połowie do 3, wstrzymaj, zagraj przez 2, a następnie wróć do drugiej połowy z 3. Jednak granie RE 3 po 2 nie umniejsza doświadczenia ani zrozumienia historii. Zdecydowaliśmy się umieścić go na czwartym miejscu na tej liście, ponieważ jego zakończenie rozwija ogólną narrację poza RE 2.

Rozpoczynasz RE 3 jako Jill Valentine, wciąż zmagająca się ze swoimi doświadczeniami z RE 1, próbująca uciec z opanowanego Raccoon City. Przez część gry, gdy Jill jest niedysponowana, kontrola przechodzi na jej najemnego sojusznika Carlosa Olivierę. RE 3 wprowadza także Nemezis i ujawnia losy Raccoon City.

5. Resident Evil: Kod – Weronika

Resident Evil: Kod – Weronika przesuwa oś czasu o kilka miesięcy i widzi, jak Claire Redfield kontynuuje poszukiwania swojego brata Chrisa, które rozpoczęły się w RE 2. Tym razem poszukiwania Claire prowadzą ją do placówki Umbrella we Francji, gdzie ucieka z niewoli i podąża szlakiem do najbardziej wysuniętego na południe regionu Ziemi.

Chris Redfield, jeden z bohaterów oryginalnej gry, powraca jako druga grywalna postać w Code Veronica. Chris, podobnie jak Claire, szuka swojego rodzeństwa, a wyniki wyszukiwania prowadzą do spotkania z antagonistą serialu Albertem Weskerem.

Resident Evil 4prawdopodobnie najbardziej ukochana część serii, stawia graczy w roli Leona Kennedy’ego sześć lat po jego pobycie w Racoon City podczas RE 2. Leon jedzie do wiejskiej wioski w Hiszpanii z misją ratowania córki prezydenta USA.

Tam Leon spotyka kult i bada jego powiązania z kontrolującym umysł pasożytem. Rozwijająca się historia splata ze sobą narracje dwóch postaci z przeszłości Resident Evil: Albery’ego Weskera i Ady Wong.

A Remake Resident Evil 4 ma ukazać się 24 marca 2023 r.

7. Resident Evil Revelations

Resident Evil Revelations toczy się pomiędzy wydarzeniami z RE 4 i 5. Bada kolejną konsekwencję rozwoju broni biologicznej Umbrelli i wprowadza graczy do Bioterrorism Security Assessment Alliance (BSAA).

Jill Valentine i Chris Redfield są teraz agentami BSAA, a Jill jest główną bohaterką gry. Duet wyrusza na Morze Śródziemne, aby walczyć z wykorzystaniem T-Abyss, nowej odmiany wirusa T.

8. Resident Evil 5

Resident Evil 5 toczy się pięć lat po RE 4. Chris Redfield, jako członek BSAA, leci do Afryki ze swoim partnerem Sheva Alomar, aby zapobiec sprzedaży broni biologicznej na czarnym rynku. Jednak mieszkańcy Kijuju zostali już zarażeni ulepszoną wersją pasożyta kontrolującego umysł, widzianego w RE 4.

Jest to historia na większą skalę niż poprzednie Resident Evils, chociaż Chris podejmuje również bardziej osobistą misję odnalezienia swojej dawno zaginionej partnerki, Jill Valentine. Dowiadujemy się również o najnowszym nikczemnym spisku Alberta Weskera.

W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii, w RE 5 można grać w trybie kooperacji; drugi gracz kontroluje Shevę.

9. Resident Evil Revelations 2

Resident Evil Revelations 2 toczy się między RE 5 a 6. Po raz pierwszy od czasu Code Veronica przywraca Claire Redfield w centrum uwagi. Gra jest podzielona na cztery odcinki, z których każdy jest podzielony na dwie części: przeszłą sekwencję z Clarie i Moirą Burton oraz obecną sekwencję z Barrym Burtonem (ojcem Moiry), który próbuje ich zlokalizować. Fabuła wprowadza kolejnego antagonistycznego Weskera.

10. Resident Evil 6

Resident Evil 6 to pełna akcji przygodówka, która opowiada jeszcze bardziej rozbudowaną (i zawiłą) historię niż ta z RE 5. Składa się ona z czterech kampanii z udziałem Leona Kennedy’ego, Chrisa Redfielda, Ady Wong i najemnika Jake’a Mullera.

BSAA wprowadzone w Revelations odgrywa ważną rolę w 6, ponieważ kwartet bohaterów pracuje nad zmiażdżeniem grupy bioterrorystycznej Neo-Umbrella i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się kolejnego wirusa tworzącego mutację (wirusa C).

11. Resident Evil 7: Biohazard

Z Resident Evil 7: Biohazard Capcom zmienił franczyzę na kilka sposobów: RE powraca do masowego uznania i fandomu po rozczarowującym piątym i szóstym wpisie, wprowadza nowego bohatera w Ethana Wintersa, a przede wszystkim zmienia długotrwałą perspektywę serii z trzeciej osoby na pierwszą -osoba.

Pomimo tych wszystkich zmian, RE 7 nadal istnieje na kanonicznej osi czasu serii, prawdopodobnie rozgrywa się w czasach współczesnych jakiś czas po RE 6. Akcja gry toczy się w wiejskiej Luizjanie, a pierwsza część rozgrywa się w domu cudownie szalonego Bakera rodzina. Jego powiązania z poprzednimi grami RE są raczej luźne, chociaż wiele podstawowych elementów serii jest tutaj: tajne eksperymenty na ludziach, broń biologiczna i pod koniec znajoma twarz.

12. Resident Evil Village

Resident Evil Village jest kontynuacją (i zakończeniem) historii Ethana Wintersa, której akcja toczy się trzy lata po wydarzeniach z RE 7. Biohazard i Village stanowią samodzielną duologię gier. Chociaż Village zawiera kilka innych powiązań z przeszłością serii, w tym bardziej znaczącą rolę wspomnianej wcześniej „znajomej twarzy” i dalsze informacje o początkach Umbrelli.

Scena po napisach jeszcze bardziej wydłuża oś czasu. Zachowamy szczegóły, ale ciekawi mogą przeczytać następną sekcję, aby uzyskać nieco więcej kontekstu.

Bonus: DLC Cienie róży

Rozpoczyna się krótko po scenie post-kredytów Village (16 lat po głównej historii Village), Shadows of Rose rozwija oś czasu Resident Evil dalej niż jakakolwiek wcześniejsza gra. Zakładając, że wydarzenia w Village mają miejsce w 2021 roku, Shadows of Rose przenosi franczyzę w niedaleką przyszłość 2037.

W 3-4-godzinnym DLC występuje córka Ethana, Rose, która próbuje pozbyć się niechcianych mocy odziedziczonych po ojcu.

Jak grać w gry Resident Evil przed datą premiery?

 • Mieszkaniec zła (1996)*
 • Resident Evil 2 (1998)*
 • Resident Evil 3: Nemezis (1999)*
 • Resident Evil: Kod – Veronica (2000)*
 • Resident Evil 0 (2002)*
 • Residt Zło 4 (2005)*
 • Resident Evil 5 (2009)*
 • Resident Evil: Revelations (2012)
 • Resident Evil 6 (2012)*
 • Resident Evil: Revelations 2 (2015)
 • Resident Evil 7: Biohazard (2017)*
 • Resident Evil Village/Shadow or Rose (2021/2022)*

*Gry Mainline Resident Evil

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym podobnym podziałem Resident Evil porusza się w porządku.Źródło : https://www.ign.com/articles/resident-evil-games-in-order